1. Haberler
  2. KÜLTÜR SANAT
  3. İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu ‘İblis’ seyirciyle buluştu

İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu ‘İblis’ seyirciyle buluştu

İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu 'İblis' seyirciyle buluştu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gösterime, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Ebülfez Garayev, Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mesim Haciyev, TBMM Milletvekili İsmet Uçma, İBB Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran, İBB Şehir Tiyatroları Müdürü Necip Sedat Çakır, İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur’un yanı sıra Türkiye ve Azerbaycan’dan çok sayıda tiyatrocu ve sanatsever katıldı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Garayev, oyun sonrası yaptığı konuşmada Azerbaycanlı bir Türk yazarın eserinin Türkiye’de sahnelenmesinin anlamlı olduğunu söyledi.

Oyunun yönetmeni Melahat Abbasova ise konuşmasında Hüseyin Cavid’in Türkçe yazdığı için eserlerinin yok edilmeye çalışıldığını belirterek, “Bugün bize İblis oyununun sadece 40 sayfası kaldı. Türk dünyası için canını ve ailesini feda eden bir insan için bunu kendimize borç bildik ve burada yine bizi hem Türk dünyasını hem de Türkiye ve Azerbaycan’ı birleştiren çok güzel bir eser oldu. Hüseyin Cavid bizi bir araya topladı.” değerlendirmesine bulundu.

Oyunun konusu:

I. Dünya Savaşı’nın sonu yaklaşmakta, yerkürenin her yanı acı ve kanla biçimlenmekteydi. Özellikle de Ortadoğu coğrafyası ve hatta Bağdat yakınları. Yüzbinlerce insan topraklarından koparılmış, düşleri ve umutları savrulmuş, yaşamlarını kaybetmişti. Yarından tek beklenti yok ederek var olmaktı… İnsanın ürettiği felsefi birikimler, dünya görüşleri, inançlar, bu yok oluşun önünü kesemiyor, hatta insanın insana yaptığı kötülüğün çıkış noktası oluyordu. Dağılmakta olan Osmanlı İmparatorluğu, yüzyıllardır birlikte yaşadığı halkların ihanetine uğramış, askerler, aydınlar, coğrafyanın giderek kaybedeni haline gelen halk, olan-bitenin hesabını sormakta kararlıydı. Bir başka deyişle, koşulların zorlamasıyla insanın içindeki ‘’İblis’’ bir kez daha dışarı çıkmakta, tüm insani değerleri yok etmekteydi. Ancak bir şey unutulmuştu; kin, hırs, nefret her yanı sarsa da, insanın içini titreten aşk, tüm bunlara karşın kendine yol bulurdu…

Oyunda Aslı Akın Narcı, Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar, Çağatay Palabıyık, Elif Özcan, Emel Bertan, Emre Narcı, Erhan Özçelik, Erol Ayvaz, Hasip Tuz, İskender Bağcılar, Mazlum Kiper, Melisa Demirhan, Oğuzhan Oğuz, Ozan Akif Serman, Ömer Naci Boz, Rıdvan Çelebi, Samet Hafızoğlu, Samet Silme, Sefa Turan, Sinem Yoldaş, Şenay Bağ rol alıyor.

Oyun, 18-20 Nisan, 24-27 Nisan 2019 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu ‘İblis’ seyirciyle buluştu

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!