Evlerden insanlar çıktı nesli tükenen hayvanlar girdi

Evlerden insanlar çıktı  nesli tükenen hayvanlar girdi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haklı, serginin çıkış noktasına yönelik ‘Doğaya çok önem vermeye çalışıyorum. Ormanları yakıp yıktığımızda, hayvanların habitatlarına zarar verdiğimizde, büyük evler yaptığımızda onların yaşayacak yeri kalmıyor’ dedi.

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi (İKÜSAG) 2018-2019 sanat sezonunun beşinci sergisinde,’Serenity’ başlıklı sergisiyle ressam Süzet Haklı’yı ağırlıyor. Resimlerinde evrensel mesajlar vermeyi hedefleyen Süzet Haklı, özellikle hayvanların neslinin tükenmesi ve doğal hayatın korunması konularına dikkat çekiyor. Son çalışmalarında, geçmişten günümüze kadar gelen ve miras değeri olan yapıların içine, nesli tükenmeye başlayan hayvanları yerleştiren sanatçı, bu şekilde insanları eyleme geçirmeyi amaçlıyor. Eserlerinde, mekânlara detaylı bir şekilde yer veren ve öyküleyici bir dil kullanan Haklı, her şeyin hızla tüketildiği günümüzde ‘koruma’nın önemine de dikkat çekiyor. İstanbul Kültür Eğitim Kurumları (İKEK) Yönetim Kurulu Üyesi Lale Akıngüç, “Çok sevgili arkadaşımın yaptığı resimleri burada sizlerle beraber gezmek çok farklı bir his uyandırıyor bende. Sanatla iç içe yaşıyoruz. Öğrencilerimizle beraber bu bize çok büyük bir keyif veriyor” ifadelerini kullandı.

İKÜ Ataköy yerleşkesindeki serginin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Erhan Güzel ise, “İstanbul Kültür Üniversitesi kurulduğundan bu yana bilime ve biliminsanına verdiği değer kadar sanata ve sanatçıya da aynı değeri vermiştir, vermeye devam edecektir. Bu bağlamda çok değerli sanatçı Süzet Haklı’nın Serenity başlıklı sergisinde değerleri eserlerini, kültür sanat dostlarıyla buluşturmaktan mutluluk ve onur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

‘HAYVANLARIN YAŞAYACAK YERİ KALMIYOR’

Eserlerin çıkış noktası hakkında bilgi veren Ressam Süzet Haklı, “Doğaya çok önem vermeye çalışıyorum. Ormanları yakıp yıktığımızda, hayvanların habitatlarına zarar verdiğimizde, büyük evler yaptığımızda onların yaşayacak yeri kalmıyor. Dolayısıyla onları eserlerimde evlerin içine aldım. İnsanları çıkartıp hayvanları koydum. Eserlerimde önem verdiğim şeyler büyük evler. Çünkü bu evleri yaparken doğayı harap ediyoruz. Gelecek nesillere doğa konusunda daha duyarlı olmasını rica ediyorum. Bu sene yarattığım eserlerde siyah-beyaz daha çok önde. Çünkü evlerin ruhunu yansıtan içinde yaşayan insanlar. Eğer insanlar doğaya karşı duyarlı değilse onları renksizleştirir. Hayvanları renkleriyle daha öne çıkarttım. Direkt izleyici ile buluşabilmesi için hayvanların gözlerini yeşil yaptım. Bunların hepsi birer mesaj” şeklinde açıklamada bulundu.

İKÜSAG’ı seçmesindeki nedeni de belirten Haklı, “Çünkü burada gençler çoğunlukta ve bizim geleceğimiz gençlerimiz. Onlar duyarlı oldukça, çevrelerini bilinçlendirdikçe bu hayvanların yaşayacağı yerler çoğalacaktır. Doğayı tahrip etmeyeceklerdir” dedi.

‘ÖĞRENCİLERİMİZİ SANAT ESERLERİYLE BULUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ’

“İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi olarak sanatın çok farklı dallarına ev sahipliği yapmayı amaçlıyoruz” diyen İKÜSAG Müdürü Dr. Öğr. Üy. Reyhan Uludağ Eraslan, “Hem sanat tarihinden hem de günümüzden birçok sanatçı ve sanat eserine yer vererek öğrencilerimizi sanat eserleriyle buluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun yanında akademik kadromuzda da bu anlamda geliştirmeyi, aynı zamanda da üniversitemize yakın yerleşim yerlerindeki ziyaretçilerimizi ağırlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. 20’ye yakın yağlı boya ve akrilik tablonun yer aldığı ‘Serenity’ sergisi 22 Mart Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

İlgili Evlerden insanlar çıktı nesli tükenen hayvanlar girdi haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Evlerden insanlar çıktı nesli tükenen hayvanlar girdi

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!