Asgari Ücret Görüşmeleri Bugün Başlıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başlıyor fakat ne kadar işçi bu haberden gülecek yada üzülecek ? Üstelik görüşmede bir asgari ücretli de yer alacakmış. Milyonlarca asgari ücretle çalışan insanın ne zorluklarla baş ettiğini ücretin yeterli derecede yetmediğini umarım anlatır . Halk 2000 TL’yi bile az görürken bugün masadan çıkan rakam ne olur ne derecede düşünülüp ne derece zorlukları giderecek merak konusu gerçekten ..

Şu bilgide gerçek bir o kadar da şaşırtıcı; Türkiye’deki asgari ücret, uzun yıllardır üzerinde yer aldığı Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan gibi ülkelerin çok gerisinde kaldı. Türkiye’deki asgari ücret, bir zamanlar iki katına yaklaştığı Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk gibi ülkelerin seviyesine düştü.2016’da Türkiye’de asgari ücretle çalışan bir işçi Polonya’daki işçiden yüzde 20 daha fazla maaş alırken bugün yüzde 42 daha az kazanıyor.
Bu durumda faizin bu kadar artış yaşandığı dönemde ücretin her koşula göre değerlendirilmesi gerekiyor.

1603 TL ile geçinen 4 kişilik bir aileyi kaleme alalım giderlerini ortalama rakamlarla hesaplamak istiyorum ;

• 250 TL elektrik faturası
• 150 TL su faturası
• 350 TL doğalgaz faturası
• 100 TL cep telefonu faturası ( Tek bir kişi için )
• 185 TL yol parası veren işçiler için ( ortalama her 5 özel sektörde çalışan işçinin 2 si ödüyor )
• Giyim sağlık özel ihtiyaç giderleri 650 TL (ortalama )
• 800 TL erzak ve gıda giderleri

Bunların içinde kira gideri dahil olmamasına rağmen sadece toplamı 2485 TL yapıyorken 1603 TL in bir aile ebatlarına göre yetmesi beklenemez ..
Elektrik, doğalgaz, enerji fiyatları, hammadde girişleri fazla artıyor. Bunlara karşı hiçbir şey yapamıyorsun, işçinin geçimini sağlayacak ücret üzerinden pazarlık ediyorsun. Düşük ücret üzerinden rekabeti sürdürmenin imkanı yok, mümkün değil, insancıl da değil. İşçilerin insanca yaşayabileceği bir ücret pazarlık konusu edilemez, asgari ücret felsefesine aykırıdır bu. En temel geçimi karşılamak zorunda olan bir ücret, bu pazarlık konusu olması bile yanlış.

Bugün rakamı merakla bekliyoruz. Milyonlarca işçinin yüzü gülmesi OH BE! Demesi için
BİSMİLLAH !

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Asgari Ücret Görüşmeleri Bugün Başlıyor!

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. Avatar
  6 Aralık 2018, 10:37

  Türkiye’nin şuanki ekonomi boyutunu ve ürünlerin pahalılığını düşününce gerçekten asgari ücret bi ailenin geçinmesi için çok zor hatta imkansız gibi . Çok güzel olmuş ellerinize sağlık

  Cevapla
 2. Avatar
  6 Aralık 2018, 11:07

  Kesin

  Cevapla
 3. Avatar
  6 Aralık 2018, 11:12

  Kesinlikle yazınıza katılıyorum Türkiye şu an için küresel boyutta olmasa bile bölgesel bir güç konumundadır ve bir devletin küresel bir güç olması için öncelikle ekonomisinin iyi olması lazım buna da zaten halkı memnun ederek başlamak gerek o yüzden asgari ücret konusu ele alınması gereken çok önemli ve öncelikli konulardan biridir çok beğendim

  Cevapla
 4. Avatar
  6 Aralık 2018, 11:36

  Gerçekten cok doğru bir tespit ben bile şu kadar maaş alırken geçinemiyorum. Hayat sartları oldukça zorlaştı. Buradan tüm işverenlere sesleniyorum. İşçinizin hakkını verin. Etiket fiyatları birden zamlandı fakat askeri maaş halâ zamlanmadı. Düzenimiz bozuldu. Ay sonu elimde 50 lira kalırken şuan ki zamlardan sonra 100 lira borçlu kalıyorum.

  Cevapla
Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!