Türkiye Aktüel

Japonya, Türkiye’nin milli cihazlarını kullanıyor

 Türkiye’de üretilen embolizasyon cihazı, Japonya’da Japon hastalara uygulanırken ulusal kanallarda canlı yayınlandı. Türkiye’de üretilen milli cihazlar, Japon bilim insanları tarafından büyük beğeni kazandı. 

Japonya, Türkiye’nin milli cihazlarını kullanıyor
106
07 Temmuz 2019 - 16:37

Beyin damarlarının balonlaşması olarak bilinen hastalık dünya genelinde en yaygın ölüm sebepleri arasında yer alıyor. Türkiye’de üretilen tıbbi cihazlar sayesinde artık beyin damarlarının balonlaşması hastalığı tedavi edilebilecek. Japon doktorlar tarafından uygulanan tedavi yöntemi, daha çok anevrizma tedavilerinde (damar balonlaşması), arteriyel malformasyonlar, venöz malformasyonlar, arteriyovenöz malformasyonlar-fistül tedavilerinde kullanılıyor.

Türkiye’de geliştirilen embolizasyon tedavisi, anevrizma tıkanmasını, patlamasını önlemek için kullanılmakla birlikte, beyinde meydana gelen anevrizmaların tedavisinde de kullanılıyor.

Türkiye’de geliştirilen tıbbı cihaz, özellikle İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa ve Hindistan başta olmak üzere 57 ülkeye ihraç ediliyor. Embolizasyon tedavisinin yanı sıra reflü hastalığını tedavi etmek için de kullanılıyor. Birçok ülkede beyin anevrizması tedavisinde ağırlıkla metal sarmallı cihazlar tercih edilirken, Türkiye’de embolizasyon tedavi sistemi kullanılmaya başladı.

Japonya ile ticaret hacmi artarken, Türkiye teknik alanda tıbbi cihazlarla ilgili ortak çalışmalar da yapıyor. Dünya sağlığına katkı sunarak birçok ırktan insanın Türkiye’de üretilen tıbbi cihazlarla tedavi edilebilmesi ise Türkiye’nin uluslararası alanda prestijini arttıran bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Son olarak Japonya’da Türkiye’nin ürettiği milli tıbbi cihaz olan embolizan ajanlar ile yapılan ameliyatlar Japonya’da yayın yapan ulusal kanallarda canlı yayınlandı. Türkiye’nin milli cihazlarının “Çığır açıcı mahiyette” olduğu dile getirildi.

Birçok önemli bilim adamından, hekimlerden ve hastalardan tam not alan milli cihazlar; Japonya’daki çoğu kamu ve özel hastanelerinde artık aranan bir ürün haline geldi.

Türkiye’nin milli kaynaklar ile ürettiği ve dünya sağlığına sunduğu bu ürünlerin ülkemizde beyin anevrizması hastalığına yakalananlar için de kullanılmasının ise Türk bilim adamları tarafında çok önem arz ettiği vurgulanıyor.

İlgili Japonya, Türkiye’nin milli cihazlarını kullanıyor haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI
ANKET