Özbekistan’da skandal uygulama! Cami yasağı için hadis uydurdular

Özbekistan'da skandal uygulama! Cami yasağı için hadis uydurdular
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özbekistan’da İslam Kerimov’un ardından yerine gelen Mirzoyoyev skandal kararlarına bir yenisini daha ekledi. Başörtüsü yasağının ardından çocukların da camiye girişlerinin engellemesi için Özbekistan Dini Komitesi, hadis uydurdu. “Genç çocukları ve aklı zayıfları namazgahlara sokmayın” şeklinde duyurulan hadis ile Müslüman Türklerin dini özgürlüklerine bir kez daha ket vuruldu.

Skandal yasağı Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği (TÜRKİSTANDER) Başkanı Burhan Kavuncu Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

19-10/17/01.jpg

Kavuncu paylaşımda “Özbekistan’da ‘Dini Komite’ çocukları camiden menetmek için hadis uydurdu: “Genç çocukları ve aklı zayıfları namazgahlara sokmayın.” Bu, ibadetlerimizin mükemmel ve mescidlerin daimi oluşuna sebep olacakmış. Daha önce de velilere “çocuğum mescide gitmeyecek” yazısı imzalatılmıştı” ifadelerine yer verdi.

BAŞÖRTÜSÜNDEN SONRA CAMİ YASAĞI

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, çeyrek asırdan uzun bir süre Özbekistan’ı demir yumrukla yöneten İslam Kerimov’un 2016’da hayatını kaybetmesi ülkede bir dönüm noktası olmuştu. Aralık 2016’da gerçekleştirilen seçimleri kazanan Şevket Mirziyoyev, Özbekistan Cumhuriyeti’nin ikinci devlet başkanı olmuştu. Yaklaşık 3 senelik iktidarı döneminde iç politikada radikal bir değişim başlatan Mirziyoyev’in, Özbekistan’da dini özgürlüklerin gelişmesi için çaba sarf etmesi, ülkede yaşayanları umutlandırmıştı.

Mirziyoyev’in, insan haklarının iyileştirilmesi, dini özgürlüklerin güvence altına alınması gibi konularda önemli adımlar atmasına rağmen, geçen günlerde alınan skandal bir kararla ülkede başörtüsü ile sokakta dolaşmak yasaklanmıştı.

buy windows 10 pro

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Özbekistan’da skandal uygulama! Cami yasağı için hadis uydurdular

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!