1. Haberler
  2. 3. SAYFA
  3. Almanya’da Merkel ve Kramp-Karrenbauer üzerinden ‘israf’ tartışmaları başladı

Almanya’da Merkel ve Kramp-Karrenbauer üzerinden ‘israf’ tartışmaları başladı

Almanya'da Merkel ve Kramp-Karrenbauer üzerinden 'israf' tartışmaları başladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “uçağın kullanımını optimize etmek için” çaba sarf edildiğini ancak görünüşte işe yaramadığını söyledi. Şansölye ve Savunma Sekreteri, aynı anda ayrı uçaklarla ABD Doğu Kıyısı’na seyahat ediyor.

Başbakan Merkel ve Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, iklim paketinin bu Pazar günü büyük koalisyonda görüşülüp kabul edilmesinden iki gün sonra neredeyse aynı anda iki Luftwaffe uçağıyla ABD Doğu Kıyısı’na uçuyor.

CDU siyasetçisi Merkel, Pazartesi günü BM iklim zirvesine uçtu ve ardından Salı günü New York’taki Birleşmiş Milletler genel toplantısına katıldı. Merkel ile aynı partide görev alan Kramp-Karrenbauer ise ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bir toplantı yapmak üzere havayolunu kullandı. Bilindiği üzere uçak kullanımı neden olduğu kirlilikle iklime büyük zarar veriyor.

Başlangıçta Kramp-Karrenbauer ve heyetinin, Kalkınma Bakanı Gerd Müller (CSU) ve Çevre Bakanı Svenja Schulze’nin (SPD) de seyahat ettiği Şansölye uçağında uçmaları planlandı. Airbus A340 New York’ta duracak ve Washington’a uçacaktı.

“BİR ÇABA SARFETTİK”

Kramp-Karrenbauer pazartesi akşamı zaten Almanya’ya döndüğü için tarifeli bir uçakla eve gitmek istedi. Biletler çoktan sipariş edilmişti. Ancak daha sonra Şansölye Ofisi, Savunma Bakanlığı’na Kramp-Karrenbauer’in uçuşunun istenmediğinin sinyallerini verdi. Rapora göre, CDU liderinin bağımsız seyahat etmesi gerektiği öne sürüldü.

Savunma Bakanlığı sözcüsü konuyla ilgili bir gazeteye şunları söyledi: “Bu seyahatin planlanması sırasında, uçakların kullanımını optimize etmeye çalıştık. Uçuş planlama ve uçak tipi, hedef havaalanına, uçuş güzergahına, delegasyonun büyüklüğüne dayanıyordu ve hükümet üyeleri, zamanlama yükümlülüklerine dair somut bir sebep vermedi.”

360 BİN AVROYA MAL OLDU

Alınan bilgilere göre, bir hükümet uçağının uçuş saati, sorumlu Bundeswehr’in iç belgelerine göre 24.000 ila 35.000 avroya mal oluyor. Kramp-Karrenbauer’in yolculuğuna eklenen uçak bu durumda en az 360 bin avroya mal olmuş durumda.

Almanya’da tepki çeken bu uygulamaya dair konuyla ilgili görüş belirten gazeteciler, “Her şekilde Şansölye uçağı, New York’ta durmak yerine Savunma Bakanı’nın seyahat edeceği Washington’a da uçmalıydı. Bu şekilde tasarruf sağlanarak iklim kirliliğinin de önüne geçilmeliydi” şeklinde görüş belirttiler.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Almanya’da Merkel ve Kramp-Karrenbauer üzerinden ‘israf’ tartışmaları başladı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!