1. Haberler
  2. KÜLTÜR SANAT
  3. Azılı bir suçludan, Paris polis şefliğine uzanan Fransız efsanesi: Vidocq

Azılı bir suçludan, Paris polis şefliğine uzanan Fransız efsanesi: Vidocq

Azılı bir suçludan, Paris polis şefliğine uzanan Fransız efsanesi: Vidocq
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıl 1802, François Vidocq katil olarak Fransız mahkemesi tarafından yargılanır ve azılı suçluların kaldığı cezaevine gönderilir. Cezaevi bir adadadır. Napoleon’un memleketi Korsika adasına yakındır. Buradan kaçmak imkansızdır denir her zaman. Lakin Vidocq bunu başarır ve adadan kaçtıktan sonra Fransa’nın başkenti Paris’e döner.

Vidocq, Fransız kadınların hayır diyemediği eşarplar ve ev için güzel desenli örtüler satarak parasını kazanır. Pek tabi bu uzun sürmez ve Paris polisinden kaçan Amelie ile tanışır ve tüm kaderi orada değişir. Vidocq radara girmiştir bir kere. Genç ve güzel bir hırsız olan Amelie ile gece otelde birlikte olup yeni bir aşka yelken açıktan sonra, sabah yanından ayrılırken polisler bunu kıskıvrak yakalarlar ve Şefin karşısına çıkarırlar. Yıllardır ölü olduğu soylenen Vidocq’u yakalayan Polis Denis onu müdürünün karşısına çıkartır. Vidocq katil olduğuna dair suçlamaları kabul etmez. Pek tabi emniyet müdürü inanmaz ve giyotine gideceğini söyler.

Vidocq işte o zaman Emniyet müdürünün odasında raflarda bazı dosyalar görür ve bunların ne olduğunu sorar… Polis şefi de “Paris’in en azılı suçlularının dosyaları” der. Vidocq her dosyayı alır ve suçluları iyi tanıdığını hepsini bulup Paris’i güvenli hale getireceğini söyler. “Ben bir kere gördüğüm yüzü unutmam” der.

Emniyet müdürü ve yardımcısı Denis şaşırıp olaya gülerler. Kabul etmezler bu teklifi ilk başta ama Vidocq’a “karşılığında ne istiyorsun” diye de sormadan edemezler. Vidocq da “suçlu olmadığıma dair bir kağıt istiyorum yeterlidir” der. Emniyet Müdürü kabul etmez ve o sırada Vidocq ikisini alt edip binadan kaçar.

Bu anlattıklarım bir romandan değil gerçek bir hikayeden alınmadır. 3 haftadır Fransa’da vizyonda olan “L’Empereur de Paris” (Paris İmparatoru) filmi.Vidocq adlı önce katil sonra da Paris’in en ünlü emniyet müdürü ve sonunda da kendi dedektiflik bürosunu kuran bir Fransız efsanesi. Daha önce 2000 yılında kendi adıyla izleyici karşısına çıkan Vidocq’un 1835’li yılların Paris’indeki maceralarını izlemiştik. O zaman dedektif olan Vidocq’u ünlü Fransız oyuncu Gerard Dépardieu canlandırmıștı. Bu sefer ise Vidocq’un hapishaneden kaçışı ve emniyet müdürü ile anlaşıp azılı suçluları Paris’te nasıl yakaladığını izleyeceksiniz.

L’Empereur de Paris filminde Vidocq’u La Haine filminden de tanıdığımız Vincent Cassel canlandırırken ona Freya Mavor, August Diel, Olga Kurylenko ve James Thiérrée ile Denis Ménochet ve Fabrice Luchini gibi usta komedyenler eșlik ediyor.

Vidocq’un başlangıç hikayesini ve nasıl Paris polis şefliğine yükseldiğini izlemek isteyenler şimdilik biraz sabredecek. Şu anda net bir vizyon tarihi hala açıklanmadı Türkiye için. Ama Şubat başında Paris İmparatoru adıyla vizyona girmesi bekleniyor.

Size 2002 yılında 1835’li yıllarını anlatan kendi ismini taşıyan Vidocq filmini tavsiye ederim onu beklerken. Paris aşıkları kesinlikle bu gerçek hayattan alınan hikayeyi izlesin ve Türkçeye de çevirmiş Vidocq’un notları kitabını da okusunlar. Hiç sıkılmayacaksınız.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Azılı bir suçludan, Paris polis şefliğine uzanan Fransız efsanesi: Vidocq

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!