1. Haberler
  2. KÜLTÜR SANAT
  3. İlk müzemizin yenilenen bölümleri ziyaretçilerine kavuştu

İlk müzemizin yenilenen bölümleri ziyaretçilerine kavuştu

İlk müzemizin yenilenen bölümleri ziyaretçilerine kavuştu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde tarihin kapıları 27 Eylül’de yeniden ziyaretçilere açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul’daki Neo-Klasik mimarinin en güzel ve görkemli örneklerinden biri olan Arkeoloji Müzelerinde “Sidon Kral Nekropolü” ile “Antik Çağ Heykeltıraşlığı” salonları yenilendi ve ziyaretçileriyle buluşmaya başladı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın 27 Eylül’de açılışını yaptığı müzede, ilk iki günde yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşandı.

“İskender Lahdi” ve “Ağlayan Kadınlar Lahdi” gibi önemli eserlere evsahipliği yapan müzedeki yenilenen bölümler yaklaşık sekiz yıllık kapsamlı bir güçlendirme, restorasyon ve teşhir-tanzim çalışmasının ardından ziyaretçilere sunuldu.

GRAFİK TASARIMLARLA DENEYİM DESTEKLENİYOR

Sultan II. Abdülhamit döneminde Osman Hamdi Bey’in Fransız mimar Aleksandre Vallaury’e yaptırdığı neo-klasik binada teşhir çalışmaları tamamlanan Salon 8 ile Salon 15 arasındaki bölümde yedi sergi salonu ve müze mağazası bulunuyor.

Binanın ana girişi olan ve aynı zamanda kolosal “Tanrı Bes” heykelinin ziyaretçileri karşıladığı “Antik Çağ Heykeltıraşlığı” bölümünde Arkaik Dönem, Anadolu-Pers Dönemi ve Klasik Döneme ait heykeltıraşlık eserleri sergileniyor. Ziyaretçiler salonlarda ziyaretleri sırasında, dönemin sosyal, siyasal, kültürel ve heykeltıraşlık gelişimi ile ilgili kısa bilgilere ve görsellere de ulaşabiliyor.

Ayrıca, her sergi salonunda belirlenmiş temalara uygun bilimsel arkeolojik verilerle hazırlanan grafik tasarımlar da ziyaretçilerin arkeoloji ve müze deneyimini artırıyor.

OSMAN HAMDİ BEY’E YOLCULUK

Dünyanın en önemli arkeolojik keşiflerinden Sidon Kral Nekropolü’ndeki kazılarda ortaya çıkarılan İskender, Ağlayan Kadınlar, Tabnit, Satrap ve Likya Lahidi gibi eşsiz sanat eserleri ile de ziyaretçiler unutulmaz bir müze deneyimi yaşıyor.

Sayda (Sidon) Kralı Tabnit’e ait mumya da 1887’de keşfedildiği günden bugüne ilk kez ait olduğu lahdin içine konularak sergilenmeye başladı.

İstanbul Arkeoloji Müzelerinde, müzelerin kurucusu Osman Hamdi Bey’in yaşamı, müzeciliği, ressamlığı ve arkeolojik kazıları ile ilgili özel eşya, belge, büst, arkeolojik eserler ve kitapların sergilendiği Osman Hamdi Bey Salonu da bulunuyor.

Biri Arkeoloji Müzesi olmak üzere üç ana birimden oluşan müze kompleksinin, diğer iki yapısının da 2020’de açılması öngörülüyor.

İlgili İlk müzemizin yenilenen bölümleri ziyaretçilerine kavuştu haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
İlk müzemizin yenilenen bölümleri ziyaretçilerine kavuştu

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!