Güney Kore, Japonya’yı ‘güvenilir ticaret ortakları listesi’nden çıkardı

Güney Kore, Japonya'yı 'güvenilir ticaret ortakları listesi'nden çıkardı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kore haber ajansı Yonhap’ta yer alan habere göre, Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı, Japonya’nın güvenilir ticaret ortakları listesinden çıkarıldığını, bundan böyle yeni oluşturulan “ara kategorideki ülke” olarak ayrı bir statüde değerlendirileceğini duyurdu.

Açıklamada, “Uluslararası normları ihlal deden bir ihracat denetimi uygulayan ve uluslararası işbirliğine başvurma konusunda zorluklar yaşayan güvenilir ticaret ortağı statüsündeki her ülke, bundan böyle bu yeni kategorideki koşullara tabi olacaktır.” ifadesi yer aldı.

Japonya, bu yeni ticaret statüsü kapsamına alınan ilk ülke oldu. Yeni statü uyarınca Japonya’ya stratejik maddeleri ihraç etmek isteyen Güney Kore şirketlerinin satış öncesi devlet kurumlarına 3 yerine 5 ayrı belge ibraz etmesi gerekecek. Ayrıca ihracat izinleri için gereken onay süresi de 5 günden 15 güne çıkarılacak.

Öte yandan kapsamlı ihracat izinlerinin geçerlilik süresi 3 yıldan 2 yıla düşürülecek.

İKİ ÜLKE ARASINDA DIŞ TİCARET TARTIŞMASI

Japonya, temmuz başında aldığı kararla Güney Kore’nin ihracatında önemli yer tutan ekran ve yarı iletkenlerin yapımında kullanılan üç kimyasal maddenin satışını, bireysel izne bağlı hale getirmişti.

Güney Kore, iletkenlerin ve dijital ekranların üretiminde kullanılan 3 maddenin ihracatını kısıtlamanın uluslararası hukuku ihlal ettiğini öne sürerek, Japonya’yı, Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması’nı (GATT) ihlal ettiği gerekçesiyle 11 Eylül’de Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ) şikayet etmişti.

Seul yönetimi, Japonya’nın söz konusu kararı, Güney Kore’de mahkemelerin, Japon İmparatorluğu’nun Kore Yarımadası’nda 1910-1945’te sömürge yönetimi altında Japon şirketlerinin zorla çalıştırdığı işçiler için verdiği tazminat kararlarına misilleme olduğunu savunmuştu.

Öte yandan Japonya, 2 Ağustos’ta Güney Kore’yi imtiyazlı ticaret statüsündeki ülkeler listesinden çıkardığını açıklamıştı.

Seul yönetimi de buna karşılık, 22 Ağustos’ta Japonya ile ekim 2016’da imzaladığı ve iki ülkenin gizli askeri istihbarat bilgilerini birbirleriyle ve üçüncü taraf olarak ABD ile paylaşmalarına olanak sağlayan istihbarat anlaşmasının süresini uzatmayacağını açıklamıştı.

İki ülke, daha önce birbirlerini, Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarına aykırı olarak, Kuzey Kore’ye bazı stratejik maddeleri yasa dışı şekilde satmakla da itham etmişti.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Güney Kore, Japonya’yı ‘güvenilir ticaret ortakları listesi’nden çıkardı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!