Bağlanma korkusunun temelinde ne var ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayal kırıklığı yada kaybetme korkusuyla yaklaşmasaydık aşklarımıza bu kadar yarım bırakabilir miydik.. Neden bu vazgeçişlerimiz? bağlanma duygusunun bizi savunmasız kılmadığını inansak yola devam eder miydik ?

Bağlanma korkusunun temeli terk edilme kaygısıdır.Birine bağlanabileceğimizi hissettiğimiz anda  savunmasız kalma hissi bizi acil çıkış kapısına yöneltir ve duygularımıza karşı savunma mekanizmasını devreye sokar.Çünkü ayrılığın getireceği acılar dayanılmaz olacağını düşündüğümüzden duygularımızı geri planı atar yada saklarız böylece duygularımıza saklanabileceği güvenli sığınaklar oluşturmuş oluruz.Halbuki acı, nefret, kayıp, üzüntü, öfke tıpkı mutluluk gibi bu evrenin parçasıdır.Her ne kadar  duygularımızdan kaçmak bize bir konfor sağlıyor gibi gözükse de durup yüzleşmek ve bize verdiği mesajları dinlemek özgürlüğe açılan kapıdır.O zaman neden bu kapıyı aralamayalım ?

Peki, bağlanma korkusundan nasıl kurtulacağız, sağlıklı ilişkiler kurmak için neler yapmalıyız?

İlk olarak duygularınızı savunma mekanizmasıyla bastırmak yerine onları kabullenmeli ve barışmalıyız.Böylelikle duygularımıza karşı attığımız ilk adım ilişkiye karşı daha optimist yaklaşmanızı sağlayacaktır.İlişkilerde korkuya neden olan nedenleri belirmek farkındalılığınızı arttırıp Duygularınıza karşı cesaretli olmayı öğretecektir
Bunlarla beraber mutsuzluğunuza neden olan korkularınızla baş etmek için  bir uzmana danışmanız hızla yol almanızı sağlayacaktır.

Duyguları gizlemektense, korkularınızı ışık tutup çözüme kavuşturduğunuz mutlu ilişkiler yaşamınız dileğiyle…

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Bağlanma korkusunun temelinde ne var ?

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!