1. Haberler
  2. EĞİTİM
  3. Okuduğunu anlama oranı yüzde 40

Okuduğunu anlama oranı yüzde 40

Okuduğunu anlama  oranı yüzde 40
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 4, 7 ve 10’ncu sınıf öğrencilerine Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerinden öğrenci başarı izleme araştırması yaptı. Eksiklerin tespiti ve giderilmesi amacıyla yapılan araştırmanın 4’ncü sınıf düzeyindeki sonuçları dün açıklandı. Araştırmaya göre okuduğunu anlama becerisini gösteren soruların doğru yanıtlanma oranı yüzde 62.

MEB, nisan ayında 81 ilde 4, 7 ve 10. sınıf düzeylerinde Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerinden öğrencilere sınav yaptı. Araştırma kapsamında velinin ilgisi, öğretmenin ödev verme sıklığı, okul yöneticilerinin ve öğretmenin mesleki kıdemine de bakıldı. Katılan öğrenci sayısı ve araştırmanın ölçeği göz önünde bulundurulduğunda bu araştırma, Türkiye’de yapılan en geniş çaplı izleme çalışması oldu. MEB, 4. sınıflar düzeyindeki araştırmanın değerlendirme sonuçlarını, “Türkçe-Matematik-Fen Bilimleri Öğrenci Başarı İzleme Araştırması (TMF-ÖBA)-I: 2019 4. Sınıf Seviyesi” başlıklı raporda topladı. 7. ve 10. sınıflara ilişkin sonuçların da önümüzdeki ay yayımlanması bekleniyor.

4. sınıf seviyesinde araştırmaya devlet ve özel öğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler katıldı. Türkçe alt testinde 112 bin 465 öğrenci, matematik alt testine 112 bin 322 öğrenci ve fen bilimleri alt testine 111 bin 742 öğrenci sınava girdi. Araştırmanın en çarpıcı sonucu Türkçe alt testinde “bilme” düzeyini ölçen sorularda oldu. Metinde açıkça ifade edilen ya da ifade edilmemiş olsa bile açık bir anlama dayanan bilgiyi bulmalarını ölçen soruların öğrenciler tarafından doğru yanıtlanma oranı yüzde 62,82 çıktı. 500 tam puan üzerinden yapılan değerlendirmede öğrencilerin ortalama puanı 331,12 çıktı. Öğrencilerin yaklaşık yüzde 47’si ortalamanın altında kaldı. Yüzde 3,55 Türkçe testinde tüm soruları yanıtladı.

AKIL YÜRÜTME BAŞARISI YÜZDE 50

Matematik alt testinde ortalama doğru cevap oranı “bilme” düzeyinde yüzde 63, “anlama” düzeyinde yüzde 59 ve “akıl yürütme” düzeyinde yüzde 49 oldu. Öğrencilerin bu testteki ortalama puanı 323,02 oldu. Yüzde 47’si ortalamanın altında kaldı. Matematikte tüm soruları doğru yanıtlayan öğrenci oranı yüzde 4,34 oldu.

Fen bilimleri alt testinde bilme düzeyindeki soruların ortalama doğru cevaplanma oranı yüzde 65, uygulama düzeyindeki soruların ortalama doğru cevaplanma oranı yüzde 70 ve akıl yürütme düzeyindeki soruların ortalama doğru cevaplanma oranı ise yüzde 61 oldu. Öğrenciler ortalama 342,07 puan aldı. Öğrencilerin yaklaşık yüzde 43’ü ortalamanın altında kaldı. Yüzde 6,29 tüm soruları doğru cevapladı.

HEDEFİ OLAN DAHA BAŞARILI

MEB, öğrencilere testlerin yanı sıra anket de yaptı. Geleceğe yönelik eğitim hedefi olan öğrenciler, üç teste de ortalamanın üzerinde başarı gösterdi. Hedefi olmayanlar ise 250-300 puan aralığında kaldı.

DEVAMSIZLIK YAPANIN BAŞARISI DÜŞÜYOR

MEB, başarı ile devamsızlık durumu arasındaki ilişkiye de baktı. Hiç devamsızlığı olmayan öğrenciler, her üç teste de ortalamanın üzerinde başarı gösterdi. Haftada bir kez devamsızlık yapan öğrenciler en çok matematikte zorlandı. Bu öğrencilerin başarı düzeyi matematik testinde 250-300 puan aralığında kaldı. Aynı şekilde haftada bir kez devamsızlık yapan öğrenciler Türkçe ve Fen Bilimlerinde ortalamanın altında puan aldı. Araştırmada öğrencilerin başarı durumlarıyla öğretmenin kıdemi arasındaki ilişkiye bakıldı. 21 yıl ve üzeri kıdemde olan öğretmenlerin öğrencileri ortalamanın üzerinde başarı gösterdi.

ÖDEV BAŞARIYI ARTIRIYOR

Üç derste de ev ödevi vermeyen öğretmenlerin öğrencilerinin puan ortalamaları, çeşitli sıklıklarda ev ödevi veren öğretmenlerin öğrencilerinin puan ortalamalarından daha düşük hesaplandı. Araştırma kapsamında ev ödevi vermeyen öğretmen oranı yüzde 2,45, haftada 1 ya da 2 kez ev ödevi veren öğretmen oranı yüzde 33,72, haftada 3 ya da daha fazla ev ödevi veren öğretmen oranı yüzde 63,83 çıktı.

Haftada 3 ya da daha fazla ev ödevi veren öğretmenlerin öğrencilerinin Türkçe alt testi puan ortalaması 336,60, haftada 1 ya da 2 kez ev ödevi veren öğretmenlerin öğrencilerinin puan ortalaması ise 329,52 oldu. Ev ödevi vermeyen öğretmenlerin öğrencilerinin Türkçe alt testindeki puan ortalaması ise 325,71 olarak hesaplandı.

İlgili Okuduğunu anlama oranı yüzde 40 haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Okuduğunu anlama oranı yüzde 40

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!