Belçika’da şikayet üzerine cami inşaatı durduruldu

Belçika'da şikayet üzerine cami inşaatı durduruldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belçika’nın Flaman bölgesinde en büyük cami olma özelliğine sahip olacak olan ve Hasselt şehrinde Belçika’nın Hasselt şehrinde Faslıların öncülüğünde yapılmak istenen Badr Cami’nin inşaat izni şikayet üzerine iptal edildi. İzin Uyuşmazlıkları Konseyi’nin, Mouterijstraat caddesinde inşa edilecek olan caminin inşaatının iptali Hasselt Kenti Çevre ve Planlanmadan Sorumlu Belediye Encümeni Marc Schepers tarafından cami yöneticilerine bildirildi. Cami inşaatının izin iptali Müslümanlar tarafından üzüntüyle karşılandı.

Mouterijstraat caddesinde yaşayan semt sakinleri bir süre önce önce Hasselt belediye meclisi encümenler kuruluna şikayet dilekçesi vermiş cami inşaatının durdurulmasını istemişti ancak, kurul inşaatın devamına karar vermişti. Semt sakinleri Hasselt belediye meclisi encümenler kurulunun kararına itiraz ederek İzin Uyuşmazlıkları Konseyi’ne müracaat etti. Semt sakinlerin itirazını değerlendiren İzin Uyuşmazlıkları Konseyi, Badr Camii’nin inşaat iznini iptal etti.

YOĞUN TRAFİK OLACAKMIŞ

Daha öncede aşırı sağ eğilimli İslam karşıtı Vlaams Belang (Flaman Çıkarları) Partisi ve militanları, Badr Camii’nin yapılmasına karşı yürüyüş düzenlemişti. Caminin inşaatınının yapılacağı yerde trafik akışının yoğun olacağını ileri sürerek şikayette bulunan semt sakinleri İzin Uyuşmazlıkları Konseyi tarafından haklı bulundu. İzin Uyuşmazlıkları Konseyi, Badr Camii dosyanın teknik olarak eksik olduğuna dair itirazlara dayanarak karar verdi.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Belçika’da şikayet üzerine cami inşaatı durduruldu

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!