1. Haberler
  2. 3. SAYFA
  3. Avrupa’da bu yıl 1.4 milyon kişi kanserden ölecek

Avrupa’da bu yıl 1.4 milyon kişi kanserden ölecek

Avrupa'da bu yıl 1.4 milyon kişi kanserden ölecek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KARAR / ALMANYA

Avrupa’da kanser nedeniyle hayatını kaybedenleri sayısı artıyor. Milan Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre 2019 yılında Avrupa’da tahminen 1.4 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybedecek. Tahmin edilen bu rakama göre Avrupa’da kanserden ölenlerin sayısı 2014 yılına göre yaklaşık yüzde 5 oranından artmış olacak. Kanser teşhis ve tedavisinde yaşanan gelişmeler neticesinde kansere yakalanma ve hayatını kaybetme sayıları düşerken, ölüm sayısının artması nüfusun büyümesi ve yaşlı nüfusun artmasına bağlanıyor.

GENEL VAKALARDA DÜŞÜŞ VAR

Araştırmaya göre genel kanser vakalarında oransal olarak düşüşler yaşanıyor. Kadınlarda her yüz bin kişiden 83’ü kansere yakalanırken bu geçtiğimiz yıla göre yüzde 4’lük bir azalma anlamına geliyor. Erkeklerde ise yüzde 6’lık bir azalma gözlemlenirken her yüz bin kişiden 131’inin kansere yakalandığı bildiriliyor. Kadınlarda kanser hastalığına yakalananların sayısının düşmesi sigara kullanımının azalması ile doğru orantılı. AB ülkelerinde 1970’li yıllarda kadınların da sigara içmesi, yapılan kampanyalarla yaygın hale gelmişti. O yıllarda sigaraya başlayanlar arasında akciğer kanseri vakalarının yüksek olduğu da araştırmada ortaya çıkan sonuçlar arasında.

AKCİĞER KANSERİ KADINLARDA ARTTI

Bu yıl kanserden hayatını kayedecek tahmini tahmin rakamı 622 bin. Erkeklerde ise bu rakam 788 bin. Kadınlar ve erkekler arasında rakamların farklı olmasında alkol ve sigara kullanımında farklılıkların çeşitliliği hormonların da etkili olduğu ifade edildi. Akciğer kanseri her iki grupta da en büyük ölüm nedenlerinden birisi. Akciğer kanseriinden hayatını kaybedelerin sayısı 183 bin. Kadınlarda ise 96 bin 800. Erkeklerde akciğer kanseriinden ölenlerin sayısı 1980’li yıllardan beri hissedilir bir şekilde azalıyor. Kadınlarda ise bunu yapabilir. 2016 yılından beri kadınlar arasında akciğer kanseriinden hayatını kaybedenlerin sayısı göğüs kanseriinden ölenlerin safra geçti.

MİLYONLARCA HAYAT KURTARILDI

Öte yandan kanser teşhis ve tedaviilerinde temizleme stratejisi insanlarca hayatının kurtulmasına neden oldu. Eğer 1989 yılında gelecekteki gelişmeleridi bugün 5.3 milyon kişi hayatını kaybetmiş olacaktı. Uzmanlar 2019 yılında da tedavi ve terapideki planlamain 359 binasında hayatını kurtaracağını hesap yapıyor. Zaten bağırsak, prostat ve rahim kanseri tedavisi ve terapisinin olduğu yerlerde daha az odaklı kanserden ölmesinin ana sebeblerinden birisi. Tedavide birinci basamak kaydedilen alanlardan bir diğeri ise lösemi. Yine mide kanseri de tarihi önemli aşamalar kaydedilen kanser türleri arasında bulunan kanser türleri arasında yer alıyor.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Avrupa’da bu yıl 1.4 milyon kişi kanserden ölecek

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!