Yeni Kaledonya’da referandum çatışması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Radyo Yeni Zelanda’nın haberine göre, Fransa’dan bağımsızlık için yapılan pazar günkü referandumdan yüzde 56,4 “hayır” oyu çıkması üzerine başlayan olaylar sürüyor.

Bağımsızlık yanlısı yerli halk Kanakların polisle çatışmalarından dolayı başkent Noumea yakınlarında bazı yolların kapatıldığı duyuruldu.

Araçları ateşe veren ve polise taş fırlatan göstericilerle çevik kuvvet ekipleri arasındaki mücadelenin devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Yeni Kaledonya’da geçen pazar günü yüzde 81 katılımla gerçekleşen Fransa’dan bağımsızlık referandumunda sandık başına giden yaklaşık 175 bin seçmenden yüzde 56,4’ü “hayır” oyu kullanarak Fransa’dan ayrılmayı reddetmişti. Çoğunluğunu yerli halk Kanakların oluşturduğu bağımsızlık yanlılarının “evet” oyları ise 43,6’da kalmıştı.

Bağımsızlık yanlılarının Fransa ile yapılan anlaşma uyarınca 2022 yılından önce yeni bir referanduma daha gitme hakkı bulunuyor.

Fransa Parlamentosunda iki milletvekili ve iki senatör tarafından temsil edilen Yeni Kaledonya, Fransa’dan her yıl 1,3 milyar avro mali destek alıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesi için stratejik öneme sahip Yeni Kaledonya’ya mayıs ayında gerçekleştirdiği ziyarette, Fransa’nın “Yeni Kaledonya olmadan daha az güzel” olacağını vurgulamıştı.

Fransa’nın 1853’te ilhak ettiği Yeni Kaledonya, bu tarihten itibaren 1946’ya kadar sömürge bölgesi oldu, 2003’e kadar da Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu içinde yer aldı. Yeni Kaledonya, 2003 yılında gerçekleştirilen anayasa değişikliği sonucu Fransa’ya bağlı özerk bir bölge oldu.

Yaklaşık 275 bin nüfuslu ve 18 bin 576 kilometrekare yüz ölçüme sahip Yeni Kaledonya’da yerli halk Kanaklar nüfusun yüzde 44’ünü oluşturuyor. Hükümet başkanlığını Philippe Germain’in yürüttüğü, başkenti Noumea olan Yeni Kaledonya’da resmi dil olarak Fransızca konuşuluyor.

MELBOURNE/AA

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Yeni Kaledonya’da referandum çatışması

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!