İlk kez bir Türk hekimine verildi!

İlk kez bir Türk hekimine verildi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Endometriozis Vakfı, bu alanda yetiştirdiği hekim, toplum bilincini yükselten çalışmaları ve tedavi ettiği hastaları değerlendirerek Prof. Dr. Cihat Ünlü’yü ‘endohero’ ödülüne layık buldu.

ABD’de faaliyet gösteren ve her yıl ‘Yılın Uluslararası Endometriozis Kahraman’nı seçen Endometriozis Vakfı, bu yıl ödülü ilk kez yabancı bir hekime verdi. ABD’nin Newyork şehrinde düzenlenen ve bilim ile tıp camiasının yoğun ilgi gösterdiği törende ödülünü alan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, ‘Üreme çağındaki her 10 kadından birinde görülen ve giderek yaygınlaşan endometriozis yaşam kalitesini ciddi boyutlarda düşürmesinin yanı sıra anne olmayı da önleyebilen önemli bir sağlık problemi. Toplumumuzu bu hastalığa karşı uyarmak için çok çaba sarf ediyoruz ki hastalığı erken teşhis edebilelim. Yaklaşık 30 yıldır endometriozis hastalığıyla ilgili toplumda farkındalık yaratmak için sosyal sorumluluk projeleri organize ediyor, meslektaşlarıma eğitim vermeye çalışıyorum. Uzun yıllardır gösterdiğim bu çabalardan dolayı bu ödülü almaktan büyük onur duydum’ dedi.

HİSTERİDEN ENDOMETRİOZİSE…

Endometriozisin tarihi çok eskiye dayanıyor. Öyle ki eski Mısır ve Yunanlılarda endometriozis hastalığına dair çok sayıda kanıtlar mevcut. Ancak şiddetli ağrı çeken kadınlar yüzyıllar boyunca ‘histerik’ olmakla suçlanmışlar. Yine Ortaçağ ve öncesi dönem bulgularında, bu kadınların tedavi amacıyla ayaklarından asılıp, tepe üstü tutuldukları (hastalıklı kan rahimden akıp gitsin diye) benzer uygulamalar yapıldığı görülüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü günümüzde endometriozis tedavisinde yüz güldüren sonuçlar alındığını belirterek, ‘Elimizdeki tedavi imkanlarıyla artık kitle büyümesi önlenebiliyor, hastaların yaşam kaliteleri yükseltilebiliyor ve anne olmaları sağlanabiliyor. Tedaviden aldığımız sonuçlar bizi mutlu ediyor. Yeter ki hekime başvuruda gecikilmesin’ diyor.

İNFERTİLİTENİN EN ÖNEMLİ SEBEPLERİNDEN BİRİ

Halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak bilinen endometriozis rahmin iç tabakasında bulunması gereken endometrium dokusunun karın boşluğu gibi rahim dışında yerleşmesi ve o bölgede hastalık oluşturması sonucu gelişiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü Newyork’ta düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmasında, endometriozisin başta şiddetli adet sancıları, aşırı kanama ve cinsel ilişkide ağrı gibi şikayetler olmak üzere pek çok soruna yol açtığına dikkat çekerek, ‘Endometriozisin oluşturduğu bir başka önemli sorun ise kadınlarda doğurganlığı tehdit etmesi. Öyle ki infertilite kliniklerine başvuran 2 kadından birinde endometriozis tespit ediliyor’ dedi.

TANI KONULMASI 5-10 YILI BULABİLİYOR

Endometriozis belirtileri ile şiddetinin, tümörün yerleşmiş olduğu bölgeye ve yayılma durumuna göre farklılık gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Cihat Ünlü, ‘En tipik belirtileri şiddetli adet sancıları, aşırı adet kanamaları ve cinsel ilişkide ağrıdır. Ancak adet dönemindeki ağrılar ve şiddetli kanamalar olağan kabul edildiği için maalesef hekime zamanında başvurulmuyor.’ diye konuştu.

Endometriozis tanısı konuluncaya dek 5-10 yıl gibi uzun bir zaman kaybı yaşandığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, ‘Oysa erken tanı konulduğunda endometriozisin ciddi sorunlar oluşturması önlenebiliyor’ diyerek sözlerine şöyle devam etti: ‘Bu nedenleher genç kız ilk adetindensonra jinekolojik muayenlerini yaptırmalı ve 20yaşından itibaren de yıllık kontrollerini aksatmamalı. Ancak adet döneminde ağrı ve şiddetli kanama gibi sorunlar oluşursa, yakın zamanda rutin kontrol yapılmış olsa bile zaman kaybetmeden hekime başvurulması, erken tanı için çok önemli’

Prof. Dr. Cihat Ünlü kimdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü 1979 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Asistanlık eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Hannover Üniversitesi Obstetrik ve Jinekoloji Bölümü’nde 1986 yılında tamamladı. Prof. Dr. Cihat Ünlü Almanya’da özellikle IVF (tüp bebek) endoskopik cerrahi ve infertilite alanlarında eğitim gördü. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi’ni kuran ve uzun yıllar yöneten Prof. Dr. Cihat Ünlü, 2005 yılından bu yana Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Direktörü olarak görev yapıyor.

Aynı zamanda Türk Alman Jinekoloji Eğitim ve Araştırma Hizmet Vakfı’nın Başkanı olan Prof. Dr. Cihat Ünlü, 2007 yılında, Türkiye ve Alman tıbbına katkıları nedeniyle Federal Almanya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından ‘Liyakat Nişanı’ ile onurlandırıldı. 2014 yılında Alman Kadın Hastalıkları Derneği Onursal Üyeliği aldı.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
İlk kez bir Türk hekimine verildi!

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!