AK Parti’den ‘3 dönem kuralı’ açıklaması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurtulmuş, Haber Global canlı yayınında gündeme ilişkin soruları  yanıtladı.

Yerel seçimler için resmi takvimin sürdüğünü ve çalışmalara devam  ettiklerini belirten Kurtulmuş, 18 Kasım’da bütün şehirlerde temayül yoklaması,  ardından kamuoyu yoklamaları yapacaklarını söyledi. Sürecin sonunda her ilde aday  tanıtım toplantıları gerçekleştirileceğini bildiren Kurtulmuş, “Bu seçim öyle  herhangi bir şekilde ahbap çavuş ilişkisi ile ‘benim arkadaşım, benim tanıdığım’  şeklinde olmayacak. Gerçekten kamuoyunda karşılığı olan temiz ve ilkeli siyaseti  benimsemiş, niteliği olan isimleri ortaya koymak mecburiyetindeyiz.” diye  konuştu.

Kurtulmuş, üç dönem kuralının kamuoyu tarafından benimsendiğini ve AK  Parti’yi reformcu bir parti kimliğine büründürdüğünü belirterek, “Üç dönem  kuralı, büyük oranda uygulanacak. Belki istisnai anlamda bazı illerde bazı  arkadaşlarımızın devam etmesi için bir karar alınabilir. Çok başarılı olan  arkadaşların bir kısmının bir şekilde devam etmesi olabilir. Ama kural  uygulanacaktır. Bunun esnetilmesi istisna olur.” dedi.

CHP ve İYİ Parti’nin yerel seçim görüşmelerini nasıl  değerlendirildiğinin sorulması üzerine Kurtulmuş, AK Parti’nin diğer partilerin  atacağı adımlara göre hareket etmediğinin altını çizdi.

Kurtulmuş, “Diğer partileri yakinen takip ediyoruz. Her seçim  çevresiyle ilgili oradaki özel gelişmeleri de takip ediyoruz. Güçlü bir parti  olmanın, siyaseti bilen bir parti olmanın bir avantajı var. ‘Filanca parti ile  filanca parti ittifak yaparsa, biz nasıl hareket ederiz?’ Bizim gündemimizde bu  yok. İttifakları ve rakiplerin bütün olası hareketlerini takip ederiz ama kendi  kararımızı kendimiz veririz.” diye konuştu.

Samsun’da bir imamın cami kürsüsünden  AK Parti’den aday adaylığını  açıklaması olayını da değerlendiren Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Her adayın kendisinden bir gücü olması lazım. Herkesin ortak ibadet  yeri olan camimiz, hepimizin ortak değeri. Şu partiden ya da bu partiden olan  insanlar buraya gidiyor. Orada vaazı, hutbeyi dinliyor. İmamın arkasında namaz  kılıyor. Dolayısıyla herhangi bir partiden aday adaylığını düşünüyorsa, çıkarsın  sırtındaki cübbesini, sarığını çıkarsın bir kenara koyarsın. Caminin dışına  çıksın. Filanca partiden aday adayıyım desin. Ama bu şık bir davranış değildir.  Bulunduğu partinin gücünü bir şekilde kullanarak, onun üzerinden aday adaylığı  için bir pozisyon elde etme arayışı olarak yorumlarım. Hiçbir şekilde doğru  bulmam.”

Kurtulmuş, Cumhur İttifakı’nın yerel seçimdeki durumuna ilişkin  olarak, “Yerel seçimde ittifak önümüzdeki günlerin getireceği bir konudur.” dedi.

“MAKSADINI AŞAN BİR İFADEDİR”

Öğrenci Andı davasıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığının (MEB)  Danıştaya sunduğu temyiz dilekçesindeki “Türkler, kendi çağdaşı unsurlara göre  ulus bilincine en geç ulaşan topluluktur” ifadesini nasıl değerlendirdiği sorulan  Kurtulmuş, “Maksadını aşan, ne dediği belli olmayan lüzumsuz bir ifadedir. Bu  niye böyle bir gerekçenin içerisine konulmuş bu şekilde? Zaten ilgili kişiler  görevden alınmış, gereken yapılmıştır.” dedi.

CHP’nin, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ı ikinci kez disipline  sevk edilmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Kurtulmuş, CHP’nin  tutumunun siyasi bakımdan doğru olduğunu belirtti.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

Türkiye-ABD ilişkilerinin hatırlatılması üzerine, zaman zaman  ilişkilerin gerildiğini belirten Kurtulmuş, Amerika’nın Türkiye’yi gözden  çıkaramayacağını ve ABD’nin milli menfaatleri için bölgenin en istikrarlı devleti  olan Türkiye ile hareket edip etmeme konusunda bir karar vermesi gerektiğini  söyledi.

Kurtulmuş, Irak’ın işgaliyle bölgede istikrarın kaybolduğunun altını  çizerek, “Bu bölgede, devletlerin belki yeniden küçülmesi, parçalanması bunun  pratik uygulamalarından birisi 7 yıldır vekalet savaşlarının sürdüğü Suriye’dir.  Biz Suriye’nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasına müsaade etmeyiz.”  ifadesini kullandı.

ABD’nin, 3 PKK’lı teröristin başına ödül koymasına da değinen  Kurtulmuş, “Kimseyi kandırmasınlar. PKK’nın liderlerinin başına ödül koyuyorsanız  zaten onların nerede olduğunu biliyorsunuz, gidin alın.” diye konuştu.

ABD İLE MÜNBİÇ’TE ORTAK DEVRİYE

Türkiye’nin başından beri Münbiç’in merkezindeki terör unsurlarını  bölgeden çıkarmayı hedeflediğini söyleyen Kurtulmuş, ABD’nin takvimi yaydığını  ancak Türkiye’nin kararlılığını da gördüklerini belirtti.

Fırat’ın doğusundaki terör unsurlarına yönelik herhangi bir kara  harekatı olup olmayacağına ilişkin soruyu da cevaplayan Kurtulmuş, kara  harekatına gerek kalmadan Fırat’ın doğusundaki terör unsurlarının temizlenmesini  ümit ettiğini söyledi.

İdlib’e yönelik yapılan operasyon sonrası bölgede güvenliğin  sağlandığını vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye’nin İdlib’de gösterdiği kararlılığın,  büyük bir katliamın önüne geçtiğine işaret etti.

ABD’DEKİ HAKAN ATİLLA DAVASI

Amerika’da görülen Hakan Atilla davasının temyizde olduğunu söyleyen  Kurtulmuş, “Bazıları, Trump’ın önümüzdeki günlerde konuşacağını ve ona göre  şekilleneceğini söylüyorlar. Baştan beri siyasi bir dava olduğunu bilen bir ülke  olarak konuşuyoruz. Bu siyasi bir davadır. Temyizin, verilen kararı da bozacağını  ümit ediyoruz.” dedi.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
AK Parti’den ‘3 dönem kuralı’ açıklaması

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!