IŞİD tehlikesi henüz bitmedi

IŞİD tehlikesi henüz bitmedi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

KARAR

IŞİD Suriye ve Irak’da güçlü olduğu zamanlarda ele geçirdiği toprakların yüzde 99’unu kaybetti. Ancak buna rağmen tamamen ortadan kaldırldığını söylemek mümkün değil. Zeit gazetesine konuşan terör uzmanları yaşanan ağır mağlubiyete rağmen, IŞİD’in yeniden yapılanmaya gittiği ve güçlü olduğu coğrafyalardaki tehdit potansiyelinin hala var olduğuna dikkat çekiyor.

Uzmalra IŞİD’in iki yıldır mağlubiyeti planladığı ve maddi yığınak yaptığını söylüyor. IŞİD yönetici kadroları da güven altına alındı ve örgüt ilk kurulduğu yıllardaki staretejisine geri döndü. Artık bölgeler işgal etmek yerine küçük gruplarla terör saldırıları gerçekleştiriyor. Irak’da gerçekleştirdiği bu saldırılarla, huzursuz olan kitlelerin artması ve yine eski yıllarda olduğu gibi umutsuz insanların örgüte yönelmesi hedefliyor. Bu IŞİD’in zaten temel felsefesi.

Ele geçirelen IŞİD belgelerinde küçük gruplarla terör faaliyetlerin temel hareket ilkesi olduğu görünüyor. Hayatta kalmak için bu saldırılar IŞİD açısından elzem. IŞİD Suriye ve Irak’ta yaşanan felaketlerin büyük bir mutsuzluğa neden olacağını ve kitlelerin yine kendisine yöneleceğini hesaplıyor. IŞİD’in doğduğu El Kaide örgütü de aynı atıklar faaliyetlerini sürdürüyor. Uzmanlar bu iki örgütün de ses getiren eylemler yapmasından endişe ediyor.

İki örgütün varlığını sürdürmeye müsait Orta Doğu’dan başka kriz bölgeleri de var. Filipinler, Afganistan ve Sina bunlardan bazıları. İki örgütte bu bölgelerde aktif ve gittikçe daha da güçleniyor. Suriye ve Irak’da IŞİD’e karşı kazanılan zaferin yanıltıcığı olacağını söyleyen uzmanlar, örgütü ortaya çıkaran ve besleyen koşulların ortadan kalkmadığını ve IŞİD’nu bu zemini profesyonelce kullandığına dikkat çekiyorlar.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
IŞİD tehlikesi henüz bitmedi

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!