Füruğ’un öyküsü isimsiz kadınlara ilham olsun

Füruğ’un öyküsü isimsiz kadınlara ilham olsun
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İranlı şair Füruğ Ferruhzad’ın hayatı, tek kişilik tiyatro oyunu oldu. Şebnem İşigüzel’in kaleme aldığı ‘Yaralarım Aşktandır’ isimli oyunda Ferruhzar’ı Nazan Kesal canlandırdı. Yönetmenliğini Berfin Zenderlioğlu’nun üstlendiği oyun, DasDas Atölye’de tiyatroseverlerle buluştu. Kesal, Füruğ’u oynamayı yıllardır düşlediğini anlatarak “Şiirleriyle eşim sayesinde tanıştım ama Füruğ’la da tanışmayı, ona sarılmayı çok isterdim” dedi. 

Bir trafik kazasında 32 yaşındayken ölen şairi canlandıran Kesal, oyunu şu sözlerle anlattı:

“Biyografik bir oyun. Ağırlıklı olarak anlatı var ama çok önemli bir şair olduğu için, sayısı fazla olmasa da 5-6 tane şiirini kullanıyoruz. Füruğ da kendi dünyası içinde, İran’da çok ciddi bir baskı ve tehditle karşı karşıya kalmış. Ölmüş ama onun bedeni öldükten sonra bile toprakla buluşturulmamış iki gün boyunca. Biraz da bunu sorgulayan bir oyun. Toprak herkese kucağını açan bir şey ama insan eliyle o bile engelleniyor. Bir kadının hikayesi, erkeklerin dünyasında, kuralların erkekler tarafından konulduğu bir dünyada yaşamak zorunda kalan bir kadının aslında nasıl yok edildiğini anlatan bir oyun. Bu kadın bir şair olunca da başka türlü bir isyan, başka türlü bir başkaldırı ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu tarz sıkıntıları günlük hayatta farklı sınıflardan, farklı mesleklerden yaşayan çok fazla isimsiz kadın var. Bu oyunu bütün kadınlara armağan ederek oynamayı ve biraz da o isimsiz kadınlara cesaret vermesini istiyorum.”

Oyunun isminin ilk önce Füruğ Ferruhzad’ın yönettiği ‘Kara Ev’ belgeseliyle aynı olmasını düşündüklerini aktaran oyuncu “Biraz karanlık bir isimdi, oyunun ismi seyirciyi çağırsın istedik. Sonra ‘Sonsuz Bir Gün Batımı’ mı olsa, dedik. En sonunda, aşk herkesi kucaklayan bir şey olduğu için, Füruğ’un bir dizesi olan ‘Yaralarım Aşktandır’ oldu oyunun ismi” diye konuştu.

Kesal, Füruğ’un yalnız bir kadın olarak öldüğünü ifade ederek “Beni de aslında onun kederi, yalnızlığı, yaşama olan tutkusu ve aşkı çok etkiledi. Yani bu oyun tabii ki yalnız olmak zorundaydı. Çünkü bizim oyunu anlattığımız yer araf bir yer. Ne toprakta ne de yaşıyor. Bir boşlukta, kendi düzleminden ömrünü anlatıyor seyirciye. O yüzden de tek kişilik olmak zorundaydı” ifadelerini kullandı. ‘Yaralarım Aşktandır’ oyunu, 21 ve 28 Mart’ta da DasDas Atölye’de sahnelenecek. 

ŞAİRLERİNDE KADIN SORUNLARINI İŞLİYORDU

1935-1967 yılları arasında yaşayan Füruğ Ferruhzad,  20. yüzyılda İran’da yetişmiş en önemli şairlerden. Aynı zamanda yazar, oyuncu, yönetmen ve ressam olan Ferruhzad, hicivci şair olarak biliniyor. Sırasıyla ‘Esir’, ‘Duvar’ ve ‘İsyan’ isimli üç ayrı kitaba imza attı. İranlı cüzzam hastalarını ve onların sorunlarıyla ilgili olarak 1962’de yaptığı ‘Kara Ev’ isimli filmle ödüller kazandı. Şiirde olgunlaşma döneminde ise ‘Yeniden Doğuş’ isimli kitabı yayımlandı. Bu kitabıyla İran şiirinde derin ve etkileyici değişikliklere yol açtığı belirtiliyor. Füruğ Ferruhzad şiirlerinde derin bir yalnızlık duygusu dikkat çeker. Bunun yanında, şiirlerinde kadınların sorunlarını ele alıp İran toplumunun kadınlara karşı uyguladığı ayrımcılığı eleştiriyordu. İran’da kadınların yaşamlarının daha iyi hak ve koşullara kavuşmasını savunan şair, Şah’ın despotluğuna da karşı çıktı. Ferruhzad, 13 Şubat 1967’de geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Şairin şiirleri ve yaşamı hakkında daha pek çok makale ve kitap yayınlandı, hayatını konu eden film yapıldı.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Füruğ’un öyküsü isimsiz kadınlara ilham olsun

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!