Ve Kaşgar’da ezan sesi kesildi… Tarihi cami artık otopark

Ve Kaşgar’da ezan sesi kesildi... Tarihi cami artık otopark
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan’dan içler acısı haberler gelmeye devam ediyor. Uygurların yoğun olarak yaşadığı Hoten kentindeki Bayram Camisi’nin (İdgah mescidi) yıkıldıktan sonra bir otoparka dönüştürüldüğü uydu görüntüleriyle ortaya çıktı. Bölgede yıkılan camilerin yerine park ve bahçelerin yapıldığı da öğrenildi.

Doğu Türkistan’daki Çin zulmü ile ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. Bölgede yıkılan camilerin park ve bahçelere dönüştürülmeye başlandığı ifade ediliyor. Uydu görüntüleri de bu durumu açıkça ortaya koyuyor. Son olarak ise Uygurların bir zamanlar hayat dolu olduğunu söylediği Doğu Türkistan’ın Hoten kentindeki Bayram Camisi’nin (İdgah mescidi) bir otoparka dönüştürüldüğü belirtildi. Otoparkın hemen arkasındaki ilkokulun duvarında ise kırmızı renkli boya ile Komünist Parti’nin söylemi olan “İnsanları parti için eğit” sloganının yazılı olduğu görüldü. Etrafı dikenli ve jiletli tellerle çevrili ilkokula ise çocukların yüzlerini taratarak girmesi gerekiyor. 

Hoten kentindeki İdgah Mescidi, Çin yönetiminin Doğu Türkistan genelinde yok ettiği çok sayıda tarihi camiden sadece birisi. Earthrise Alliance isimli sivil toplum kuruluşunun yayımladığı uydu görüntüleri, 2017 yılından bu yana Doğu Türkistan genelinde 36 tarihi caminin Çin tarafından yıkıldığını ortaya koyuyor. Görüntüler camilerden 30’unun tamamen yıkıldığı, 6’sının da kubbe ve minarelerinin yok edilerek farklı şekle sokulduğunu gösteriyor. İbadethanelerin bulunduğu yerleşkeler, camiler yıkıldıktan sonra halka açık mekanlara dönüştürülüyor. 

AFP’nin ziyaret ettiği Hoten’deki bir caminin ise yıkıldıktan sonra yeşil alana çevrildiği dikkat çekti. Hoten’de yine bir başka cami yıkılarak bahçeye dönüştürülmüş ve beton yürüme parkurlarının yanı sıra ağaçlandırılmış. Hoten’deki tek camiye girmek için polis gözetiminde metal dedektörlerden geçmek gerekiyor.İçerideki her hareketi ise kapalı devre kameralar tarafından saniye saniye izleniyor. 

Hoten’deki tek cami gün batımı ile birlikte kapanıyor. Cuma günü ise ancak 100 kişi toplanıyor. Camiye gelenlerin çoğu ileri yaşlı kişilerden oluşuyor.”Burada durum çok kötü. Şartlar çok ağır, artık kalbim dayanamıyor, canım yanıyor” diyen ve toplama kampına gönderilmemek için adını gizleyen bir Uygur, “Korkuyoruz, artık camiye gidemiyoruz.” sözleriyle yaşadıklarını anlatıyor. Bölgede Ramazan boyunca gün içerisinde restoranların açık tutulması zorunluluğu da bulunuyor. Washington Üniversitesi Uygur araştırmaları bölümü öğretim görevlisi Darren Byler, Müslümanların oruç tutmasının, ibadet etmesinin yasaklanmasının yanı sıra insanların birbirine ‘selamün aleyküm’ ifadesiyle selam vermesinin bile yasaklandığını dile getirdi. Eski İpek Yolu’nun merkezlerinden biri olan Kaşgar kentinde ise ezanlar da artık okunamıyor. Kent sakinleri, bir zamanlar Kaşgar Ulu Camisi başta olmak üzere camilerde okunan ve tüm kentte yankılanan ezan seslerinin kesildiğini belirtiyor. 

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Ve Kaşgar’da ezan sesi kesildi… Tarihi cami artık otopark

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!