Devlet Tiyatroları perdelerini açtı

Devlet Tiyatroları perdelerini açtı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet Tiyatroları, dün perdelerini açtı. Yeni tiyatro sezonunun ilk turunda 12 bölgede 36 yeni oyun sergilenecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yeni sezonda Türk Edebiyatının usta kalemi Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘Gulyabani’sinden, tüm zamanların yazarı William Shakespeare’in ‘Yanlışlıklar Komedyası’na, Türk öykü ve tiyatro yazarı Haldun Taner’in ‘Keşanlı Ali Destanı’na, Türk oyun yazarı Ekrem Reşit Rey’in ‘Lüküs Hayat’ından, ünlü Alman tiyatro yazarı ve yönetmeni Bertolt Brecht’in ‘Küçük Burjuva Düğünü’ne Adalet Ağaoğlu’nun ‘Kozalar’ından Yılmaz Gruda’nın ‘Kasetçiler’ine birçok un sahneleneceği bildirildi. Yeni sezonda yeni oyunların yanı sıra geçtiğimiz sezonlarda kapalı gişe oynayan Orhan Kemal’in ‘Üç Kâğıtçı’sı, Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’sı, Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Reis Bey’i ve Moliere’in ‘Cimri’si de bu sezon seyircilerin beğenisine sunulmaya devam edileceği ifade edildi.

ANKARA SEKİZ YENİ OYUN

Yerli ve yabancı yaklaşık 150 farklı oyun sahneleyecek olan Devlet Tiyatrolarının ilk ay repertuarında en fazla yeni oyun ise Ankara’da sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu 2019-2020 tiyatro sezonuna 8 yeni oyun ile başlayacak.

‘Küçük Burjuva Düğünü’, ‘Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını’, ‘Vatan Yahut Namık Kemal’, ‘Lüküs Hayat’, ‘Maskeliler’, ‘Leyla ile Mecnun’, ‘Gulyabani’ ve çocuk oyunu ‘Mavi Pullu Balık’ Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlardan.

‘Küçük Burjuva Düğünü’ Şinasi Sahnesinde, ‘Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını’ ve ‘Leyla ile Mecnun’ Küçük Tiyatroda, ‘Gulyabani’ Altındağ Tiyatro Sahnesinde, ‘Maskeliler’ Stüdyo Sahnede, ‘Vatan Yahut Namık Kemal’ Oda Tiyatrosunda, ‘Lüküs Hayat’ Cüneyt Gökçer Sahnesinde ve çocuk oyunu ‘Mavi Pullu Balık’ Akün Sahnesinde seyirci karşısına çıkacak.

‘LÜKÜS HAYAT’ İLK KEZ DT SAHNELERİNDE

Ekrem Reşit Rey’in yazdığı ‘Lüküs Hayat’, 1930’ların Türkiye’sinde Batılılaşma özentisinde olanlarla halk kesiminden insanlar arasında doğan komik durumları anlatacak. Devlet Tiyatroları sahnelerinden ilk kez perde açacak olan Murat Atak’ın yönettiği oyun, 5 Ekim Cumartesi günü Cüneyt Gökçer Sahnesinde prömiyer yapacak.

Yazıldığı dönemin izlerini taşıyan Bertolt Brecht’in ‘Küçük Burjuva Düğünü’, insan psikolojisine, yabancılaşmaya ve çatışmalara dikkati çekerken, hem sessiz sinema ögeleri içeriyor hem de dans ve müzikleriyle seyirciyi eğlendirmeyi amaçlıyor. 4 Ekim Cuma günü Şinasi Sahnesinde prömiyer yapacak oyunun rejisörlüğünü Cem Emüler üstleniyor.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yazdığı ve prömiyerini 4 Ekim Cuma günü yapacak olan ‘Gulyabani’ oyununu Volkan Özgömeç yönetiyor. Oyun, dönemin İstanbul’unu yalın bir şekilde anlatıyor. Oldukça az dekor kullanılarak orta oyunu tadında sahnelenecek oyunda, seyirciler de zaman zaman oyunun içinde yer alacak.

