Çin uygulaması, 100 milyon kullanıcının verilerini ele geçirdi

Çin uygulaması, 100 milyon kullanıcının verilerini ele geçirdi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uygulamadaki bir kod, ABD tarafından finanse edilen bir analize göre, yetkililerin bir kullanıcının telefonundan her mesajı ve fotoğrafı almalarını, bağlantılarına ve İnternet geçmişlerine göz atmalarını ve cihazın içindeki bir ses kaydediciyi etkinleştirmelerini sağlıyor.

100 MİLYONDAN FAZLA KULLANICININ VERİLERİNE ERİŞİLDİ

ABD Hükümeti tarafından Radio Free Asia’da finanse edilen bir girişim olan Açık Teknoloji Fonu’nun teknoloji direktörü Sarah Aoun, “Çin Komünist Partisi esasen 100 milyondan fazla kullanıcının verilerine erişebiliyor. Gözetlemeyi vatandaşların günlük yaşamlarına genişleten bir hükümetin tepesinden geliyor.” dedi.

19-10/13/1.jpg

KULLANICILAR İÇİN KISA SINAVLAR

Xi Jinping liderliğindeki parti, Ocak ayında “Study the Great Nation” adlı uygulamayı başlattı.

Bu uygulama, çoğu Xi’nin etkinlikleri ya da ideolojisi “Xi Jinping Thought” hakkında haberler ve makaleler içeriyor. Kullanıcıların, makaleleri okumak ve yorum yapmak için puan toplayan bir rekabet hissi ve nasıl olduğunu gösteren bir lider kurulu bile var. Kullanıcılar kısa sınavlara katılıyorlar.

19-10/13/3.jpg

Apple ve Android dahil her türlü akıllı telefona yüklenebilen bu uygulamaya, Xi’nin Mao Zedong’un Küçük Kırmızı Kitabı’nın yüksek teknoloji eşdeğeri adı verildi ve Komünist Partinin Çin nüfusu üzerindeki ideolojik kontrolünü desteklemek için bir kampanya başlatıldı.

ÇİN’DE EN ÇOK İNDİRİLEN UYGULAMA

Devlet medyası, Nisan ayında 100 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunduğunu bildirmekle birlikte, Apple’ın ülkedeki Apple Store’da da dahil olmak üzere Çin’de en çok indirilen uygulama olduğunu belirtti. Apple, uygulama cihazlarına indirilebilse de, Apple’ın işletim sistemine bu tür bir gözetim uygulayamayacağını söyledi.

19-10/13/2.jpg

Çin’de birçok insan, yetkililerin isterlerse mesajlarını okuyabileceklerinin bilincinde olmasına rağmen uygulamanın istilacılığı konusunda şüpheler var. İki yıl önce yürürlüğe giren bir siber güvenlik yasası, tüm teknoloji şirketlerinin kullanıcı verilerini hükümetle paylaşmalarını gerektiriyordu.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Çin uygulaması, 100 milyon kullanıcının verilerini ele geçirdi

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!