Liseliler Milli Mücadele’yi türkülerle anacak

Liseliler Milli Mücadele'yi türkülerle anacak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kabataş Erkek Lisesi, Vefa Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlatmasının 100. yılı dolayısıyla savaşlarda şehit düşen kahramanlar anısına konser düzenleyecek. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 17 Mayıs’ta yapılacak konserde, vatanın kurtuluşu için cepheye gönüllü giderek şehit düşen öğrenci ve öğretmenlerle vatandaşların kahramanlıkları, fedakarlıkları ve vatanperverlikleri türkülerle dile getirilecek.

‘DAHA BİR ÇİÇEKKEN’

Türkiye’deki liselerden gönüllü olarak Balkan, Çanakkale ve Birinci Dünya savaşlarında çeşitli cephelerde savaşan ve Kurtuluş Savaşı’na katılıp şehit ve gazi olan öğretmen ve öğrenciler anısına çekilen “Daha bir çiçekken” isimli 7 dakikalık İngilizce altyazılı kısa filmin gösterimi yapılacak. Knserde, “Annem Beni Yetiştirdi”, “Hey Onbeşli”, “Eledim Eledim”, “Mağusa Limanı”, “Şu Kışlanın Kapısına”, “Ah Bir Ataş Ver” ve “Çanakkale” türküleri ile Michael Jackson’ın “Heal The World” şarkısı seslendirilecek.

ŞEHİT VEREN LİSELERİN ÖĞRENCİLERİNE BURS

Milli Mücadele döneminde öğrencilerini ve öğretmenlerini şehit veren liselerden resim, fotoğraf ve tarihi belgelerin sergileneceği konserde, dünya barışına katkı sunulması, Türkiye’nin tanıtımına destek verilmesi, milletler arasında dostluk ve gönül köprüsü kurulması hedefleniyor. Konserde seslendirilecek yedi türküye ve “Heal The World” şarkısına çekilen video klipler, 24 Şubat itibarıyla tamamlanıp tüm Türkiye’de yayınlandı. Konserden sonra yedi türkülük bir müzik CD’si hazırlanacak, buradan elde edilen gelir Türkiye genelinde şehit veren liselerde okuyan öğrencilere, “Öğrenci ve Öğretmen Şehitleri Bursu” adı altında dağıtılacak.

‘ÇOK SES GETİRECEĞİNE İNANIYORUZ’

Kabataş Erkek Lisesi İngilizce Öğretmeni ve proje koordinatörü Ümit Kurt, düzenledikleri konserde, savaşlarda şehit düşen öğrenci, öğretmen ve diğer tüm şehitlerin kahramanlıklarını ve fedakarlıklarını türkülerle anlatacaklarını vurguladı. Türküleri seslendirecek koronun üç okulun 17 öğrencisinden oluştuğunu aktaran Kurt, şöyle konuştu: “Konserde sekiz eser seslendirilecek. Misafirleri duygulandıracak, kahramanlık atmosferi yaratacak eserleri seçtik. ‘Annem beni yetiştirdi’ eserini, 1915 yılında Çanakkale Cephesinde bizim öğrencilerimiz, 18 Mayıs’ı 19 Mayıs’a bağlayan gece Anzak siperlerine doğru hücuma geçerken söylemiş. ‘Eledim eledim’in acıklı bir hikayesi var. Şehit Aybüke öğretmenimizin seslendirdiği ‘Mağusa Limanı’ türküsü, içerisinde geçen ‘Beni öldürende yoktur din, iman’ sözleriyle arkadaşları tarafından tüm Türkiye ile paylaşılmıştı. Bu türkü, şehit Aybüke öğretmenimiz ve tüm öğretmen şehitlerimiz hatırasına söylenecek. Konser sırasında sahnenin arka planında da o döneme ait görüntüleri göstereceğiz. Anma konserimizin çok ses getireceğine inanıyoruz.”

‘TARİH YAZAN NESLİMİZ VAR’

Kabataş Erkek Lisesi Müdürü Selman Küçük, İstanbul’da Milli Mücadele döneminde öğrencilerini şehit veren ve mezun çıkaramayan okulların arasında Galatasaray Lisesi, Vefa Anadolu Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesi’nin bulunduğunu hatırlattı.

Küçük, şehitlere olan minnet borçlarını bir nebze de olsa yerine getirmek istediklerini ifade ederek şunları söyledi: “Türkiye’nin gözbebeği 100 yıllık kurumlarda eğitim gören öğrenciler sadece kitaplardan tarih okuyan çocuklar değiller. Bu ülkenin kuruluşu döneminde tarih yazan ağabeylere sahip bir neslimiz var. Bunun farkına varmak gerekiyor. Bu projenin içerisinde olan birçok öğrencimin etkilendiğini ve hassasiyetlerinin yükseldiğini görüyorum.”

‘ŞEHİTLERİMİZ ÜLKEMİZİN MİLLETİMİZİN TEMEL TAŞI’

İstanbul Erkek Lisesi Müzik Öğretmeni Hakan Alıç, her yıl mayıs ayında, eğitimini bırakarak savaşa giden ve şehit olan öğrencileri anmak için tören düzenlediklerini söyledi. Tarihi derinliği olan birçok okulun o dönem öğrencilerini şehit verdiğini ve mezun çıkaramadığını hatırlatan Alıç, şöyle konuştu:

“Şehitlerimizi anarken, hep bu liselerin adını zikrederdik. ‘Liselerden mezun olmayan büyüklerimiz olmuş’ derdik. Şehitlerimiz o dönem okulumuzda bıraktığı izlerle her an kendilerini hatırlatıyorlar. Şehitlerimiz ülkemizin ve milletimizin temel taşı, bağlayıcı unsurumuz. O yüzden bu proje önemli.”

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Liseliler Milli Mücadele’yi türkülerle anacak

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!