Okullarda ’40 Dakika Ders, 40 Dakika Teneffüs’ uygulaması başladı

Okullarda '40 Dakika Ders, 40 Dakika Teneffüs' uygulaması başladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Projenin pilot okullarından birisi olan Aksu ilçesinde Cihadiye İlkokulu ve Ortaokulunda ise öğrencilerin okul ve sosyal hayatında etkili olacak etkinlikler düzenleniyor. Dersten büyük bir heyecanla çıkan çocuklar, hemen bahçeye koşarak etkinliklerin düzenlendiği alana doğru yöneliyor.

‘ÖĞRENCİLERİMİZ ETKİNLİKLERE KATILIYORLAR’

Okul Müdürü Soner Yılmaz, 40 dakika teneffüsün bilinen bir durum olmadığını söyledi. Teneffüs boyunca öğrencilerin öğretmenlerin gözetiminde çeşitli faaliyetler yaptığını ifade eden Yılmaz, “Karate, badminton, görsel sanatlar, müzik, bocce, drama, tiyatro, desen çalışmaları gibi farklı etkinliklerimiz var. Öğrencilerimiz ilgi ve yeteneklerine göre etkinliklere katılıyorlar” dedi.

‘EKOSİSTEMİN DIŞINA ÇIKIYORUZ’

Etkinliklerin amacına değinen Yılmaz, “Bildiğimiz okul ekosistemin dışına çıkıyoruz. Sadece bilgiye dayalı değil, yaparak ve yaşayarak eğitim sistemini amaçlayan bir proje. Öğrencilerimiz fiziksel ve zihinsel öğrenimlerine katkı sağlıyoruz. Öğrencileri derse boğmuyoruz, farklı yeteneklerini ortaya çıkarıyoruz” şeklinde konuştu.

Projenin 2’nci dönemde faaliyete geçtiğini dile getiren Yılmaz, “Öğrencilerin davranışları konusunda olumlu geri dönüşler elde ettik. Öğrencilerimiz uyumlu şekilde grup çalışmasını öğrendiler. Daha önceden bilmediğimiz ilgi ve yeteneklerini keşfettik. Öğrencilerimizin ve velilerimizin çoğunluğu projeden memnun. Şöyle düşünün, bizim okulumuz kırsal bir bölgede. Öğrencilerimizin çoğunluğu karate, badminton gibi farklı etkinliklere gitme şansları yok. Artık bu çocukların ayaklarına geldi” dedi.

‘BAŞARIMIZI ARTIRIYOR’

8’inci sınıf öğrencisi Asya Özkan, projeden memnun olduğunu söyledi. Özkan, “Güzel etkinlikler var, stres atıyoruz. En azından fazla derslere boğulmuyoruz. Resim, badminton gibi etkinlikler bizim başarımızı arttırıyor. Derse bağlı her hafta değişen etkinliklerimiz var” dedi.

Etkinliklerin güzel olduğunu söyleyen öğrenci Mehmet Ali Aydın, “Derslerden biraz kafanız dağılıyor. Biraz geç çıkıyoruz, sadece o yanı kötü. Eve gidene kadar saat 5 oluyor. Ama projeyi sevdim” ifadelerini kullandı. 5’inci sınıf öğrencisi Elif Meşe, “Derse girdiğimizde önceden sıkılıyordum. Şimdi daha mutlu oluyorum, enerjim yerine geliyor” diye konuştu.

‘YENİ SPORLARA YÖNELMEMİZİ SAĞLIYOR’

6’ncı sınıf öğrencisi Zilan Üren ise projenin olumlu etkileri olduğundan bahsetti. Üren, “Memnum kaldım. Ama günde 2 etkinlik yerine 1 tane olsaydı ben okuldan çıktığımda servisle eve gelene kadar 5.30 oluyor ve geç saate kalıyorum. Ama gerçekten etkinliklerin üzerimizde etkisi var. Zeka oyunları, karate bizi çok etkiliyor. İnsanların daha önce hiç yönelmediği yeni sporlara yönelmemizi sağlıyor. Bunun da bize olumlu dönüşleri oluyor” ifadelerini kullandı.

İHA

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Okullarda ’40 Dakika Ders, 40 Dakika Teneffüs’ uygulaması başladı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!