Hindistan ile Pakistan’ı savaşın eşiğine getiren örgütün lideri bulundu

Hindistan ile Pakistan'ı savaşın eşiğine getiren örgütün lideri bulundu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan’ın ‘terör listesinde’ olan örgütün lideri Azhar’ın Pakistan’da olduğu en yetkili ağızdan doğrulandı. Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, yaptığı açıklamada Azhar’ın Pakistan’da bulunduğunu ve durumunun ‘evden ayrılamayacak kadar kötü’ olduğunu söyledi.

Kureyşi, Azhar’ın neden tutuklanmadığı sorusu karşısında ise ‘terör saldırısıyla ilgisi olduğuna dair sağlam kanıt’ yokluğunu gerekçe gösterdi.Kureyşi, “Eğer Hindistan’ın elinde Pakistan mahkemelerinde kabul edilebilecek sağlam kanıt varsa bizimle paylaşın. Böylece insanları ve bağımsız Pakistan yargısını ikna edebiliriz. Hukuki süreci yerine getirmeliyiz” dedi.

DOSYA GÖNDERİLDİ

Hindistan, 14 Şubat tarihli Keşmir saldırısına dair detayları içeren, Ceyş-i Muhammed’in Pakistan’daki kamplarını ve bağlantılarını detaylandıran dosyayı hükümet yetkililerine iletti. Ancak Pakistanlı Bakan, Hindistan’ın önce kendilerine hava saldırısı düzenlediğini sonra dosyayı gönderdiklerini savunuyor.

Hindistan’da 14 Şubat’ta paramilis konvoyunu hedef alan bombalı saldırıda 44 asker hayatını kaybetmiş, 20 asker de yaralanmıştı. Yeni Delhi yönetimi ‘terör örgütlerine yardım ettiği’ gerekçesiyle Pakistan’ı suçlamış, Pakistan ise suçlamayı reddetmişti.

Hindistan ikinci bir saldırı istihbaratı olduğu gerekçesiyle Keşmir kontrol hattının Pakistan tarafındaki Ceyş-i Muhammed örgütüne ait kampa hava saldırısı düzenlemişti. Hindistan, 50 yılın ardından ilk kez Pakistan topraklarına böyle bir saldırı düzenlemişti.

Daha sonra iki ülke karşılıklı olarak birbirlerinin uçaklarını düşürmesiyle gerilim had safhaya varmıştı.

 

 

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Hindistan ile Pakistan’ı savaşın eşiğine getiren örgütün lideri bulundu

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!