Ödüller 25’inci kez sahiplerini bulacak

Ödüller 25’inci kez sahiplerini bulacak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanat Tarihi Uzmanı Türkan Kahramankaptan tarafından kurulan ‘Çırağan Lions Kulübü’, Kahramankaptan’ın 1993 yılında vefatı üzerine, yönetim kurulu ve üyelerinin aldığı ortak karar sonucunda, saygı duruşu niteliğinde bir ödül etkinliğinin oluşturulmasını karara bağladı. 1994 yılında düzenlenen ilk ödül organizasyonunun ardından, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin en başarılı sanatçıları, sanat toplulukları ve sanat kurumları ödüllendirilerek, sanatı ve sanatçıyı desteklemeye devam ediyor.

ÇEYREK ASIRDIR BAŞKAN

Sanat ödüllerinin kurulduğu günden beri ‘Seçici Kurul Başkanlığı’ görevini gazeteci, yazar, eleştirmen Hayati Asılyazıcı üstleniyor. Asılyazıcı’yla birlikte, Gamze Yapar Şendil, Seda Demirel, Ahmet Duman, Müge Polat Şaylı ve Oğuz Turgay’ın yer aldığı ‘Seçici Kurul’, 2018-2019 sanat döneminde sahnelenen sanatsal etkinlikler arasında, yaptığı değerlendirme sonucunda kazananları açıkladı.

‘ONUR ÖDÜLÜ’ OLCAY’A

25’inci Türkan Kahramankaptan Sanat Ödülleri’nin en değerli kategorisi olan ‘Onur Ödülü’ne Zuhal Olcay layık görüldü. Tiyatroadam tarafından sahnelenen ‘Teftişör’ adlı oyun, ‘Yılın En Başarılı Yapımı’ ödülünün sahibi oldu. ‘Yılın En Başarılı Yazarı’ ödülüne, Mask-Kara Tiyatrosu tarafından kuruluşunun 25’inci yılında sahneye taşıdığı ‘Ev Yapımı’ adlı oyunun yazarı Şenay Tanrıvermiş değer görüldü.

‘MEDEA’ VE ‘YAHYA KEMAL’İN ÖDÜLLÜ BAŞARISI

İstanbul Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenen ‘Sahibinin Sesi’ oyunuyla ‘Yılın En Başarılı Yönetmeni’ İskender Altın oldu. K! Kultural Performing Arts tarafından sahnelenen ‘Teessür’ adlı oyundaki başarılı yorumuyla Nihan Büyükağaç ‘Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu’ ve İstanbul DT yapımı ‘Kendi Gök Kubbemiz – Yahya Kemal’ adlı yapımdaki başarılı Yahya Kemal yorumuyla Okday Korunan, ‘Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu’ ödülünün sahibi oldu.

İKİ GENÇ YETENEK

Genç oyuncuların desteklenmesini ve ödüllendirilmesini önemseyen etkinlik, ‘Yılın En Başarılı Genç Kadın Oyuncusu’ ödülüne Cihangir Atölye Sahnesi’nin sahnelediği ‘Bir Alaturka Hikayet – Raif ile Letafet’ oyununda öne çıkan yeteneğiyle Sinem Ünsal’ı, ‘Yılın En Başarılı Genç Erkek Oyuncusu’ ödülüne, Tiyatrokare yapımı ‘Süper İyi Günler’ adlı oyundaki ayrıksı oyunculuğuyla bir Emir Özden’i ödülüne layık görüldü.

OPERA ÖDÜLÜ AYYILMAZ’IN

‘Tiyatro’ ödül kategorilerinin yanı sıra ‘Opera’, ‘Bale-Dans’ ve ‘Müzik’ dallarında da başarılı isimlerin ödüllendirileceği gecede, Türkiye’nin uluslararası alanda saygınlık kazanan ‘Troya’ operasının başarılı yönetmeni Recep Ayyılmaz ‘Yılın Opera Ödülü’nün sahibi oldu. Emek Sanat ve Kültür Vakfı Genel Müdürü Remzi Buharalı ‘Yılın Müzik Ödülü’ne layık görülürken, Pera Güzel Sanatlar Flamenco Dans Topluluğu ‘Yılın Bale – Dans Ödülü’ne değer görüldü.

Çırağan Lions Kulübü, 25’nci Türkan Kahramankaptan Sanat Ödülleri, 23 Mayıs 2019 Perşembe günü, saat 18.00’da Akatlar Kültür Merkezi’nde törenle kazananlarına takdim edilecek.

 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Ödüller 25’inci kez sahiplerini bulacak

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!