Önce Ben…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘’Elbet alçalmak olmamalı payı kadınlığın

Elbet melekliğin umudu olmamalı zulüm, kötülük

Elbet düşkün olursa kadın, alçalır insanlık

Fakat bugün hep onlara düşen yığın yığın

Tasalar, üzüntüler, çileler, iğneler…’’ diye başlar İlhan Arsel ‘’Şeriat ve Kadın’’ kitabına…

Kadın; Annedir, kardeştir, eştir, evlattır yani kadın bir dünyadır. Kadın ve erkek arasındaki hangisi daha değerli, hangisi daha üstün tartışması; insanlığın var oluşundan bu zamana kadar devam etmektedir. Hangisi daha üstündür polemikleri, her geçen gün daha da artmaktadır.

Bilinen bir gerçek var ki kadın ve erkek fıtrat gereği farklı yaratılmıştır. Toplumda, konumlandırıldığı yerin, erkekten sonra geliyor olması nedeniyle, birçok acılar yaşıyoruz hayatta. Bir materyal gibi görülen, her türlü özgürlüğü kısıtlanan ve git gide hayattan daha da soyutlaştırılmaya çalışılıyor biz kadınlar.

Dayak yedik, sömürüldük, öldürüldük, tecavüze uğradık. Bu zamana kadar birçok darbe aldık. Çoğu zaman yaşadıklarımızı itiraf bile edemedik. Çünkü; toplumdan dışlanma korkusu yaşadık.

Kadın, kendini güçlü gören erkek tarafından baskılandı. Çünkü erkek, korktu toplumdaki konumunun sallanmasından. Toplumsal baskı ile sindirilen olmasak; yürekten istediğimizde, her şeyi başarabilecek güçteyiz aslında.

‘’Kadının gelişimi, bağımsızlığı, özgürlüğü kendinden gelmelidir. İlk olarak kendisini bir obje olarak değil, bir kişilik olarak ortaya koymalıdır. İkincisi; hayatını basit, fakat zengin ve derin kılarak, kendi bedeni üzerinde başkalarının iddia ettiği tüm haklara karşı koymalı, istemediği sürece çocuk yapmamalı, devletin, kocasının, ailesinin bir kulu olmaya karşı çıkmalıdır. Bu da hayatın tüm karmaşıklığını ve özünü anlamaya çalışarak, yani kendini toplumun fikirlerinden ve yargılarından özgürleştirerek olur.’’ (EMMA GOLDMAN)

Korkmadan, yılmadan daima ilerlemeli, savaşmalı bu yolda. Kadın; her yaralı kadında görmeli kendi kadınlığını ve bütün olmalı tüm kadınlarla. Başkasının komutlarıyla yaşamaktansa, özgürlüğe kanat açmalı, haykırmalı gerçekliğini, bırakmamalı asla…

Kendi gücünü keşfetmeli, bilmeli, eğitmeli, eğitilmeli, öğretmeli kadın.

“Ben pembeye inanıyorum. Ben gülmenin en iyi kalori yakıcı olduğuna inanıyorum. Ben öpmeye ve çok öpmeye inanıyorum. Her şeyin ters gidiyor gibi göründüğü zamanlarda güçlü olmak gerektiğine inanıyorum. Ben mutlu kızların en güzel kızlar olduğuna inanıyorum. Yarının başka bir gün olduğuna inanıyorum ve mucizelere inanıyorum.” (AUDREY HEPBURN)

Sevgiyle kalın…

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Önce Ben…

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!