Savaşın ortasındaki Filistin’de parçalanmış bir ailenin mücadelesini ve trajedisini gösteren ve 3 Filistinli erkek kardeşin ihanet ve aldatma üzerine; ölüm, kalım mücadelesini anlatan Ilan Hatsor’un yazdığı ‘Maskeliler’ oyunu Kosova’lı yönetmen Nafiz Sami Gürcüali yönetmenliğinde 15 Ekim Salı günü Stüdyo Sahnede sanatseverlerle buluşacak.

Ergün Sav’ın yazdığı ve Faruk Günuğur’un yönettiği ‘Vatan Yahut Namık Kemal’, Güngör Dilmen’in yazdığı ve Sinan Pekinton’un yönettiği ‘Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını’ ve Haluk Işık’ın yazdığı ve Edip Tümerkan’ın yönettiği çocuk oyunu ‘Mavi Pullu Balık’ ise Ankara’nın yeni sezondaki iddialı oyunlarından.

‘Vatan Yahut Namık Kemal’ 1 Ekim Salı günü, ‘Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını’ 3 Ekim Perşembe günü ve çocuk oyunu ‘Mavi Pullu Balık’ ise 15 Ekim Salı günü prömiyer yapacak.

DİYARBAKIR’DA ALTI PRÖMİYER

Yeni sezonda 6 yeni oyunla perde açacak olan Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, yoğun ilgi sonucu açılan 2 yeni sahne ve hazırlanan 20 oyunla yeni sezonda tiyatroseverlerle buluşacak. Komedi, drama ve müzikal gibi geniş bir repertuvar hazırlanan tiyatroda, bu yıl 300 bin seyirciye ulaşılması hedefleniyor.

Sezona 3 Ekim’de Orhan Asena Sahnesinde ‘Amak-ı Hayal’ adlı oyunla başlayacak olan Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, ‘Kozalar’, ‘Anlaşılmaz Konuşmalar’, ‘Çocuğum(Bebeğim)’, ‘Karar’ ve çocuk oyunu ‘Kostümlü Rüzgâr’ın prömiyerini gerçekleştirecek.

DÖRT SAHNEDE DÖRT YENİ OYUN

İzmir Devlet Tiyatrosu 2019-2020 tiyatro sezonunda 4 ayrı sahnede 4 yeni oyun ile seyircisini selamlamaya hazırlanıyor. Bornova’dan Urla’ya, Karşıyaka’dan Konak’a uzanan sahneleri ve bin 63 kişilik kapasitesi ile İzmir seyircisine ulaşacak olan İzmir Devlet Tiyatrosu, sezonun ilk prömiyerini 1 Ekim’de ‘Arf Sabiti’ adlı oyunda Konak Sahnesi’nde yapacak.

Ayrıca, ‘’Moira’nın Gece Döngüsü’, ‘Kanlı Düğün’ ve ‘Annemin Son Çılgınları’nın da ilk gösterimlerini yapacak olan İzmir DT, toplamda 20 farklı oyunla sezon boyu perde açacak.

BÖLGELERDEKİ YENİ OYUNLAR

‘Kaçış 3: Kıyamete Çağrı’, ‘Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye’ ve ‘İyi Şanslar’ isimli oyunların İstanbul’da prömiyerini yapacak olan Devlet Tiyatroları, Bursa’da ‘Keşanlı Ali Destanı’nı ve ‘Şair-Şiir-Şuur’u, Adana’da ‘Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi’ni ve ‘Ayrılık’ı, Trabzon’da ‘Kuzguncuklu Fazilet’i, Antalya’da ‘Buzlar Çözülmeden’i, Erzurum’da ‘Kayıp El’i ve çocuk oyunu ‘Çizmeli Kedi’yi, Konya’da ‘Kasetçi’yi, Sivas’ta ‘Bir Güz Çiçeği Hürriyet’i, ‘1919 Şafak’ı ve çocuk oyunu ‘Alice Harikalar Diyarında’yı, Van’da ise ‘Yanlışlıklar Komedyası’nı seyirciyle buluşturacak.

İlgili Devlet Tiyatroları perdelerini açtı haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Devlet Tiyatroları perdelerini açtı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!