Yayın İlkeleri ve İçerik Politikası

1. Amacı, Vizyonu ve Temel Değerleri:

Türkiye Aktüel Dergisi, 2018 yılından bu yana www.turkiyeaktuel.com adresinden günlük yayın yapan bağımsız bir medya kuruluşudur. Türkiye Aktüel Dergisi, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişen ve değişen organik yapısıyla; yayın organı olmasının yanı sıra, bir düşünce kuruluşu olarak da nitelendirilebilir.

  • Amaç: Sorgulayıcı yaklaşarak basın görevini üstlenmek ve yeni fikirlerle projeleri desteklemek.
  • Vizyon: Okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek, toplumun olumlu yönde değişimine etkide bulunmak.
  • Temel değerler: Doğru, dürüst, yenilikçi, sorgulayıcı, açık fikirli ve geçmişine bağlı olmak.

2. Basın Meslek İlkeleri:

Türkiye Aktüel Dergisi, Türkiye’nin prestijli internet yayınlarından biri olarak, yayıncılık ve gazetecilik sorumluluğuyla, iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı sayarak, Basın Konseyi tarafından oluşturulan Basın Meslek İlkeleri‘ne uymayı taahhüt eder. Türkiye Aktüel Dergisi aynı zamanda, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından oluşturulan Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi‘ni benimser ve yayınlarında bu bildirgeyi gözetir.

3. İnsan Hakları:

Türkiye Aktüel Dergisi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi‘ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Türkiye Aktüel Dergisi, yayın prensipleri dahilinde olan yayın amacı, vizyonu ve temel değerlerinde; herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. Türkiye Aktüel Dergisi, yayınladığı haber ve yazı içeriklerinde bu bildiriyi göz önüne almaktadır.

4. Milli Değerler:

Türkiye Aktüel Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez.

5. Şeffaflık ve Tarafsızlık:

Türkiye Aktüel Dergisi ilkelerinden ödün vermeyen şeffaf bir yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Türkiye Aktüel Dergisi, herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; Türkiye Aktüel Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayına alınır.

6. İfade Özgürlüğü:

Bu madde, Türkiye Aktüel Dergisi içerik politikasındaki diğer yayın ilkelerine uygun olduğu müddetçe düşünce ve ifade özgürlüğünü benimser ve teşvik eder.

7. Güvenilirlik:

Türkiye Aktüel Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol eder ve bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir. Ancak site içerisindeki bilgilerin bazılarında editörlerin, yazarların veya Yazı İşleri’nin gözden kaçırdığı yanlış ya da eksik bölümler olabilir. Böyle durumlarda Yazı İşleri’ne düzeltme uyarısı geldiğinde gerekli güncellemeler yapılmaktadır.

8. Gizlilik:

Türkiye Aktüel Dergisi’nin okuyucularından aldığı e-posta, isim/soyisim, bilgi/öneri/istek mesajlarının bilgileri ikinci derece birey veya kurumlarla paylaşılmaz veya herhangi bir yerde yayınlanmaz. Türkiye Aktüel Dergisi, yazarlarının iletişim bilgilerini, yasal zorunluluk gerektirmedikçe saklı tutar.

9. Telif ve Kopyalama Hakkı:

Tüm yayın hakları Türkiye Aktüel Dergisi’ne aittir. Kopyalayabilmek için Türkiye Aktüel Dergisi Telif ve Kopyalama Kuralları‘na uyulması yasal zorunluluktur.

10. Sorumluluğun Reddi:

Türkiye Aktüel Dergisi’nde köşe yazısı niteliğinde fikir beyan eden yazılardan ve yazı altı yorumları ile sitedeki her türlü yorum ve paylaşımdan Yazı İşleri Müdürü ve/veya Yayıncılar sorumlu değildir. Köşe yazılarındaki fikirler, yazarların kendi kişisel düşünceleri olduğu için yasal sorumluluk ilgili yazarlara aittir. Aynı şekilde paylaşılan her türlü yorumda yasal sorumluluk, yorumu yazan kişiye aittir. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını ihlal edebilecek nitelikte olan yazı ve paylaşımlara izin verilmez. Editörlerin gözünden kaçan içerikler olduğunda derhal yayından kaldırılır.

Tüm soru, öneri ve şikâyetleriniz için İletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!