Türkiye turizmde yeni bir manifesto yazıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

42 yılda hemen hemen bütün Turizm Bakanlarını tanıdım. Bazıları ile arkadaş-dost oldum, bazıları ile aram hiç iyi olmadı, devamlı kavga ettim. Yanlışlarını ve yetersizliklerini yüzlerine vurdum, bazen de sevinerek ülkemiz ve sektörümüz için çok güzel çalışmalarına tanıklık ettim, ettik.

Destek verdik, tebrik ettik. Bu uzun zaman zarfında, 42 yıllık turizm hayatımda genelde biz sektör çalışanları bakanlarımıza neyin ne olduğunu, uluslararası piyasaların nasıl işlediğini vs. anlatıp dururduk. Bazen de bakanlarımız çoğu zaman sektörümüzde “her kafadan çıkan bir ses” duyar, şaşırırlar karar ve gerekli kararları almak için çekinirlerdi.

Bakanlarımızı yanlış yönlendirdiğimiz de çok oldu. Herkes  bakanı kendi iş ve yatırımı açısından bir yerlere çekmeye çalışırdı.

Hatırlatmak isterim:

Bir keresinde eski bakanlarımızdan Mahir Ünal, “Hüseyin masamda aynı konu ile ilgili sektör birim ve kurumlarından gelen dört rapor var. Dördünde de içerik, analiz, sayılar ve tahminler farklı, bu nasıl iş?” diye sormuştu. Şimdi durum farklı. İlk defa sektörün tüm sorunlarına ve teknik yapısına bizzat hakim bir bakan ile aynı göz hizasında görüşüp tartışabileceğimiz bir durumdayız.

Bu sektörümüz için olabilecek en güzel gelişmedir. Zamanlama da çok isabetli. Zira sektörümüz için yapısal değişimler o kadar şart olmuştu ki, kaybedecek vakit kalmamıştı. Mehmet Nuri Ersoy göreve geldiği gibi, Turizm Bakanlığımız’ın dilini ve sektöre bakışını değiştirdi. Bakanlığımız bu güne kadar hiç yaşanmayan yapısal ve zihin değişikliğine doğru hızla ilerliyor.

Turizm Bakanlığımızın dilini ve sektöre bakışını değiştirdi

Bakan tüm kararlılığı, birikim ve tecrübesi ile kendine bağlı birimlere ve görüştüğü turizm kurumlarına bundan sonra ‘Verimliliği ve sürdürülebilirliği’, çalışma planlarını ve yol haritalarını ana hedef olarak herkese şart koşuyor. Bakan piyasalarda, yatırımlarda ve tanıtımda yapılan icraatın verimliliğini ölçmek, tartmak, bizzat görmek istiyor.

Yıllardır sektörümüzün paks odaklı yarışının yarattığı verimsiz şişkinliklerden sektörümüzü arındırmak isterken, küresel standartlara uygun olarak büyüme ve çeşitlenme potansiyeli yüksek, yerli ve yabancı yatırımcılara, tur operatörlerine, seyahat acentalarına; yani tüm turizm paydaşlarına daha güven, istikrar ve gelecek sunacak yeni yapılanmanın temellerini piyasa paydaşları ile atmak istiyor.

Bunun için haftalardır bakanlığının tüm imkanlarını seferber edip sektöre liderlik ederek doğru ve gerekli çağdaş sürdürebilir ve yarının piyasalarına uygun yatırımların, akıllı pazarlama – tanıtım modellerini masaya yatırıyor. Önümüzü tıkayan birikmiş engelleri birimlerine talimat vererek bir bir ayıklatıyor, gerekli ve ivedi ve doğru kararları sektöründe geniş katılımı ile yeni ve tazelenmiş kurumsal bir sektörel dinamizm yaratarak almak istiyor.

Ersoy tam bu noktada kıyasıya rekabetin hızla büyüyen arz-talep dengeleri ve uluslararası piyasa paylaşımlarının gel git hareketliliği içersinde ürün, müşteri, işgücü ve teknolojinin hızla değişen trendlerini doğru okunmasını samimice sektörden talep istiyor.

Net kâr ve döviz akışı, istihdam artışı

Vakit kaybetmeden neticeye doğru sektörü de arkasına alarak koşmak istiyor. Zira gelecek yıl turizm gelirleri Türkiye için -bu zamana kadar hiç olmadığı kadar- önem arz edeceğini çok iyi biliyor. Bakın, bütün ekonomistlerin ve bankaların gözü 2019 için bizde. Biz de bu dalgaya katılarak 2019 performansımızı yüksek tutmalıyız.

Kaynak : İlgili Türkiye turizmde yeni bir manifesto yazıyor haberi Türkiye’nin en çok okunan turizm portalı Turizm Aktüel tarafından haberleştirilmiştir.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Türkiye turizmde yeni bir manifesto yazıyor

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!