Mike Pence: Erdoğan kobani için Trump’a güvence verdi

Mike Pence: Erdoğan kobani için Trump'a güvence verdi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Terör örgütü YPG’ye destek açıklamalarıyla bilinen ABD’li senatör Lindsey Graham çarpıcı bir iddia ortaya attı. Graham sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’la görüştüğünü belirterek “Başkan ateşkes ve Kobani için uyardı” iddiasında bulundu. 

Graham, Trump’ın bugün (dün) konuyla ilgili yaptığı temaslar sırasında yanında olduğunu belirterek, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesi olmak üzere bu temaslarla ilgili detayları aktardı.

Lindsey Graham’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“MÜDAHALE İRAN’IN İŞİNE YARAYACAK”

Başkan Trump’ın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunu işgali nedeniyle Türk yetkililer ve ekonomisine yönelik yaptırımlar getiren Başkanlık Kararnamesi yayımlama kararını çok güçlü bir şekilde destekliyorum. Türkiye, IŞİD’i ortadan kaldırma çabalarımızda bize en çok desteği veren Kürt güçlere saldırıyor.

Bugün Başkan Trump’ın davetiyle, bu çatışmanın tarafı olan önemli liderlerle yaptığı telefon görüşmeleri sırasında hazır bulundum.

Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, bu müdahalenin ABD’de hiç destek bulmadığını, bölge için istikrarsızlığı artırdığını, IŞİD’e karşı elde ettiğimiz başarılı tehlikeye attığını ve eninde sonunda İran’ın işine yarayacağını net bir şekilde dile getirdi.

Başkan, Türk yetkililere, Kobani’ye yapılacak herhangi bir saldırının uluslararası alanda büyük öfkeye yol açacağını açıkça söyledi.

Başkan Trump, Türkiye’nin sınırına yakın yerlerdeki belli Kürt unsurlarına yönelik kaygılarını gidermek adına müzakere yoluyla bir anlaşmaya varılarak akan kanın durdurulmasına çalışıyor.

“ATEŞKESE KADAR YAPTIRIMLAR ARTARAK SÜRMELİ”

Başkan Trump, kazan-kazan esasına uygun olarak Türkiye’ye halihazırda vermiş oldukları stratejik zararı geri alabilme imkanı tanıyor. Bu imkanı kullanmalarını umuyorum. Ateşkes olana ve akan kan durana kadar yaptırımlar mutlaka devam etmeli ve zaman içerisinde artırılmalıdır.

En az bunun kadar önemli bir hamleyle Başkan Trump, Suriye’de IŞİD’e karşı en önemli saldırılara öncülük eden Kürt güçlerinin lideri General Mazlum ile de görüştü.

Başkan Trump, General Mazlum’a Türkiye’nin işgalini durdurmak için elinden gelen her şeyi yapacağını ve müzakere yoluyla tüm partilerin fayda sağlayacağı bir uzlaşmanın sağlanmasını istediğini söyledi.

Başkan Trump, çok kesin bir şekilde Kürt güçlerinin gözetiminde tutulan binlerce tutuklu IŞİD’linin kesinlikle serbest bırakılamayacağını ve bırakılmaması gerektiğini aktardı.

Başkan Trump, IŞİD’li tutuklular konusunda Avrupalı müttefiklerimize büyük bir baskı uyguluyor ve ben bu adımı tamamen destekliyorum.

Son olarak, Kongre’deki Cumhuriyetçi ve Demokrat mevkidaşlarıma Türkiye’nin Suriye’ye yönelik işgaline karşı itirazlarını dile getirmeye devam etmeleri ve Başkan Trump’ın Türkiye’ye yönelik etkili yaptırımlar uygulama çabalarını desteklemeleri çağrısı yapıyorum.

Diğer yandan, Yönetime IŞİD ve ABD’nin diğer ulusal güvenlik kaygılarına sürdürülebilir bir çözüm bulunarak akan kanın durdurulmasını sağlamanın mümkün olup olmadığı konusunda Türkiye ve diğer ilgili taraflarla bir araya gelme fırsatı tanımanın akıllıca olacağını düşünüyorum.

Başkan’ın ekibinin bir planı var ve bunu da elimden geldiğinde destekleme ve ortak hedeflerimize ulaşma konusunda makul bir zaman ve hareket alanı tanıma niyetindeyim.

“ABD, TÜRKİYE’NİN MÜDAHALESİNE YEŞİL IŞIK YAKMADI”

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda konuştuğunu ve Suriye’de derhal ateşkes talebinde bulunduğunu söyledi. Pence, krize çözüm bulmak ve arabuluculuk yapmak için Türkiye’ye gideceğini açıkladı.

Beyaz Saray’da gazetecilerin karşısına çıkan Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun daha önce söylediği, “ABD, Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesine yeşil ışık yakmadı” ifadesini tekrarladı. 

ABD’nin, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nın görmezden gelemeyeceğini söyleyen Pence, Türkiye’ye operasyonu durdurma ve anlaşma masasına oturma çağrısı yaptı. Pence, Türkiye’yi masaya oturana ve operasyonu durdurana kadar yaptırımların devam etmesiyle tehdit etti.

ERDOĞAN, KOBANİ İÇİN GÜVENCE VERDİ

Pence, Trump’ın Erdoğan’dan ‘Kobani kentine saldırmama garantisi vermesini’ istediğini ve Erdoğan’ın Trump’a bu konuda güvencede bulunduğunu söyledi. Pence, ”Trump ve Erdoğan’ın gelecek ay gerçekleştireceği görüşme için bir karar verilmedi” ifadelerini kullandı.

TRUMP İLE YPG ARASINDA GÖRÜŞME

Pence, Trump’ın, terör unsurlarının bölgedeki sözde komutanı Ferhad Abdi Şahin’le (Mazlum Kobani) telefonda görüştüğünü itiraf etti. Şahin’in, Trump’a Ayn El Arap’tan ve öneminden bahsettiğini de açıkladı.

Erdoğan’ın da Trump’la yaptığı görüşmede, Ayn El Arap’a girilmemesi konusunda güvence verdiğini iddia etti. Pence ayrıca Trump’ın emriyle Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’ın Türkiye’ye gideceğini açıkladı.

KAYNAKLAR: BBC/İHA

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Mike Pence: Erdoğan kobani için Trump’a güvence verdi

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!