1. Haberler
  2. 3. SAYFA
  3. Apple Çin baskısına boyun eğdi

Apple Çin baskısına boyun eğdi

Apple Çin baskısına boyun eğdi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KARAR/ALMANYA

Apple, Çin devletinin yaptığı baskılara boyun eğmek zorunda kaldı . Hong Kong’daki göstericilere polislerin yerini gösteren “hkmap.live” isimli uygulama App-Stor’dan kaldırıldı. Program yazılımcıları yaptıkları açıklamada uygulamanın App-Store tarafından silindiğini söyledi.

Apple ise uygulamanın kaldırıldığını doğrulayarak yazılımın kötü amaçlar için kullanıldığının tespit edildiğini ve kamu güvenliği için tehdit oluşturduğunu açıkladı. Açıklamada ”App polislerin yerini gösteriyordu. Hong Kong Cybersecurity ve Technology Crime Bürosu ile yaptığımız görüşmelerden uygulamanın polise tuzak kurarak saldırmak amacıyla kullanıldığın tespit ettik. Ayrıca bazı kriminal şahıslar app aracılığıyla ile polisin olmadığı yerleri tespit ederek eylem yapıyordu“ denildi.

Çin daha önce Apple’a Hong Kong’daki göstericilere destek veriyor suçlamasında bulunmuştu. Çin Komünist Partisi’ne yakın yayın organı ”Halk Gazetesi’nde“ yer alan bir haberde uygulamanın göstericilerin işini kolaylaştırdığı ve asilere yardımcı olduğunu yazmış ve Apple’ın amacı ne? diye sormuştu.

Apple daha önce de Çin’den gelen baskılara boyun eğmek zorunda kalmıştı. Yaklaşık iki yıl önce yine Çin’den gelen baskılara üzerine Çin App-Store’unda ülkedeki ağır yasakları aşmaya yarayan VPN programları kaldırılmıştı. Apple Çin’in ricası üzerine ayrıca New York Times App’ine Çin App Store’undan ulaşılmasını engellemişti.

 

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Apple Çin baskısına boyun eğdi

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!