1. Haberler
  2. ÇEVRE
  3. “Mikroplastik Kirliliği: Artan Endişe, Üreme Sağlığı Üzerindeki Potansiyel Etkileri”

“Mikroplastik Kirliliği: Artan Endişe, Üreme Sağlığı Üzerindeki Potansiyel Etkileri”

Yapılan son çalışmalar,mikroplastiklerin insan semen, kan, plasenta ve anne sütünde yaygın şekilde bulunduğunu, üreme sağlığı üzerindeki potansiyel olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mikroplastik kirliliği, test edilen tüm insan semen örneklerinde bulundu ve araştırmacılar, üreme üzerindeki olası zararla ilgili daha fazla araştırmanın “zorunlu” olduğunu söylüyor.

 

Erkeklerde semen sayıları on yıllardır düşüyor ve düşük sayıların %40’ı hala açıklanamıyor, ancak birçok çalışma kimyasal kirliliğin suçlu olduğunu göstermiş.

 

Çin’de ve İtalya’da yapılan başka bir son çalışmada da 10 sağlıklı genç kadın ve erkeğin 6’sında mikroplastikler bulundu ve Çin’de yapılan başka bir çalışmada 25 kan örneğinin yarısında mikroplastikler tespit edildi. Son fare çalışmaları, mikroplastiklerin anormalliklere ve hormon dengesizliklerine neden olduğunu bildirdi.

 

Mikroplastikler ve insan sağlığı üzerine araştırmalar hızla ilerliyor ve bilim insanları neredeyse her yerde kirleticileri(plastikleri) bulmaya başlıyor. Mayıs ayında yayınlanan bir çalışmada, test edilen 23 kadın ve erkek doğurganlık örneğinin tamamında mikroplastikler bulundu.

 

Mikroplastikler ayrıca insan kanında, plasentalarında ve anne sütünde de yeni keşfedildi, bu da insanların vücutlarında yaygın bir kirlenme olduğunu gösteriyor. Sağlık üzerindeki etkileri henüz bilinmiyor, ancak laboratuvarda mikroplastiklerin insan hücrelerine zarar verdiği görüldü.

 

Milyonlarca ton plastik atık çevreye atılıyor ve çoğu mikroplastiklere parçalanıyor. Bunlar, Everest Dağı’nın zirvesinden dünyanın en derin okyanuslarına kadar tüm gezegeni kirletmiş durumda. İnsanların gıda ve su yoluyla, ayrıca soluyarak da bu küçük parçacıkları tükettiği biliniyor.

 

Qingdao Üniversitesi’nden Ning Li ve meslektaşları, “Mikroplastik maruziyetinin potansiyel bir faktör olarak insan sağlığını etkilediğini gösteren yeni araştırmalar arttıkça, insan kontaminasyonunun kapsamını ve üreme sonuçlarıyla ilişkisini anlamak zorunludur” dedi.

 

Bu haber Damian Carrington (Environment editor) tarafından yayınlanmış Bihter Kara tarafından çevrilmiştir.

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
“Mikroplastik Kirliliği: Artan Endişe, Üreme Sağlığı Üzerindeki Potansiyel Etkileri”

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!