Kıbrıs’ta çözüm için yoğun diploması trafiği: Guterres’in Kıbrıs danışmanı liderlerle görüşecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jane Holl Lute Lute, ilk olarak Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nicos Anastasiadis ile daha sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) lideri Mustafa Akıncı ile görüşecek. Lute’nin bu görüşmelerin ardından bir açıklama yapması beklenmiyor.

Anastasiadis, Rum basınına yaptığı açıklamada, Lute’nin tarafların görüşlerini dinleyeceğini belirtti ve BM temsilcisinin yeni somut bir öneri getirmesinin beklenmediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in raporundaki öneriler doğrultusunda Kıbrıs sorununun çözümü için tüm taraflara “gecikmeksizin yapıcı, açık ve yaratıcı bir çalışma içine girmeleri” çağrısında bulunmuştu.

BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs raporu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki kapalı oturumda dün ilk kez görüşülmüştü.

BM Güvenlik Konseyi, toplantının ardından yaptığı ortak açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü için tüm taraflara Genel Sekreter Guterres’in raporundaki öneriler doğrultusunda “gecikmeksizin yapıcı, açık ve yaratıcı bir çalışma içine girmeleri” çağrısı yapmıştı.

BM Genel Sekreteri Guterres, 15 Ekim’de BM Güvenlik Konseyine sunduğu Kıbrıs raporunda, “Ada’da iki toplum arasında kapsamlı çözüm umutlarının hala canlı olduğuna inanıyorum.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Sonuç vermeyen ve sonu olmayan bir sürecin geride kaldığını, Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün sürdürülemeyeceğine dair yaygın bir anlayış olduğunu kaydeden Antonio Guterres, “Kıbrıslıların, sadece net bir ufukta başarılabilecek kalıcı bir barışın getirebileceği ortak bir geleceği hak ettiğine inanıyorum.” ifadesini kullanmıştı.

Guterres, Ada’da çözümün gelecekte her Kıbrıslının koşullarını iyileştireceğine değinerek, taraflar beklentilerinden daha azını kabul etse de çözümün büyüme, refah ve geleceğe dönük güven fırsatları sunacağına işaret etmişti.

İki tarafın da müzakere konusundaki istekliliği göz önünde bulundurularak “bundan sonraki sürece aciliyet duygusuyla iyi bir şekilde hazırlanılması” gerektiğini belirten BM Genel Sekreteri Guterres, yeni bir çabadan sonuç alınabilmesi için “yeni fikirlere ihtiyaç duyulabileceği” yorumunu yapmıştı.

Guterres, müzakereler başlamadan önce kilit konularda gerçek bir yakınlaşma sağlanıp sağlanmadığını ve tarafların kendi öngörebileceği ortak bir geleceğe yönelik çözüm için yeni öneriler getirmede istekliliğini ölçmek için BM Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’den Ada’ya giderek istişarelerini sürdürmesini isteyeceğini aktarmıştı.

Antonio Guterres raporunda ayrıca, tam teşekküllü müzakerelere yeniden başlamadan önce taraflardan “başlangıç noktası” konusunda anlaşmalarını istemişti.

“Bir kez daha Kıbrıs’ta ve çevresinde bulunan doğal kaynaklardan her iki toplumun da faydalanması gerektiğini yineliyorum.” değerlendirmesinde bulunan Guterres, doğal kaynakların, tarafları karşılıklı kabul edilebilir ve kalıcı bir çözüm bulunması konusunda çalışmaya teşvik etmesi gerektiğini ifade etmişti.

GUTERRES’İN YENİ FİKİRLER ÖNERİSİ GÖZARDI EDİLDİ 

BMGK’nin “BM kararları ile uyumlu, iki toplumlu, iki bölgeli ve müzakere edilmiş kapsamlı bir çözümün” önemine vurgu yapan ortak açıklaması ise Guterres’in raporundaki “yeni fikirler” önerisini gözardı etmiş oldu. 

BM Genel Sekreteri Guterres, 15 Ekim’de BMGK’ye sunduğu Kıbrıs raporunda, “Ada’da iki toplum arasında kapsamlı çözüm umutlarının hala canlı
olduğuna inanıyorum.” değerlendirmesinde bulunmuş ve “yeni bir çabadan sonuç alınabilmesi için yeni fikirlere ihtiyaç duyulabileceği” önerisini getirmişti. 

ZAMAN VURGUSU 

BMGK ayrıca taraflara Genel Sekreter Guterres’in raporundaki öneriler doğrultusunda “yapıcı, açık ve yaratıcı bir çalışma içine girmeleri” çağrısı yaparak, ortak açıklamada gerek “mümkün olan en kısa sürede” gerekse “gecikmeksizin” ifadelerinin vurgulanmasıyla da sürecin artık daha fazla uzatılmamasının gerektiğine dikkati çekti. 

BM, Kıbrıs özel danışmanı Lute’un Ada’da taraflarla yürüttüğü istişareler ve sonrasında ortaya çıkan rapor ile “taraflar arasındaki güven sorununun da bu aşamada en büyük engel” sonucuna da vardı. 

Kıbrıs raporu hakkında BMGK’yi bilgilendiren BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo’nun konseye “taraflar arasındaki güven sorununun bu aşamada en büyük engel’ olduğu” yönünde bir değerlendirme yaptığını belirten kaynaklar, DiCarlo’nun konseyle Lute’un çalışmarının devam edeceği bilgisini de paylaştığını söyledi. 

BM GENEL SEKRETERİNİN KIBRIS RAPORU 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BMGK’ye sunduğu Kıbrıs raporunda, Guterres, Ada’da kapsamlı çözüm umutlarının hala canlı olduğunu vurgulamıştı. 
Sonuç vermeyen ve sonu olmayan bir sürecin geride kaldığını, Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün sürdürülemeyeceğine dair yaygın bir anlayış olduğunu kaydeden Guterres, “Kıbrıslıların sadece net bir ufukta başarılabilecek kalıcı bir barışın getirebileceği ortak bir geleceği hak ettiğine inanıyorum.” ifadesini kullanmıştı. 
Ada’da çözümün gelecekte her Kıbrıslının koşullarını iyileştireceğine değinen Guterres, taraflar beklentilerinden daha azını kabul etse de çözümün büyüme, refah ve geleceğe dönük güven fırsatları sunacağına işaret etmişti. 

“YENİ FİKİRLERE İHTİYAÇ DUYULABİLİR” 

İki tarafın da müzakere konusundaki istekliliği göz önünde bulundurularak “bundan sonraki sürece aciliyet duygusuyla iyi bir şekilde hazırlanılması” gerektiğini belirten Guterres, yeni bir çabadan sonuç alınabilmesi için “yeni fikirlere ihtiyaç duyulabileceği” yorumunu yapmıştı. 

Guterres, müzakereler başlamadan önce kilit konularda gerçek bir yakınlaşma sağlanıp sağlanmadığını ve tarafların kendi öngörebileceği ortak bir geleceğe yönelik çözüm için yeni öneriler getirmede istekliliğini ölçmek için Lute’tan Ada’ya giderek istişarelerini sürdürmesini isteyeceğini aktarmıştı. 

Ayrıca Guterres raporunda, tam teşekküllü müzakerelere yeniden başlamadan önce taraflardan başlangıç noktası konusunda anlaşmalarını istemişti.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Kıbrıs’ta çözüm için yoğun diploması trafiği: Guterres’in Kıbrıs danışmanı liderlerle görüşecek

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!