1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. Metrobüs kazası davasına devam edildi

Metrobüs kazası davasına devam edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık  Murat Akbulut, müşteki metrobüs şoförü Recai Türkoğlu ile taraf avukatları  katıldı. Duruşmada, 12 müşteki ile İETT’nin avukatı da hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan sanık Akbulut, olay günü  Söğütlüçeşme’deki iş yerine gitmek için Altunizade durağından metrobüse bindiğini  belirterek, şunları anlattı:

“Yaşlı bir bayan metrobüse binmek isteyince şoför kapıyı açmadı.  Yolcular kapıyı açmasını söyleyince şoför ‘kahraman eşekler istediğimi alırım,  istediğimi almam’ dedi. Ben de ‘insanız hakaret etmene gerek yok. Sonuçta durağa  yanaşmıştın. Kadın parasını ödemiş.’ dedim. Şoför yerinden kalktı, iki eliyle  göğsümden itti. Orada bir yolcu beni geri çekti, arkaya doğru ilerledim. Şoför  anneme küfür edince kendimi kaybettim. Allah kahretsin mahiyetinden elimi  salladım. O sırada elimde şemsiye vardı. Kendimi kaybettim. Sonra gerisini pek  hatırlamıyorum.”

Bunun üzerine mahkeme hakimi Ali Altıntürk sanığa elindeki şemsiyeyi  savurup savurmadığını sordu. Sanık Akbulut ise “Hatırlamıyorum. O kadar kişinin  içinde anneme küfür edilince kendimi kaybettim. Bu olayı tasarlamadım. Vurmak  gibi bir niyetim yoktu. Olay bana hakaret edilince oldu. Bunca insanın canına,  malına kastedecek bir şey yapmak istemezdim. Pişmanım.” dedi.

Metrobüs şoförü sanıktan şikayetçi oldu

Duruşmada müşteki olarak dinlenilen metrobüs şoförü Recai Türkoğlu ise  olay günü Avcılar’dan Söğütlüçeşme istikametine giderken Acıbadem durağına  geldiğini anlatarak, “Önümdeki 2-3 metrobüs durağa girdiği için ben giremedim.  Bir tane bayan ön kapıyı tıkladı. Ben can güvenliği tehlikeye girmesin diye,  nizami durağa girmediğim için de kapıyı açmadım. İşaretle ön tarafa ilerlemesini  söyledim. Ortalardan bir ses ‘kapıları açsana’ diye söylendi. Ben de yolcular  duyacak şekilde durağa girdikten sonra kapıların açılacağını söyledim.” diye  konuştu.

Diğer metrobüslerin hareket etmesi üzerine durağa nizami bir şekilde  yanaştığını aktaran Türkoğlu, şöyle devam etti:

“İnme ve binmeler tamamlanınca tam hareket edeceğim sırada sanık  başıma gelerek, biraz agresif tavırlarla ‘sen nasıl kapıyı açmazsın. 3 lira para  veriyor vatandaş. Sanki bedava taşıyorsun’ şeklinde ifadelerde bulundu. Ben de  kendisine bu işin bir kuralının olduğunu izah etmeye çalıştıkça daha da  asabileşmeye başladı. Beni meşgul etmesin diye geriye doğru gitmesini söyledim.  Elimle işaret ettim, itelemedim. Adını daha sonra öğrendiğim bir kişi sanığı  geriye doğru götürdü. Ben de olayın sonlanacağını düşünerek, yoluma devam ettim.  Sol aynaya bakıp kafamı çevirdiğim sırada gözüme doğru siyah bir şeyle darbe  aldım. Burnumdan yaralandım. Aniden yere düşmüşüm. Sonra kendime geldim, aracın  devrildiğini ve başka araçlara çarptığını gördüm.”

Mahkeme hakimi Altıntürk, şoför Türkoğlu’na “Sanık annesine küfür  ettiğini söylüyor. Yaptın mı?” sorusunu yöneltti. Türkoğlu, soruya “Hayır hepsi  yalan hakim bey. ‘Kahraman eşekler’ de demedim, küfür de etmedim. Sanıktan  şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum.” yanıtını verdi.

“Metrobüsün havalandığını gördüm”

Duruşmada, kaza nedeniyle zararları bulunan bazı müştekiler de  dinlenildi.

Müştekilerden Çağla Babalık, metrobüste orta kapının arkasında  oturduğunu belirterek, “Sesler duydum. Baktığımda metrobüs şoförünün olduğu yerde  bir şemsiyenin savrulduğunu gördüm. Sonra ben öne doğru savruldum. Metrobüs  zigzaglar çizer şekilde gidiyordu. Sonra çok şiddetli bir yere çarptığımızı  anladım. Şikayetçiyim.” diye konuştu.

Elif Babalık da metrobüsün ön tarafında bir kargaşa olduğunu ifade  ederek, “Sanığın şemsiyenin baston kısmıyla şoförün yüz kısmına doğru vurduğunu  gördüm. Şoför ayağa kalkarak kendini korumak istediği sırada, biz hareket  halindeydik. Sonra araç yoldan çıktı. Sanıktan şikayetçiyim.” dedi.

Öner Özcan ise “Aracımla seyir halindeyken metrobüsün havalandığını  gördüm. Benim aracıma çarptı. Metrobüsün benzin deposu patladı. Ben aracın  camından atladım. Yaralandım. Şikayetçiyim ama sadece sanıktan değil, işini  düzgün yapamayan şoförden ve gerekli önlemleri almadığını düşündüğüm belediyeden  de şikayetçiyim.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme suçtan zarar görme ihtimaline karşı, 9 müştekinin davaya  katılma talebini kabul etti.

İETT’den varsa metrobüs şoförü Recai Türkoğlu’nun psikoteknik  raporlarının istenmesine karar veren mahkeme, eksikliklerin giderilmesi amacıyla  duruşmayı erteledi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 23 Eylül  2016’da Avrupa Yakası’ndan gelen metrobüsün, Acıbadem durağında yoldan çıkarak  kaza yaptığı anlatılıyor.

Şüpheli Murat Akbulut’un metrobüs şoförü Recai Türkoğlu’na şemsiyeyle  vurması sonucunda kazanın meydana geldiği aktarılan iddianamede, kazada 17  kişinin zarar gördüğü belirtiliyor.İddianamede, şüpheli Murat Akbulut’un “olası kastla kasten yaralama”,  “kamu malına zarar verme” ve “olası kastla mala zarar verme” suçlarını işlediği  iddiasıyla toplamda 17 yıldan 68 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılması  isteniyor.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Metrobüs kazası davasına devam edildi

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!