Gençlerin Yeni Özentisi : Uyuşturucu !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uyuşturucu, kişisel zevk veya tıbbi amaçlı kullanılan psikoaktif maddelere verilen ortak isimdir. Kullanıldığında kişide baş dönmesi, mide bulantısı, kalp çarpıntısı ve daha bir çok şekilde vücudumuza zarar vermektedir.

Ülkemizde her ne kadar uyuşturucu kullanımının önüne geçilmeye çalışılsa da satıcısına büyük getiri, ancak tüketicisine büyük götürü de bulunan uyuşturucu madde  bugün bakıldığında gençleri bir ağ gibi sarmış vaziyettedir.

Araştırmalar sonucunda 2014 yılında ülkemizde, 15-34 yaşları arasında her 100 kişiden 5’inin uyuşturucu madde kullandığı tespit edilmiştir. 2019 yılı itibariyle de bu oranın daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

Kullanımın artması ve azalmamasını TCK. 191 maddesinde açıklandığı üzere cezaların ve yaptırımların yetersiz kalmasına bağlamak istiyorum.

Uyuşturucu kullanan veya üzerinde uyuşturucu madde yakalanan şahıs kolluk kuvveti nezdinde hastahaneye sevk edilmektedir. Daha sonra kan, kıl ve idrar testi sonucunda vücudunda uyuşturucu maddeye rastlanırsa AMATEM’e yani tedaviye gönderilmektedir. Tedavi sonunda yine vücudundan alınacak kan, kıl ve idrar testi sonucunda temiz çıktığı takdirde dosyayı kapanacaktır. Eğer vücudunda uyuşturucu maddelerden biri çıkarsa hakkında dava açılacak ve dava sonucunda hakkında verilecek hapis cezası ertelenecek. Yani bir anlamda ona ikinciye bir şans verilecek. Bu yaptırımların yetersiz kaldığını da her yıl artan uyuşturucu madde kullanımı suçunun artmasından görebiliyoruz.

Uyuşturucu madde kullanan gençlere seminerler verip onları bilgilendirmeye çalışmak yerine genel olarak gençlerin geçmişlerine inmemiz çalışmalarımızı orada yapmamızda fayda olacağına inanıyorum.

Yetişkinliğe geçiş dönemi, sorunların yoğun olduğu bir dönemdir.  Uyuşturucu çeteleri bunu çok iyi bilmektedir. Gençlerin ebeveynleri ve bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu durumun önüne geçmemiz gerekmektedir.

Genç ebeveynlere tavsiyelerim şu şekildedir :

 • Eğer çocuğunuz son zamanlarda, verdiğiniz harçlığı yetiremiyorsa, sürekli gelip sizden harçlık istiyorsa bu konuda dikkatli olunmalıdır. Harcamalarını nereye yaptığı araştırılmalıdır.
 • Uyuşturucu kullanan gençler dışarıda daha fazla zaman geçirirler. Eve gelmesi gereken saatleri aşarlar. Çok sık oluyorsa çocuğunuzun eve geç gelişlerinin nedenini sorunuz.
 • Arkadaşları ile birlikte zaman geçirdiği yerler konusunda yalan söyleme ve bahane uydurma, uyuşturucu kullanımında sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle yakın arkadaşlarını tanıyınız ve iletişim bilgilerinizi alınız.
 • Uyuşturucu kullananlar daha önce giyimlerine özen gösteriyorlarsa dahi bunu bırakırlar. Aynı kıyafeti haftalarca giyebilirler. Saçlarına özen göstermezler. Dağınıktırlar. Eğer ki kullandıkları uyuşturucu maddelerden “ Esrar “ ise kullanım sonucunda kokusu kıyafetlerine sinecektir. Buna çok dikkat ediniz.
 • Gençler özellikle ergenlik dönemlerinde beğenilmek için daha özenli davranırlar. Ancak uyuşturucu kullananlarda banyo yapmaktan kaçınma, tırnak kesmeme, tıraş olmama sık görülür.
 • Uyuşturucu kullananlarda baygın bakış oldukça sık görülmektedir. Gözleri kızarır, şişer, gözaltları mor ya da siyahlaşır. Konuşma tarzı değişir. Çabuk sinirlenir ve size karşı tutum ve davranışlarında farklılık görülebilir. Çocuğunuzun okulda belli bir başarısı varken, aniden bu başarının altına düşerse, bu durum dikkate alınmalıdır. Birçok nedenle bu olabilir. Ancak uyuşturucu kullananlarda çok çabuk başarı düşer.
 • Derslere devam etmekten kaçınma, okuldan kaçma davranışı uyuşturucu kullananlarda mutlaka ortaya çıkar. Gencin okula gitmediğinde, gittiği ortamlar araştırılmalıdır.
  Uyuşturucu kullanan gençler, eski arkadaşlarından uzaklaşır. Ailenin pek tanımadığı yeni arkadaşlar edinirler. Aile araştırdığında, gencin yaşına ve eğitim düzeyine uymayan yeni arkadaş grubunu fark etmelidir.
 • Her şey yolunda giderken ani başlayan sinirlilik  öfke nöbetleri, duygusal dengesizlikler, içe kapanma, bir şeylerin değiştiğine dair işaretlerdir. Uyuşturucu kullanımında bu durumlar oldukça dikkat çekicidir.
 • Uyuşturucu kullanan gençlerde kilo verme, yemesine rağmen kilo alamama sık rastlanır.
  Çocuğunuzun daha önce böyle bir alışkanlığı olmadığı halde, evden para çalıyorsa, cep telefonunu satıyorsa mutlaka bu konu dikkatle değerlendirilmelidir. Bu davranış bozukluğunun altında uyuşturucu kullanımı yatıyor olabilir.
 • Genç, herhangi bir nedenle suça karıştıysa, dışarıda sıkça kavga ediyorsa, vücudunda morluklar, yara izleri fazlaysa, bu durumun uyuşturucu kullanımının habercisi olabilir. Uyuşturucu kullanımı diğer suçlarla neredeyse kardeş gibidir. İş yaşamınız, yoğunluğunuz, yorgunluğunuza rağmen, çocuklarınızla ilgili sorumluluklarınızı unutmayın.

Siz bu durumlarla ilgilenmezseniz, dışarıda bu durumlardan faydalanmak isteyecek bir yığın kötü niyetli kişi olduğunu unutmayın. Sadece polis tedbirleri ve okullardaki öğretmenlerin dikkati bu konuda yeterli değildir.
Uyuşturucu ile ilgili en büyük sorumluluk ailelere düşmektedir.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
2
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Gençlerin Yeni Özentisi : Uyuşturucu !

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!