Meslek liselerinde öğretmenler endişeli

Meslek liselerinde öğretmenler endişeli
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan protokol, öğretmenlerde endişe yarattı. İzmir’de protokol kapsamda Çınarlı Meslek Teknik Anadolu Lisesi TOBB’a devredildi. MEB ile Turizm Bakanlığı arasında imzalan bir diğer protokol ile de Cumhuriyet Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özdere’de bulunan bir otel ile işbirliği sağlandı. Protokolle, öğretmenler atamaları da TOBB’a devredildi. Bu okullarda çalışmakta olan öğretmenler, göreve devam edip edemeyecekleri konusunda tedirgin. Sendikalar, protokolü yargıya taşıdı.

EĞİTİM MİLLİ DEĞİL ÖZEL OLUYOR

Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, kamu görevini sadece kamu görevlilerinin yürütebileceğini söyleyerek duruma tepki gösterdi. Vardal, Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi okulların protokollerle şirketlere devredildiğini söyledi. Vardal, “Bu, eğitimin piyasalaştırılmasıdır. Özelleştirme değil deseler de bu işler böyle başlar. Önce işbirliği derler sonra yaygınlaştırılır tüm okulların özel sektöre devri sağlanmış olur” dedi.

MEB KARIŞMAYACAK

TOBB ile yapılan protokol 81 ilde 81 meslek lisesini kapsıyor. Bu okullarda protokol gereği öğretmen görevlendirmesinden müfredatın belirlenmesine MEB’in yürüttüğü bütün hizmetler TOBB’a devredildi. Vardal, öğretmenlerin durumunu açıkladı: Merkezde Proje Danışma Kurulu, illerde proje yürütme kurulları oluşturuluyor. Bu kurullar, öğretmen atamalarında tek yetkili olan, çoğunluğu TOBB’un elinde bulundurduğu kişilerden oluşuyor. Öğretmenlerin belirlenmesinde hangi ölçütlerin kullanılacağı da net değil. Yürütme kurulunun önerisi, danışma kurulunun kararı ile atama yapılacak. Mevcut öğretmenler ise başka okullara dağıtılacak. Öğretmenlerin yer değiştirip değiştirmek istememesi önemli değil buradaki tek yetkili merci TOBB olacak. MEB’e yasa ile verilmiş olan atama yetkisi bir protokolle özel kuruluşlara devredildi. Danıştay’a protokolün iptali için

ÖĞRETMENİN ÇALIŞMA SAATİ 35’E ÇIKACAK

Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, “Kamuoyuna sızan bilgilere göre seçim sonrası gündeme gelmesi beklenen öğretmenlik meslek kanunu ile öğretmenlerin çalışma saatinin 35 saate kadar çıkarılacak. Bakanlık, yeni düzenlemeyi Maliye Bakanlığı’na göndermiş. Öğretmenlerin, bazı hakları azaltılacak. Öğretmenlik sözleşmeli olacak” dedi.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Meslek liselerinde öğretmenler endişeli

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!