Furkan Talay ile İş Psikolojisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sizin için her hafta alanında otorite olmuş  iş insanları ile röportaj yapacağım, her sektörde psikoloji ve başarıyı birlikte inceleyeceğiz . İlk röportajım KANCA MEDYA kurucu ortağı  FURKAN TALAY ,  24 saat yaşayan bir sektörde neler oluyor ve psikostabilize nasıl sağlanıyor?

Merhaba Furkan,Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğin için çok teşekkür ederim. Seninle daha çok yeni tanışıyoruz hatta ikimiz de iş yoğunluklarımızdan dolayı henüz  bir araya gelemedik . Ses tonun ve konuşman mükemmel bir enerjiye sahip , bunu sağlamak artık günümüzde zorunlu olmuş gibi olsa da sen sanırım fıtrat olarak bunu taşıyorsun :)

Merhaba Benan, ben teşekkür ederim güzel röportaj teklifin için , evet kesinlikle fıtrat meselesi olduğunu düşünüyor ve sıkı hazırladığın  sorularını cevaplamaya başlıyorum :)

1) Konferansların – İş takvimin – Yazıların – Dijital alanda ki yoğun çalışmaların vs. enerjini ve psikolojini nasıl stabilize ediyorsun ?

Öncelikle insan kendini tanımalı , kendisini moralize veya demoralize eden unsurları farkında olmalıdır. Bu durumda  krizi fırsata çevirebilirsiniz de denebilir. Ben sevdiğim işi yapıyorum, bundan dolayı ne kadar yoğun olursam psikolojime pozitif katkısı oluyor.

2) Sende benim gibi bir çok alanda aktif olarak yer alıyorsun. Bu soru ile hep karşılaştım ama soracağım hiç aklıma gelmezdi :) Bir çok alanda aktif olmak verimliliğini düşürmüyor mu ?

Çocukluğumdam beri farklı alanlarda bir çok işte çalıştım. Ben boş kaldığımda değil yoğun olduğumda daha verimli olan bir yapıya sahibim. Beni masa başında oturtup akşama kadar belirli bir iş yapmaya ikna edemezsiniz. O kafada değilim açıkcası. . . Uzun zamandır da birkaç işi beraber yürütmeye çalışıyorum , bu tabi her zaman övünülecek bir durum olmuyor. Gördüğün gibi daha 27 yaşımda olmama rağmen saçlarım beyazladı (espri tabi genetik sanırım ) :)  Ayrıca bizim gibi olan arkadaşların mutlaka beslenmesine dikkat etmesi lazım. Çünkü stres, yoğunluk ve düzensiz beslenme sonucunda sağlık problemleri yaşanabiliyor.

3) Söz konusu iş hayatı olduğunda bazen kırılma noktaları oluyor ve sende bunu yönetmesi gereken kişisin , nasıl bir yol izliyorsun ?

İş hayatında asıl sorun bence insanın kendisi. Eğer kendinizi iyi yetiştirdiyseniz, insanlarla iletişiminiz iyiyse ve empati kurabiliyorsanız üstesinden gelemeyeceğiniz bir problem olmaz. Spesifik örnekleri hariç tutuyorum. Bu yöneticiler için de çalışanlar için de aynı. Yani kısacası insan idare etme sanatı. Burada tabi daha önce çalıştığınız ortamlarda gördüğünüz iyi ya da kötü örnekler sizi yetiştiriyor ve daha deneyimli oluyorsunuz.

4) Başarında ki en büyük katkı nedir ?

Başarı tabi göreceli bir kavram, benim başarımda ki en büyük katkıyı  takım çalışması sağladı . Kanca Medya’yı kurarken zekasına, bilgisine, enerjisine çok güvendiğim iki arkadaşımla birlikte yola çıktık , bildiğin gibi kısa zamanda da güzel işler yaptık. Tabi bunların öncesinde planlamalar da var. En önemlisi de istişare, mutlaka çeşitli sektör ve deneyimi olan kişilerden fikir almalısınız.  Hayalci değilim fakat olumsuzlukları da kabul etmiyorum . Bir insanın inandığında her şeyi başarabileceğini kabul ederim. İnsanın elinde imkan olmasa dahi o inanç karşınıza ummadığınız kapılar açıyor, buna çok şahit oldum. Bu konu aslında başlı başına bir röportaj sorusu o yüzden burada noktalayacağım. :)

5) ’’  Bu işe veya bu kişi ile çalışmaya devam edersem psikolojim zarar görecek ‘’ dediğimiz anlar hepimizde oluyor , böyle durumlarda ne yapıyorsun ?

Eskiden olsa psikolojim zarar görecek diye endişe ettiğim anlar ve insanlar vardı fakat sonra hayatın böyle geçmeyeceğine, karşımıza iyi olduğu kadar kötü insanların da çıkabileceğini fark ettim. Dikkatinizi çekerim kötüler bazen sadece bize göre kötü olabilir. Burada çalıştığınız ya da irtibatta olduğunuz kişilerin psikolojilerini iyi anlamak gerekir. Bazı insan vardır kendini yazıyla ifade edemez bazısı vardır konuşarak ifade edemez , empati kurmak gerekir. Tabi ki size zarar veren insanlar çalışmak zorunda değilsiniz. Her ne olursa olsun birileriyle küsmek, çatışmak, hata yaptı diye irtibatı kesmek kimseye bir şey kazandırmaz. Başta da söyledim aslında, psikoloji insanın kendisini tanımasıdır. Kendinizi tanırsanız çevrenizde ki insanları da tanıma fırsatınız olur, hayatımızı güzelleştirmek için önce kendimizden başlamamız şart.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Furkan Talay ile İş Psikolojisi

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!