Rembrandt’ın ‘Gece Devriyesi’ tablosunun restorasyonu canlı yayınlanacak

Rembrandt'ın 'Gece Devriyesi' tablosunun restorasyonu canlı yayınlanacak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amsterdam’ın ulusal müzesi Rijksmuseum, Hollandalı ressam ve baskı ustası Rembrandt’ın ‘Gece Devriyesi’ adlı tablosunun restorasyonu için adeta alarma geçti.

Restorasyon ve veri uzmanlarıyla sanat tarihçilerinin bir araya geldiği sürecin ‘Operasyon Gece Devriyesi’ olarak adlandırıldığını belirten Rijksmuseum Genel Direktörü Taco Dibbits, “Çünkü planlama süreci askeri operasyon gibiydi” dedi.

Sanat tarihinin ‘en geniş ve detaylı restorasyonu’ olarak değerlendirilen süreç canlı yayınla meraklı izleyicilerin de takibine açık olacak.

Restorasyon için özel olarak inşa edilen 7 metrekarelik camdan bir odada 12 kişiden oluşan bir uzman ekip tablonun eski ihtişamını geri getirmeye çalışacak.

Restorasyon çalışmasını canlı olarak izlemek için TIKLAYIN

25 KİŞİ, YARIM GÜNDE TAŞIDI

Taco Dibbits’in verdiği bilgiye göre tablonun sergilendiği yerden kaldırılarak restore edileceği odaya getirilmesi bile 25 kişiyle ve neredeyse bir yarım günde gerçekleşti.

Dibbits, “Gelecek 10 ayda tabloyu katmak katman, pigment pigment haritalandıracağız. Daha sonra korumak için en uygun plan yapılacak ve süreç başlayacak” dedi.

Tablo en son, 1975 yılında Hollandalı bir öğretmenin tabloya bıçakla saldırmasının ardından onarıldı.

HER YIL 2 MİLYON KİŞİ GÖRÜYOR

Rembrandt van Rijn’in 1642 yılında Hollanda’nın Altın Çağı olarak nitelenen dönemde yaptığı tablonun özgün adı ‘Yüzbaşı Frans Banning Cocq ve Teğmen Willem van Ruytenburch’un Birliği Yürüyüşe Hazırlanıyor’ idi. Tablo o dönem Amsterdam’ın belediye başkanı olan Yüzbaşı Cocq’un siparişi üzerine yapıldı.

Rembrandt’ın üç yılda bitirdiği bu eser, üç buçuk metre yüksekliğinde, dört buçuk metre genişliğinde ve yaklaşık 337 kilo ağırlığında.

Eser, İkinci Dünya Savaşı boyunca, bir silindire sarılı olarak Amsterdam’ın kuzeyinde yer alan Medemblik’te bir kalede saklandı.

Tablo her yıl yaklaşık 2 milyon kişi tarafından görülüyor.

İlgili Rembrandt’ın ‘Gece Devriyesi’ tablosunun restorasyonu canlı yayınlanacak haberiyle ilgili sizde görüşlerinizi yazarak gündeme dahil olabilirsiniz. 

0
kat_l_yorum_1
Katılıyorum +1
0
hatal_d_n_yorsun
Hatalı Düşünüyorsun
0
bilgi_in_te_ekk_r
Bilgi İçin Teşekkür
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
kat_lm_yorum_-1
Katılmıyorum -1
Rembrandt’ın ‘Gece Devriyesi’ tablosunun restorasyonu canlı yayınlanacak

Türkiye Aktüel Haber Bültenine Ücretsiz Abone Olabilirsin

Yeni eklenen makalelerimizden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini şimdi başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Aktüel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!