Kılıçdaroğlu: Eski sisteme dönülme gibi bir talebimiz hiç olmadı

Kılıçdaroğlu: Eski sisteme dönülme gibi bir talebimiz hiç olmadı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretinde bulunmak için Saraçhane’deki Başkanlık Sarayı’na giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına kapalı bir saatlik görüşmenin ardından çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ile birlikte güzel bir kahve içtiklerini söyledi.

“EKREM BAŞKAN KARARLIYDI, AZİMLİYDİ”

Bir kahvenin 40 yıllık hatırı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Ekrem Başkan, uzun bir çabanın sonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını ikinci kez kazandı. Uzun bir çaba diyorum. Gerçekten de yorucu bir çabaydı. Ekrem Başkan kararlıydı, azimliydi, dirençliydi, gençti, güçlüydü. ‘Alacağım.’ dedi ve aldı. İstanbul’un rantına değil, sorunlarına talip oldu.” diye konuştu.

İlk seçimin bir siyasal seçim, siyasal mücadele olduğunu ve onu kazandıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, bundan sonra hizmet yarışı sürecinin başladığını aktardı. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun İstanbul’un temel sorunlarını bildiğini, bunların nasıl çözüleceği konusunda güçlü verilere sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

19-07/05/ana-manset-1562325723.jpg

“İYİ VE LİYAKATLİ BİR EKİBİ OLACAK”

“İyi bir ekibi olacak, liyakatli bir ekibi de olacak. Bunun altını özenle çiziyorum. Partizanlık yapmamak, liyakatli bir ekiple yola çıkmak. Dolayısıyla bu bizim açımızdan son derece önemli. Ekrem Başkan ve diğer başkanlarımızla yerel yönetimlerde Türkiye’de yeni bir süreci başlatıyoruz. Her şey şeffaf olacak, her şey eğer çok güzel olacaksa her şeyin şeffaf olması lazım. Partizanlığın olmaması lazım. Herkesin çalışması, alın teri dökmesi, sorunlara kilitlenmesi ve çözmesi lazım. Dolayısıyla bu çerçeve içinde bir görev anlayışı üstlendi Ekrem Başkanımız. Bunu da büyük bir başarıyla yapacaktır. Ben de hepiniz gibi başarılarının takipçisi olacağım. Bütün dualarımız Ekrem Başkan ve diğer belediye başkanlarımızla birlikte. İnşallah hepsi başarılı olurlar. Yerel yönetimlerden başlayarak vatandaşın verdiği her kuruşun hesabını vermek gibi bir güzelliği hep birlikte Türkiye’ye yaşatacağız. Bundan yüzde yüz eminim.”

19-07/05/ana-manset-1562325759.jpg

“BİNAYA İKİNCİ KEZ GELDİM”

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin soru üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasına ikinci kez geldiğini, ilkinde bürokrat olarak, Altan Tufan Gelirler Genel Müdürüyken birlikte dönemin belediye başkanını ziyaret ettiklerini, şimdi de politikacı olarak geldiğini söyledi.

“Bu sefer belediyeyi kazanmış bir lider olarak geldiniz. Neler hissettiniz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, şu karşılığı verdi: “Bu binaya gelirken Ekrem Başkanımızın İstanbul’un sorunlarına talip olduğunu ifade etmiştim. Sorunların ne kadar derin olduğunu biliyorum. Çözümünde ciddi zorluklar olduğunu da biliyorum ama siz sorunlara karşı kararlı, dirençli olursanız o sorunları aşarsınız. Ben buraya büyük bir öz güvenle geldim çünkü Ekrem Başkan’a güveniyordum. Çünkü bir belediye başkanlığından geliyordu. Belediye başkanıyken karşılaştığı sorunları nasıl çözdüğü konusunda da düşünceleri, fikirleri, uygulamaları vardı, bunları gördüm ve tanığı oldum. Şimdi daha büyük bir kitleyi kucaklayacak. Yani üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir kenti kucaklayacak.”

19-07/05/ana-manset-1562325635.jpg

İmamoğlu’nun bu çerçevede sorunları çözeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, bu nedenle gelişinin keyifli ve öz güvenli olduğunu, bu doğrultuda da kahveyi de büyük bir keyifle içtiğini söyledi.

“YÜZDE 10 SEÇİM BARAJININ KALKMASI LAZIM”

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin “Yeni partilerin kurulması ve eski sisteme dönülmesi konusunda tartışmalar var. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine, şu yanıtı verdi:

“Yeni partilerin kurulması benim tamamen ilgi alanımın dışında. Sizler nasıl izliyorsanız, ben de siyasetçi kimliğiyle yeni partiler kurulur mu kurulmaz mı bilmiyorum, büyük bir dikkatle izliyorum. Ama eski sisteme dönülme gibi bir talebimiz bizim hiç olmadı. Eski sistemden zaten biz de şikayetçiydik. Yani eski sistemden derken, darbe hukukundan arınmamış bir anayasa, yasalar varsa bu sisteme dönmek doğru değildir. Örneğin yüzde 10 seçim barajını kim getirdi? Darbeciler getirdi. Hala savunuluyor. Eğer demokrasi istiyorsak, milletin iradesine saygı istiyorsak yüzde 10 seçim barajının kalkması lazım. Anayasa’da köklü değişiklikler gerekiyor ve mutlaka da Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olması gerekiyor.”

19-07/05/ana-manset-1562325813.jpg

“ESKİ SİSTEME HİÇBİR ZAMAN ÖVGÜ DÜZMEDİK”

Demokratik bir yönetim istediklerini, eski sisteme hiçbir zaman övgüler düzmediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ama demokratik parlamenter sistem… Eyvallah, oturur konuşulur, bakılır. Türkiye’nin sorunları var, bu sorunların çözülmesi lazım. Tek adam rejiminin Türkiye’de nelere mal olduğunu hepimiz artık görüyoruz ve tanığıyız. Enflasyon arttı, Türk lirası eridi, işsizlik felaket durumda. Bütün her şey bir kişiye bağlanmış. Bir kişinin Türkiye’nin bütün sorunlarını çözmesi mümkün değil. Devlet dediğiniz kurumda herkesin bir görevi vardır. Şimdi bütün görevler bir kişiye delege edilmiş durumda.

Güçlü, liyakatli bir devlet yapısıyla demokratik bir parlamenter sistem içinde, denge ve fren sistemlerinin olduğu ve herkesin de mutlu olabileceği, gidip oyunu kullandığı zaman da mutlu olarak oy kullanabileceği bir sistemi tabii biz isteriz, adı rejim olur, sistem olur, nasıl tanımlarsanız tanımlayın. Demokrasi, hak, hukuk ve adalet… Bu olduğu sürece bir sorunumuz yok ama bugün bu alanda sorun var. Eskiye dönelim, hiç kimse eskiyi istemiyor, biz de eskiyi istemiyoruz. Eski çünkü sorunluydu.”

 

 

İSTANBUL/AA

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Kılıçdaroğlu: Eski sisteme dönülme gibi bir talebimiz hiç olmadı

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!