Son dakika! ABD’de nükleer alarm

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de yer alan Hanford Nükleer Santrali’nde çalışanlara sığınaklara saklanmaları mesajı iletildi. Santral, konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

ABD’de yer alan Hanford Nükleer Santrali’nde çalışanlara sığınaklara saklanmaları ve bir sonraki duyuruya kadar yiyecek ve içecek tüketiminden uzak durmaları gerektiği mesajı iletildi.

Santral, konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Nükleer sanayi alanında dünyadaki en gelişmiş ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor.

Dolayısıyla, kontamine alanların çoğunun oralarda olması şaşırtıcı değil. Arka plan radyasyon açısından dünya liderlerinden biri de Hanford Nükleer Rezervasyon Sitesi. Bu, nükleer bombalar ve silah sınıfı plütonyum üretimi için kullanılan dünyanın en büyük sanayi komplekslerinden biri. ABD’nin Nagasaki’ye attığı atom bombası da burada yapıldı.

Hanford Nükleer Rezervasyon Sitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin sanayi bölgelerinde üretilen büyük plütonyum stoklarının saklanmasında kullanıldı.

Yüksek radyasyon seviyelerine ulaşan kompleks 1977’de tamamen çalışmayı bıraktı. Günümüzde, sanayi kompleksinin toprakları, 200 000 metreküp radyoaktif atık barınağı bulunan 177 depoya sahip.

Kompleksin kapanmasından 20 yıl sonra, atık depolarından kontrolsüz bir sızıntı ciddi bir çevre kirliliğine neden oldu. Bunun üzerine sıvı radyoaktif atıkların işlenmesi için tesis inşaatı başlatıldı. İnşaatın 2019’dan önce tamamlanması bekleniyor. Resmi olmayan raporlara göre bölgedeki radyasyondan düzinelerce sanayi çalışanı ciddi şekilde etkilendi. 2017’de bölgede yaşanan radyasyon sızıntısı nedeniyle alarm verilmişti.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Son dakika! ABD’de nükleer alarm

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!