Ünlü tatil beldesi 5 yıldızlı turizm istemiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu’nun (Salı Grubu) haftalık toplantısı Antalya Tenis İhtisas ve Spor Kulübü’nde (ATİK) gerçekleştirildi. Grup başkanı Muharrem Koç moderatörlüğündeki toplantıya Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu konuk oldu. Başkan Sarıoğlu, katılımcı iş insanlarına Finike portakalı ikram etti. Başkan Sarıoğlu, ilçe ekonomisi ve tarihi hakkında bilgi verdi.

ALTYAPIDA EVSEL BAĞLANTILAR YAPILIYOR

Finikeli iş insanı Ali Yılmaz’ın davet sahipliğini yaptığı Salı Grubu toplantısına konuşan Sarıoğlu, Antalya’nın batı ilçelerinin tam ortasında yer alan Finike’nin liman şehri olduğunu söyledi. 49 bin nüfuslu Finike’nin Cumhuriyet ilan edildiği yıl ilçe olduğunu belirten Sarıoğlu, 28 kilometre kıyı şeridine sahip olduklarını açıkladı.

Tarih boyunca yerleşik hayatı özümsemiş bir ilçe olan Finike’ye altyapı kazandırdığını kaydeden Kaan Osman Sarıoğlu, “Şimdi evsel bağlantılar yapılıyor. Altyapı sayesinde akarsuları ve denizi kirlenmekten kurtardık. Belediyenin işlettiği plaja mavi bayrak kazandırdık” dedi.

FİNİKE’DE BİR BAŞKA YETİŞİYOR

Finike’nin bozulmamış doğasıyla, yaylalarıyla ve sahiliyle dikkat çeken bir ilçe olduğunu kaydeden başkan Sarıoğlu, revizyon imar planıyla tarım alanlarını korumaya çalıştıklarını söyledi. İklim ve coğrafi özelliklerinden dolayı dünyanın en lezzetli portakalının Finike’de yetiştirildiğini anlatan Sarıoğlu, 1994 yılında ABD’nin California eyaletinde yapılan yarışmada Finike portakalının dünya birincisi seçildiğini söyledi.

Bu tarihten sonra bir daha böyle bir yarışmanın yapılmadığını da söyleyen Sarıoğlu, “Washington portakalı, Finike’de özel bir hal almış. Finike portakalı şeker oranıyla, ince kabuğuyla ve aromasıyla bambaşkadır. Bu yüzden başka yerlerde yetiştirilen portakalları bile Finike portakalı diye pazarlıyorlar. 2004’te coğrafi işaret tescilini aldık. Ama patentini alamadık. Çünkü patenti Amerika’da” dedi.

OVADAN ÇIKIP DAĞLARA YASLANMALIYIZ

Finike’de 32 bin dekarlık alanda portakal üretimi yapıldığını da anlatan Kaan Osman Sarıoğlu, bu özel ürünü korumak istediklerini söyledi. İmar planlarını da ona göre düzenlediklerini aktaran Sarıoğlu, “Yerleşimi dağlara taşımak istiyoruz. Çünkü ovadaki Finike birinci derece deprem bölgesindedir.

5 YILDIZLI OTEL YERİNE BUTİK OTEL İSTİYORUZ

Finike’nin tarımda ve turizmde bakir kalmış bir ilçe olduğunu, bunu korumaya çalıştıklarını anlatan Kaan Osman Sarıoğlu, “Finike’de 5 yıldızlı oteller istemiyoruz. Bunun yerine butik tarzı bir turizm istiyoruz. Butik turizmini, yayla turizmini geliştirmek istiyoruz” dedi.

Taş ocaklarına ruhsat verilirken kendilerine sorulmadığını da anlatan Başkan Sarıoğlu, Likya yolu ile ilgili de bakanlığın bir çalışma yapması gerektiğin sözlerine ekledi. (DHA)

 

Kaynak : İlgili Ünlü tatil beldesi 5 yıldızlı turizm istemiyor haberi Türkiye’nin en çok okunan turizm portalı Turizm Aktüel tarafından haberleştirilmiştir.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Ünlü tatil beldesi 5 yıldızlı turizm istemiyor

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!