1. Haberler
  2. 3. SAYFA
  3. Çin’in binlerce Uygur tutukluyu sevk ettiği görüntüler ortaya çıktı

Çin’in binlerce Uygur tutukluyu sevk ettiği görüntüler ortaya çıktı

Çin'in binlerce Uygur tutukluyu sevk ettiği görüntüler ortaya çıktı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KARAR.COM

Çin’in Doğu Türkistan’da 3 yıldır sürdürdüğü etnik ve kültürel soykırımın her gün yeni bir kanıtı ortaya çıkıyor. Daha önce 2 milyona yakın Uygur’u zorla tuttuğu toplama kamplarını inkar eden ancak zulüm binalarını gösteren uydu görüntüleri karşısında geri adım atarak “Toplama kampı değil, okul” savunması yapan Pekin yönetimi, uluslararası medya kuruluşlarını davet ederek iddiaları yalanlamaya çalıştı. 

GUANTANAMOU GİBİ

Salı günü Youtube ve Twitter’da paylaşılan yeni uydu görüntüleri ise Çin’in Müslüman Uygurlara mahkum muamelesi yatığını gözler önüne serdi.

Doğu Türkistan’daki Korla şehri tren istasyonunu gösteren tayıtta başları traşlı, tek tip kıyafet giydirilmiş, ayakları zincirli, elleri kelepçeli ve gözleri bağlı mahkumlar, önce yerde otururken görülüyor. Başlarında çok sayıda Çin polisinin beklediği tutuklular daha sonra askeri disiplin içinde bilinmeyen bir yere götürülüyor. 

19-09/22/screenshot_3.jpg

ABD’nin 11 Eylül saldırısının ardından kurulan Guantanamo cezaveni akıllara getiren görüntüleri inceleyen bir Avrupa güvenlik kaynağı Sky News’e “Yüzlerce gözü kapalı ve zincirlenmiş tutukluyu gösteren görüntülerin gerçek olduğunu” söyledi. Kaynak, “Görüntüleri inceledik ve orijinal olduğuna inanıyoruz. 600 kadar kelepçeli mahkum taşınıyor; başları traşlı, gözleri kapalı ve elleri arkalarından bağlı. Bu, Çinlilerin tutukluları taşıma şeklinin tipik bir örneği. Mahkumların Uygur Müslümanları oduğunu düşünüyoruz” dedi. 

DOĞU TÜRKİSTAN BOŞALTILIYOR MU?

Doğu Türkistan’daki gelişmeleri yakından takip eden bir uzman ise Karar.com’a videoda mahkumlara giydirilen yeleklerin Kaşgar’daki bir toplama kampında kullanıldığını söyledi. 

19-09/22/screenshot_8.jpg

Öte yandan binlerce mahkumun nereye sevk edildiği bilinmezken, ülkenin iç kesimlerine gönderildikleri iddia edildi. Bu ihtimal Çin’in Doğu Türkistan’ı boşaltma politikasını akıllara getirdi. Dünya kamuoyunda tepkilere neden olan kampların da başka bölgelere taşınma ihtimali de bulunuyor. 

BM GÜNDEMİNE GELEBİLİR

Çin, iddia edilen gözaltı yerlerinin eğitim ve beceri geliştirmeyi amaçlayan “mesleki” merkezler olduğu konusunda ısrar ediyor. Dünya liderlerini ağırlayacak New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Doğu Türkistan konusunun gündeme gelmesi bekleniyor. 

19-09/22/screenshot_9.jpg

Beş insan hakları örgütü, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e mektup yazarak Çin hükümetinin Sincan bölgesinde bir milyondan fazla Müslüman’ı tutuklamasını kınamış ve hükümetin gözaltı kamplarını derhal kapatması için girişimde bulunulmasını istemişti. 

19-09/22/screenshot_12.jpg
Görüntüleri paylaşan ‘War on Fear’ adlı hesabın kime ait olduğu bilinmiyor. Ancak, Doğu Türkistan’daki zulmü yakından takip eden Uygurlara ait bazı hesaplar görüntülerin gerçek olduğunu teknik verilerle ispat ettiğini ileri sürdü. 

19-09/22/screenshot_11-1569102894.jpg
Görüntüleri analiz eden hesaplardan biri de ‘Nathan Ruser’ adıyla paylaşım yapan kullanıcı. Bu hesaptan yapıan paylaşıma göre uydu verileri görüntülerin Ağustos ayında çekildiğini gösteriyor. 

 

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Çin’in binlerce Uygur tutukluyu sevk ettiği görüntüler ortaya çıktı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!