1. Haberler
  2. KÜLTÜR SANAT
  3. Festival başlamadan tartışmalar başladı

Festival başlamadan tartışmalar başladı

Festival başlamadan tartışmalar başladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en uzun soluklu film festivali Antalya Altın Portakal Film Festivali başlamadan tartışması başladı. Uluslararası Antalya Altın Portakal ismi 2015 yılında ‘Uluslararası Antalya Film Festivali’ olarak değiştirilmişti. Festival heykelciği de yeniden sarardı.

Bu yıl 26 Ekim- 1 Kasım günlerinde yeniden Antalya Altın Portakal Film Festivali adıyla yapılacak festival, 56 yaşına basıyor. festivale danışman olarak açıklanan isimler, tartışmanın fitilini ateşledi.

HEYKELCİK SARARDI

Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Muhittin Böcek’in kazanmasının ardından festivalde ilk değişiklik, ödül heykelciğinde oldu. 2014 yılında ödül heykelciği karartılmıştı. Siyah Toros mermer kaidesi üzerinde 33 santimetre yüksekliğindeki bronz heykelcik, beş yıl boyunca ödül olarak verildi. Bu yıl sarartılarak eski görünümünü alan heykelciğin ilk örnekleri, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nin karşısındaki üst geçitte sergilendi.

SANSÜRE KARŞI DURMAYAN DANIŞMAN KRİZİ

Yeni yönetimin değişiklikleri duyuracağı ilk toplantı yarın yapılacak. Böcek’in evsahipliğinde düzenlenecek basın buluşmasında Festivalin İdari Direktörü Cansel Çevikol Tuncer, Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, festival danışmanları Hülya Uçansu ve Reis Çelik de hazır bulunacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin festival danışmanı olarak açıkladığı Hülya Uçansu, Menderes Türel döneminde 51’inci festivalde de düzenleyici komitede yer almıştı. O dönem Reyan Tuvi’nin yönettiği ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ adlı belgeselin, içeriğinde yer alan bazı sözler ve görüntüler nedeniyle sansüre uğradığı ileri sürülmüştü. Buna ilişkin kararı alan yönetimin parçası olarak gösterilen Uçansu’ya, bazı kesimlerden tepki geldi. Bu yılki festivalin danışmanı olarak ilan edilen yönetmen Reis Çelik’e de sansüre karşı durmadığı gerekçesiyle eleştiriler yöneltilmişti. Çelik ise bir röportajında, o dönem sürecin yanlış yönetildiğine yönelik açıklamalar yapmıştı.

REİS ÇELİK AÇIKLAMA YAPTI

Reis Çelik, tartışmaların artmasının ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Çelik, şu ana kadar Antalya dahil hiçbir festivalde danışmanlık yapmadığını kaydetti. Yönetimlerle hiçbir ilişkisi olmadığını belirten Çelik, şöyle dedi:

“Bu danışmanlığın karşılığında bir ücret olacaksa onu da FİLMYÖN’e bağış olarak kabul edeceğimi toplantıda açıkladım. Daha festival programını bile açıklamadan boğmaya çalışmak tam bir hainliktir. Özellikle hakkımda yazılanları ispata ya da özür dilemeye davet ediyorum.”

İlgili Festival başlamadan tartışmalar başladı haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Festival başlamadan tartışmalar başladı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!