HRW: Mısır’da savaş suçu işleniyor

HRW: Mısır'da savaş suçu işleniyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Mısır’ın kuzeydoğusunda yer alan Sina Yarımadası’nda ordu ve polis ekiplerinin terörle mücadele kapsamında yürüttüğü operasyonlarda, bölgede yaşayan sivillere karşı uzun yıllardır savaş suçu işlediğini belirterek operasyonları bitirme çağrısı yaptı.

HRW tarafından iki yıllık araştırma sonucu hazırlanan 134 sayfalık raporda, İsrail ve Gazze Şeridi’ne sınırı olan bölgede, özellikle çatışmaların sıklaştığı 2013 yılından bu yana karadan ve havadan yapılan saldırılar sonrası yüzlerce sivilin işkence, keyfi gözaltı, adam kaçırma ve yargısız infaz gibi eylemlere maruz kaldığı belirtiliyor.

SİVİLLER KEYFİ OLARAK GÖZALTINA ALINIYOR

Örgüt bu kapsamda konuyla ilgili bölgede yaşayan eski devlet yetkisi, askeri personel ve sivil olmak üzere toplam 54 kişiyle röportaj yaptı.

Resmi açıklama ve uydu görüntüleriyle desteklenen rapora göre bugüne kadar 50 sivil keyfi olarak gözaltına alınırken, bu kişilerden 39’u gizli mekanlarda tutuldu. Daha önce gözaltına alınanların aktardığına göre, yetersiz ilaç tedavisi ve beslenme sebebiyle polis ve askerlerin alıkoyduğu bu kişilerden bazıları hayatını kaybetti. Tutuklulardan 14’ü ise herhangi bir mahkemeye çıkarılmadan öldürüldü.

Söz konusu raporda ayrıca 12 yaşından küçük çocukların yetişkinlerle birlikte gözaltına alınarak annelerinden ayrıldığı, El Gala adlı askeri nezarethanede alıkoyulan tutukluların sayısının bini geçtiği, gözaltında tutulanlara darp etmek ve elektrik vermek gibi türlü işkenceler yapıldığı ve gözaltında 3 ölüm vakasının belgelendiği bilgileri yer alıyor.

Raporda ayrıca 2014 yılında IŞİD saflarına katıldığını ilan ederek ismini Sina Vilayeti şeklinde değiştiren Ensar Beyt el-Makdis adlı militan grubun bölgede yaptığı saldırılar sonucu yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği, binlercesinin ise evlerini terk ettiği bildirildi. Örgüt ayrıca aralarında polis, asker ve sivillerin de olduğu çok sayıda kişiyi kaçırarak türlü işkenceler sonrası kurdukları sözde İslami mahkemelerde yargılayarak akabinde birçok infaz gerçekleştirdi.

EN KANLI TERÖR EYLEMİ SİNA’DA GERÇEKLEŞTİ

2017’nin Kasım ayında, El Ravda Cami’ne düzenlenen ve 311 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının da yine Sina Vilayeti örgütü tarafından gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

Mısır ordusu, söz konusu örgütle savaşması için İsrail ile birlikte düzenlediği operasyonlar kapsamında kara ve hava kuvvetlerinden oluşan 40 bin kişilik bir askeri gücü Sina Yarımadası’na konuşlandırmıştı. Mısır ayrıca İsrail’e Sina içerisindeki militan hedeflerine hava saldırısı düzenleme yetkisi vermişti.

Dört senede 12 bin kişi tutuklandı
New York merkezli HRW, Mısır’a senelik 1,5 milyar dolarlık askeri malzeme yardımı yapan başta ABD olmak üzere, bölgedeki bütün uluslararası aktörlere uzun yıllardır operasyonlarını bitirme çağrısı yapıyor.

Tahrir Enstitüsü verilerine göre 2014 ila 2018 yıllarında Sina Yarımadası’nda 12 bini aşkın kişi tutuklanırken, toplamda bin 226 asker ve polis çıkan çatışmalarda yaşamını yitirdi. Tutuklananlardan 3 bin 76’sının yasa dışı örgüt bağlantılı militanlar olduğu ifade ediliyor.

 

 

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
HRW: Mısır’da savaş suçu işleniyor

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!