Türkiye Aktüel

Türkeş’ten yabancı dik tabelalara tepki

Türk Dili Kurultayı’nda konuşma yapan Tuğrul Türkeş, tabelalardaki yabancı isimlere tepki gösterdi. Türkeş, ‘bu çirkin ve sevimsiz görüntüye karşı harekete geçilmeli’ dedi.

Türkeş’ten yabancı dik tabelalara tepki
197
24 Mayıs 2017 - 17:48

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumunca, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, ilki 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihleri arasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün katılımıyla Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen Türk Dili Kurultayı’nın üzerinden 81 yıl geçtiğini hatırlattı.

“DÖNÜŞÜ OLMAYAN TEHLİKELİ BİR YOLA GİRMEK ÜZEREYİZ”

Başbakan Yardımcısı Türkeş, günümüzde Türkçe adına çok da iç açıcı bir manzarayla karşı karşıya olunmadığını belirterek, “Kuru bir kelimeler yığınından ibaret olmayan dilimizin, ülkemizin uzun vadeli ülkülerini gerçekleştirme yolundaki en vazgeçilmez araçlardan birisi olduğunu dikkate alarak, devlet ve milletçe bu hususta yaşanan olumsuzlukları bir an önce gidermezsek, geri dönüşü olmayan tehlikeli bir yola girmek üzere olduğumuzu ve dilimizin ciddi bir tehditle karşı karşıya kalacağını şimdiden öngörebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

“ŞEHİRLERİMİZİ TANINMAZ HALE GETİRDİLER”

Türkçenin son yüzyılda hemen her alanda, yabancı dillerin, özellikle de İngilizce’nin etkisi altına girdiğine işaret eden Türkeş, “Bilinen, anlaşılan ve kuralına uygun Türkçe karşılıkları olduğu halde, basın yayın kuruluşları, kitle iletişim araçları ve kimi bilim çevreleri tarafından dilimize sokuşturulan çok sayıda yabancı kökenli kelime, sadece anlaşma dilimizi, sosyal kavram ve terimlerimizi değil yer, mekan, dükkan, bina, kurum ve kuruluş adlarıyla şehirlerimizi de tanınmaz hale getirmekte, yabancılaştırmakta ve Türk kültüründen uzaklaştırmaktadır.” dedi.

“ADLARI YÜZDE 90 ORANINDA YABANCILAŞMIŞTIR”

Türkeş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Son dönemde inşa edilen büyük ve gösterişli binaların, alışveriş, ticaret ve eğlence merkezlerinin, toplu konutların, hastanelerin, açık ve kapalı spor alanlarının adları yüzde 90 oranında yabancılaşmıştır.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimizle veya sadece turistik yörelerimizle sınırlı kalmayan bu özenti ve duyarsızlık hali, ‘Burası Türkiye mi?’ dedirten çirkin ve sevimsiz bir manzaranın neredeyse ülkemizin tamamına hakim olmasına yol açmıştır.

“DAHA NE KADAR BEKLEYECEĞİZ?”

Ön adları yabancı olan bu mekanların ‘Tower, plaza, mall, center, rezidans, center, club, arena, hospital’ gibi genel adlarının da yabancı olmasının Türkçeye, Türk kültürüne, milli ve yerel mimarimize, ortak yaşama alanlarımıza, sosyal ve medeni hayatımıza verdiği zararın önüne geçmek için daha ne kadar bekleyeceğiz?

“BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇİLMELİ”

Belediyelerimizin ve ilgili kamu kurumlarımızın bu konuda bir an önce harekete geçmesi ve gerekli yasal düzenlemelerin Meclisimizce yapılmasının zamanı hala gelmemiş midir?”

“BAŞKA DİLLERDEN YENİ KELİME VE KAVRAMLARA İHTİYAÇ YOK”

Başbakan Yardımcısı Türkeş, Türkiye’nin 2023, 2050 ve 2071 hedeflerine ulaşması yolunda anlaşılır ve temiz bir Türkçenin de çok önemli olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

“Dünya dilleri arasında zenginliği, işlekliği ve kıvraklığıyla öne çıkan, edebi birikimiyle bütün dünyaya parmak ısırtan Türkçenin, gerekmedikçe başka dillerden yeni kelime ve kavramlar almasına ihtiyacı yoktur. Her türlü kelime ve kavram türetme yollarına sahip olan, başka dillerde eşine az rastlanan bir mecazlı anlatım ve ifade gücü bulunan bu muhteşem dilin, kendine özgü telaffuz, dil bilgisi, söz dizimi, vurgu ve tonlama unsurlarının yozlaşması, ecdadımızdan bize kalan en paha biçilmez miras olan Türkçeye yapabileceğimiz en büyük kötülük olacaktır.”

2017 TÜRK DİLİ YILI

Türkeş, Türkçe konusunda gerekli duyarlılığa, özene ve bilince sahip genç kuşaklar yetiştirilmesi ve Türkçenin kendine özgü doğal dokusunun yabancı diller tarafından tahrif edilmesine göz yumulmasının tarih önünde herkesi sorumlu kılacağına işaret etti.15 Mart’ta yapılan “Dilimiz Kimliğimizdir” üst başlıklı “2017 Türk Dili Yılı” ilanının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirildiğini anımsatan Türkeş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben, “Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile bağlı kuruluşu Türk Dil Kurumunun öncülüğünde başlatılan bu olağanüstü önemli milli davaya vermiş olduğunuz samimi destekten dolayı, zatıalilerine bir kez daha en derin şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Türkeş, ayrıca 17 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan “Başbakanlık Genelgesi” ile bütün kamu kurum ve kuruluşlarını, yerel yönetimleri, sivil toplum örgütlerini ve basın yayın kuruluşlarını “2017 Türk Dili Yılı” etkinliklerine destek ve katkı verme konusunda görevlendiren Başbakan Binali Yıldırım’a da teşekkürlerini iletti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI
ANKET

Bir Köşe Yazarında Aradığınız Öncelik Nedir?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...