Türkan Şoray: Güzel günler göreceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Ünlü sinema oyuncusu Türkan Şoray, Hürriyet’ten Savaş Özbey’e verdiği röportajda oyunculuk hayatından kişisel yaşantısına kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu. 

Hayatınızın bir dönüm noktası var mı?” sorusunu, “‘Acı Hayat’ filmi. Sinemaya yeni girmiştim. Altın Portakal aldım. O filme kadar içine kapanık yengeç kadınını oynuyordum. Oynayacağım rolleri seçmemi etkileyen, benim özel hayatımı etkileyen o filmidir. ‘Mine’ beni, ben ‘Mine’yi etkiledim.” ifadeleriyle cevaplayan Şoray, “15 yaşında sinemaya ilk giren Türkan’a gidebilseniz… O genç kıza ne söylerdiniz?” sorusunu ise “‘Kendine güven. Korkma, başaracaksın’ derdim. O yıllarda korkuyorsun. ‘Bir daha filmde oynayacak mıyım’ diye düşünüyorsun. Ama iyi ki bunları yaşamışım. Bir şeyin zorluğunu çekmeden bir yerlere gelmenin o kadar tadı yok.” şeklinde cevapladı.

‘HER ZAMAN ÜLKEMDE GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİMİZE İNANIRIM’

Röportajda kendisine yöneltilen “Bugünün Türkiye’si sizi ürkütüyor mu?” sorusuna ise Şoray’ın cevabı şu şekilde oldu: “Şu kadarını söyleyeyim: Ben her zaman ülkemde güzel günler göreceğimize inanırım.‘BİZ KENETLENMİŞTİK’

Günümüz sinemasıyla geçmişi kıyaslayan Şoray, dönemin sansür politikalarını da eleştirerek şunları söyledi: “Biz kenetlenmiştik. Oyuncular, dernekler, sendikalar… Ankara yürüyüşümüz var. Şimdi iki sinemacı bir araya gelip, konuşmuyorlar. Sansür denilen belayı bilmiyorlar. Hiçbir filmi yapamıyorduk, sansürden. Her film Ankara’ya gidiyordu. Nefeslerimizi tutup, onaylanıp onaylanmayacağını bekliyorduk. ‘Fosforlu Cevriye’ mesela. Sansür yüzünden cılkını çıkardık.

‘BİR SOKAK KADINI BİR DEVRİMCİYE AŞIK OLUYORDU’

Romanda bir sokak kadını bir devrimciye âşık oluyordu. Ve finalde, polis bildirileri yakalamasın diye kendini feda ediyor. O sırada bir yıldız kayıyor. Böyle bir kitaptı. Biz bunu çekiyorduk, durdurdular. Kadir devrimciyi oynayacaktı, adi bir suçlu yaptılar…

Şoray, sinemaya niyetlenen gençlere öğüt olarak ise “Sinema ihmali hiç sevmez. Sinemacı olayım ama başka aşklarım olsun, seyahat edeyim, yok. Sinema kıskanç sevgili gibidir. Onu bıraktığınızda o da sizi pat diye bırakıverir.” ifadelerini kullandı.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Türkan Şoray: Güzel günler göreceğiz

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!