Kafasına yumurta yiyen İslam karşıtı siyasetçi Fraser Anning, seçimi kazanamadı

Kafasına yumurta yiyen İslam karşıtı siyasetçi Fraser Anning, seçimi kazanamadı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

The Independent’ın haberine göre Avustralya’da federal seçimler sonucunda, yumurtalı eyleme hedef olan göçmen karşıtı Avustralyalı siyasetçi koltuğunu kaybetti. Yeni Zelanda’daki cami saldırılarında Müslüman göçmenleri suçlayarak nefret söyleminde bulunan Fraser Anning, girişiminin sonucunu Senato’da koltuğunu kaybederek aldı.

SEÇİMİ KAYBETTİ

Fraser Anning’in partisi Muhafazakar Ulusal Parti (Conservative National Party) hem alt hem de üst mecliste bir koltuk için yeterli oyu almayı başaramadı.

Sonuç ana akım siyasetçi ve uzmanlar arasında neşeyle karşılandı. ABC News yorumcusu Antony Green, “Fraser Anning geldiği yere geri döndü… Parlamentoda yer almayacak” dedi. Liberal Milletvekili Trent Zimmerman bunu “seçimin en büyük sonuçlarından biri” şeklinde yorumladı.

KAFASINA YUMURTA YEMİŞTİ

Mart ayında televizyon kameraları, Melbourne’de bir basın toplantısında 17 yaşındaki Will Connelly’nin, Anning’in destekçileri tarafından yere serilmeden önce senatörün başında yumurta kırdığını göstermişti. Eylemi gerçekleştiren genç bir kahraman gibi selamlandı ve “yumurta çocuk” olarak tanındı.

2016 federal seçimlerinde sadece 19 adet ilk tercih oyu almasına rağmen Anning, Tek Ulus (One Nation) partisi tarafından bir önceki senatör Malcolm Roberts’ın yerine seçilmişti. Roberts’ın adaylığı, geçen sene ülkenin en yüksek mahkemesinde çifte vatandaşlığından ötürü geçersiz sayılmıştı.

Böylece görüşlerinin aşırılığından ötürü partiden atılmadan önce, göçmen karşıtı siyasetçi Katter’in Avustralya Partisi’ne (Katter’s Australian Party) geçti.

Cumartesi günü yapılan oylamada, Anning koltuğunu kaybeden yüksek profilli figürlerden sadece biri. Avustralya’nın bir önceki başbakanı Tony Abbott da Temsilciler Meclisi’ndeki koltuğunu bağımsız aday Zali Steggall’a kaptırdı.

Abbott yaptığı konuşmada destekçilerine, “Bu bizim için, burada, Warringah’da bir hayal kırıklığı, fakat önemli olan ülkemiz için en iyisi neyse odur. Ve ülkemiz için en iyisi Warringah’da kimin kazanıp kimin kaybettiği değildir, Canberra’da hükümeti kimin kurup kimin kurmadığıdır” dedi.

SANDIKTAN SÜRPRİZ ZAFER

Avustralya’nın yönetimindeki koalisyon, merkez-sol muhalefet partisini görevden el çekeceği yönünde gösteren kamuoyu yoklamalarına meydan okuyarak cumartesi günü sürpriz bir zafer kazandı.

Anketler, liberallerin güdümündeki koalisyonun 151 koltuklu Temsilciler Meclisi’nde 74 koltuk kazanacağı öngörüsünde bulunuyordu. Bu sayı hükümet kurmak için meclisteki yeterli çoğunluk anlamına geliyor.

Başbakan Scott Morrison sonucu “mucize” olarak değerlendirdi ve şu ifadeleri ekledi:

“Bu gece ne benim hatta ne de Liberal partinin gecesi. Bu gece, hükümetlerini birinci seçen her bir Avustralyalının gecesi.”

İşçi Partisi lideri Bill Shorten ise son derece üzgün destekçilerine şu ifadelerle seslendi:

“İşçi Partisi’nin bir sonraki hükümeti kuramayacağı ortada ve bu yüzden ulusal çıkar adına kısa bir süre önce Scott Morrison’ı tebrik etmek için aradım.”

Cumartesi günü yapılan seçimde Senato’daki 76 koltuğun 40’ı için verilen yarış da çekişmeliydi, bu sonuç bir sonraki hükümetin politika uygulamada ne kadar zorlanacağını belirleyecek.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Kafasına yumurta yiyen İslam karşıtı siyasetçi Fraser Anning, seçimi kazanamadı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!