AB’den Ege üzerinde zeplin karakolu

AB’den Ege üzerinde zeplin karakolu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği (AB) Türkiye’nin ‘Geri Kabul Anlaşması’nı askıya alacağını açıklamasının ardından, Türkiye’nin üzerinden Yunanistan’a ve ardından da kıtaya geçecek göçmenleri takip etmek için hamle yaptı. Yunanistan ve AB’nin sınır koruma ajansı Frontex, Türkiye’den sığınmacı geçişinin önlenmesi için Ege’de zeplin ile gözetleme faaliyetlerine başlanacağını açıkladı. AB’nin sınır koruma ajansı Frontex ile Yunanistan sahil güvenliği, Türkiye’den AB’ye kaçak göçmen geçisini engellemek için Ege’de zeplin ile gözetleme faaliyeti yürütecek. Yunanistan Sahil Güvenliği tarafından yapılan açıklamada, termal kamera gibi gözetleme teknolojisine sahip, insansız hava salon sistemi zeplinin Sisam adası (Samos) üzerinde, Türkiye ile Yunanistan arasındaki kaçak geçişleri gözetleyeceği ve bu yolla insan kaçakçıları ile daha etkin mücadele hedeflendiği belirtildi.

Ege’deki zeplin misyonu hakkında ANT1 kanalında açıklama yapan Yunanistan’ın Göç Politikalarından Sorumlu Bakan Vekili Yorgos Koumouçakos, gözetleme faaliyetleri kapsamında geniş bir bölgede fotoğraflar çekileceğini, insan kaçakçılığı faaliyeti yürüten gemilerin tespit edilmesi durumunda da bu bilginin Türk tarafına iletileceğini söyledi. Bakan vekili, ‘bu sayede Yunanistan karasularının daha etkin bir şekilde korunacağını’ sözlerine ekledi.

Ege’deki Yunan adalarında, 9 bin kapasiteli mülteci kamplarında, 19 bin göçmen bulunuyor. Ancak AB ülkeleri arasında kaçak göçmenlerin paylaşımı konusunda müzakerelerde mutabakat sağlanamıyor.

Son aylarda Türkiye’den Avrupa’ya gelen kaçak göçmen sayısının arttığı belirtiliyor. Birleşmiş Milletler, sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütleri ise Yunanistan’daki kamplardaki kötü yaşam koşullarına dikkat çekerek AB’yi eleştiriyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerine göre bu yıl Türkiye’den deniz yoluyla 16 bin kişi Yunanistan’a geçti.

Öte yandan TSK, Suriye sınırında IŞİD, PYD ve diğer terör örgütlerine karşı alınacak ilave sınır güvenliği için zeplin projesi geliştirmişti. Adı ‘Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi’ olan proje 2 milyar liraya mal oldu.

AVRUPA YOLUNDA 769 BİN GÖĞMEN DURDURULDU

 Yılın ilk yarısında Türkiye’den Yunanistan’a 16 bin göçmen geçti ancak Türkiye’de 2016’dan itibaren kara ve denizlerde alınan tedbirler ve düzenlenen operasyonlar sonucu 795 bin 875 düzensiz göçmen ile 18 bin 775 organizatör yakalandı. Yılbaşından bu yana 177 bin 654 göçmen yakalanırken, gözaltına alınan 4 bin 542 organizatörden 927’si tutuklandı. Türk polisinin yabancı muhataplarıyla iş birliği sonucu yabancı ülkelerde düzenlenen operasyonlarda da 148 organizatör gözaltına alındı. 2016’dan beri ise 18 bin 775 organizatör adalet karşısına çıkarıldı. Bunların 4 bin 883’ü tutuklandı.      

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
AB’den Ege üzerinde zeplin karakolu

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!