‘Kilogram’ın Tanımı 130 Yıl Sonra Yenileniyor

'Kilogram'ın Tanımı 130 Yıl Sonra Yenileniyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da bulunan bir yeraltı binasında, Le Grand K (Büyük K) adlı bir cisim bulunuyor. Bu cisim, %90 platin ve %10 iridyumdan oluşuyor. Görevi ise kilogramı tanımlamak. Bu cismin kütlesi artarsa kilogram da artıyor, azalırsa da kilogram daha hafif hale geliyor. Mikroskopik ölçekte incelendiği zaman cismin şimdiye kadar 50 mikrogram hafiflediği ortaya çıkıyor.

Le Grand K, 130 yılın ardından artık emekliye ayrılacak. Yeni tanımda bir cisim değil bir denklem aracılığıyla kilogramın ne olduğu belirlenecek. Bunun için de doğanın Planck Sabiti adı verilen sabiti kullanılacak.

Planck Sabiti, bir noktada ışık hızına benzer ve değişiklik göstermez, evrenin en temeline işlenmiştir. Fizikçi Stephen Schlamminger, “Fiziksel objelerin aksine fundamental sabit değişmez. Artık kilogram Dünya’da, Mars’ta ya da Andromeda Galaksisi’nde olmanız fark etmeksizin aynı kütleyi tanımlayacak.” diyor.

Dört ana ölçümü yeniden belirlemek için teklif, 26 Kasım’da Versay’da yapılan 26. Genel Ağırlık ve Ölçüler Konferansı’nda yapıldı. 60 üyeden oluşan konseyin yaptığı oylama sonucu ölçülerin yenilenmesine karar verildi. Mol, sıcaklık, kütle ve amper yeniden tanımlanacak.

Metrik sistem ilk olarak 1700’lerde ortaya çıkmıştı. Fransız Devrimi’nin ardından kabul edilen sisteme uyum süreci oldukça uzun sürmüştü. İlk olarak metrenin tanımı evrensel hale getirilmişti.

Planck Sabiti ise enerji ve ışığın frekansı üzerine bir ölçüm sabiti. Zamanla, teknoloji ilerledikçe bu sabit daha iyi tanımlandı ve daha net olarak belirlendi. 2005 yılında ise Gang of Five adlı ekibin yayımladığı bir makale, kilogramın yeniden tanımlanması yolculuğunu başlattı.

Bugünden itibaren mol’ü Avogadro sabitine, Kelvin’i Boltzmann sabitine, amperi de gözlenebilir en küçük yükleme olan elementsel yüklenmeye göre tanımlayacağız. Kilogram da Planck sabiti üzerinden değerlendirilecek.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
‘Kilogram’ın Tanımı 130 Yıl Sonra Yenileniyor

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!