Diktatöre asker freni! Mısır’daki gösterileri ordu mu organize ediyor?

Diktatöre asker freni! Mısır'daki gösterileri ordu mu organize ediyor?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KARAR COM/İSTANBUL

Mısır‘ın başkenti Kahire’deki bazı meydanlarda ilk defa Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi aleyhinde gösteri düzenledi. 6 yıldır Tahrir’de bulunan askeri araçların çekilmesi, ordu sözcüsünün Twitter hesabından Sisi’yi takipten çıkarması ve yıllardır askeri ihaleleri alan iş adamı Muhammed Ali’nin protesto çağrıları, Ordu’dan Sisi’ye gözdağı olarak yorumlandı.

Tahrir Meydanı da dahil bazı meydanlarda bir araya gelen Mısırlılar, diktatör Sisi karşıtı sloganlar attı. Sosyal paylaşım sitelerinde ve yurt dışından yayın yapan muhalif televizyon kanallarında düzenlenen gösterilere ilişkin video görüntüleri paylaşıldı.  Söz konusu kaynaklarda özellikle Tahrir Meydanı’ndaki bazı göstericilerin gözaltına alındığı ifade edildi.

Twitter hesaplarında da ‘Tahrir Meydanı’ hashtag etiketi gösterilerden sonra en çok dolaşan etiket haline geldi.

Twitter kullanıcıları söz konusu etiket aracılığıyla Sisi karşıtı ifadeler kullandı. Yerel basında ise güvenlik güçlerinin eski Mısır Halk Konseyi Başkanı’nın oğlu Ziya Saad el-Ketatini’ni gözaltına aldığı kaydedildi. 

19-09/21/ana-manset-2-1569061417.jpgMısır‘ın başkenti Kahire’deki ‘Arap Baharı’nın simgesi dahil bazı meydanlarda ilk defa darbeci Sisi aleyhinde gösteri düzenledi. 

MAÇ SONRASI DA EYLEMLER SÜRDÜ

Kahire, İskenderiye, Şarkiyye, Dumyat ve Suveyş’te Ehli ve Zemalik futbol takımları arasında oynanan süper kupa maçının ardından da eylemler yapıldı.

Görgü tanıklarına göre, 300 civarında eylemci 25 Ocak Mısır devriminin simgesi haline gelen başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’na kısa bir süreliğine girerek yönetim aleyhinde slogan attı.

Polisin müdahalesinin ardından Tahrir Meydanı’na çıkan caddelere dağılan eylemciler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Bazı caddelerde güvenlik güçleri göz yaşartıcı bomba kullandı ve bazı eylemcileri gözaltına aldı.  

PROTESTOCULAR ‘İRHAL’ SLOGANLARI ATTI

Polis, eylemlerin sona ermesinin ardından özellikle de Tahrir ve Talat Harb meydanları ve bu meydanlara çıkan caddelerde yoğun güvenlik önlemleri aldı.  

Ülke dışından yayın yapan muhalefete yakın televizyon kanalları ve sosyal medyada onlarca gösteri ve eylem görüntüsü yayımlandı. Eylemcilerin 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetiminin devrildiği 25 Ocak Devrimi esnasında kullandığı defol anlamına gelen ‘İrhal’ şeklinde sloganlar attığı duyuldu.

Sosyal medya üzerinden ‘Tahrir Meydanı’ adında bir hashtag açıldı. Söz konusu hashtagın kısa sürede Mısır genelinde birinci sıraya yükseldiği belirtildi.

19-09/21/ana-manset-2-1569061519.jpg

“MISIR MEDYASI: VİDEOLAR ESKİ”

Mısır’dan yayın yapan bazı gazetelerin internet siteleri ve yönetim yanlısı sosyal medya kullanıcıları “videoların bazılarının eski bazılarının da sahte” olduğunu ileri sürdü.

Mısır yönetimine yakınlığı ile bilinen El-Yevm es-Sabi gazetesi muhalif televizyon kanallarında yayınlanan ve sosyal medyada paylaşılan vidolardaki görüntülerin çarpıtıldığını, görüntülerin süper kupayı 3-2 kazanan ‘Ehli’ futbol takımı taraftarlarının sevinç gösterileri olduğunu yazdı.

MBC Mısır televizyonunda ‘Hikaye’ adındaki programın sunucusu Mısırlı Amr Edib, Cumhurbaşkanı aleyhinde eylem yapıldığını söyledi.

Edib “Süper kupa maçından sonra 30-40 kişilik küçük bir grup Tahrir Meydanı’nda iki üç slogan atıp birkaç dakikalık video çekti, hepsi bu kadar. Tabi ki hemen gözaltına alındılar” ifadelerini kullandı.

ORDU SİSİ’Yİ TAKİPTEN ÇIKARDI 

Bu arada Cumhurbaşkanı Sisi’nin, gösteriler nedeniyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’a yapacağı ziyareti iptal edebileceği belirtildi. New York’a gitmeme kararının Sisi’nin yakın çevresinde tartışıldığı ve özellikle İstihbarah Şefi Abbas Kamel’in bu durumun yanlış bir mesaj verebileceği endişesiyle ziyaretin iptal edilmesine karşı olduğu öne sürüldü.

Öte yandan Mısır ordusunun resmi Twitter hesabı Sisi’yi takipten çıkardığı anlaşıldı. 6 yıldır Tahrir’de bulunan askeri araçlar da bölgeden geri çekildiği iddia edildi.

NE OLMUŞTU?

İspanya’da yaşayan Mısırlı müteahhit Muhammed Ali’nin iki hafta önce sosyal medya üzerinden yayımlamaya başladığı videolar, kısa sürede yayılmış ve söyledikleri Mısır sokaklarında karşılık bulmuştu.  

Yönetimle uzun süre çalıştığını ve ülkede son yıllarda yapılan yolsuzlukları bildiğini anlatan Ali’nin özellikle de Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi hedef alması ve suçlaması dikkati çekmişti.

Takipçi sayısı kısa sürede hızla artan Ali, geçen pazartesi günü sosyal medya üzerinden ‘Sisi bu kadar yeter’ adında bir hashtag açmıştı. Kısa sürede 1 milyona ulaşan hashtagın kapatılmasının ardından Ali, dün Mısır’ın Ehli ve Zemalik futbol takımları arasında oynanacak olan süper kupa maçının ardından eylem yapma çağrısında bulunmuştu.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Diktatöre asker freni! Mısır’daki gösterileri ordu mu organize ediyor?

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!