Trump’ın ‘yüzyılın planı’ ortaya çıktı

Trump'ın 'yüzyılın planı' ortaya çıktı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail kanalı Reshet 13 TV’de yer alan habere göre ‘yüzyılın planı’ olarak nitelenen teklifte Filistin devleti sınırları Kudüs’te Filistinlilerin kutsal saydığı mekanları içermiyor.

Kanalın, “bazı Amerikalı yetkilileri” kaynak göstererek duyurduğu detaylara göre plan İsrail’in, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim yerlerinin boşaltılması ya da ek konut inşaatlarının durdurulmasını öngörüyor.

İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık için kutsal mekanların önemli kısmının yer aldığı Doğu Kudüs’te taş duvarla çevrili Eski Kent’in İsrail egemenliğinde ancak Filistin ve Ürdün’ün de katılacağı ortak bir yönetime teslim edilmesi de planın detayları arasında.

Planda Doğu Kudüs’ün, çoğunluğunu Arap nüfusun oluşturduğu mahallelerinde ise Filistin egemenliği öngörülüyor.

İsrail televizyonunun haberinde Trump’ın barış planında on yıllardır devam eden çatışmaların en kilit sorunlarından biri olan Filistinli mültecilerin durumuna ilişkin hangi düzenleme öngörüldüğü belirtilmedi. Haberde Hamas’ın kontrolündeki Gazze Şeridi’nde İsrail ile barışın nasıl sağlanacağına ilişkin Trump’ın herhangi bir çözüm sunup sunmadığına da değinilmedi.

İSRAİL SEÇİMLERİNDEN SONRA AÇIKLANACAK

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, ABD’nin uzun süredir beklenen Ortadoğu barış planını İsrail’de nisanda yapılacak genel seçimlerden sonra açıklayacağını iddia etmişti.

Planın açıklanmasının ertelendiğini öne sürerek, bunun “zekice” olduğu değerlendirmesinde bulunan Danon, Filistin’in planı dinlemesi ve müzakere etmesi gerektiğini belirtmişti.

2019’un başında açıklanması beklenen plana ilişkin ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ”Önceki girişimlerin aksine, bu plan belirsiz ve öngörülmeyen yönergeler içeren yalnızca birkaç sayfadan ibaret değil, çok daha uzun. Çok daha ince detaylar içeriyor. İçinde yaşadığımız yeni teknoloji dünyasından da yararlanarak konuya yeni unsurlar getiriyor. Ortadoğu gerçeğinin büyük ölçüde değiştiğini de göz önünde bulunduruyor. Önceden yapılması mümkün görünmeyen şeylerin bugün yapılabileceği gerçeğini kucaklıyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Trump’ın ‘yüzyılın planı’ ortaya çıktı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!